Медресе (архітектура)

Медресе Челебі Мехмеда у м. Мерзіфоні, Туреччина
Комбінований тип споруди: медресе-мечеть султана Мурада І Богоподібного у м. Бурсі.
План ансамблю трьох медресе Регістан у м. Самарканді.
Головний фасад медресе Мірі-араб у м. Бухарі.

Медресе́ (від араб. مدارس — місце, де навчають) — споруда (комплекс споруд) мусульманської духовної школи — закладу середньої та вищої освіти, де навчають служителів культу, вчителів, службовців державного апарату в країнах Близького і Середнього Сходу.

Випускники медресе мають право вступати до університету.

Історична довідка

Перші ісламські навчальні заклади були влаштовані при п’ятничних (соборних) мечетях. Медресе як окремі навчальні заклади з визначеним фінансуванням і власними приміщеннями з’явилися в Північній Африці в 9 ст., у Середній Азії — у 10 ст.

В 11–13 ст. поширилися по всіх регіонах, де прийняли іслам. У середньовіччі медресе були єдиним типом навчального закладу в ісламському світі. Навчання було роздільним (для чоловіків і жінок) та безкоштовним. Більшість відомих арабських учених отримали освіту й викладали в медресе.

Медресе і тепер функціонують в системі освіти мусульманських країн. У СРСР усі медресе (крім двох, у містах Бухарі й Ташкенті, тепер Узбекистан) було закрито й відновлено тільки після падіння комуністичного режиму.

Характеристика

Медресе — прямокутна в плані одно- або двоповерхова споруда з внутрішнім двором, навколо якого групуються навчальні приміщення. При великих розмірах внутрішній двір відкритий, при менших — перекритий куполом зі світловим ліхтарем. Із трьох боків внутрішнього двору по периметру містилися худжри (келії учнів і викладачів); із четвертого боку, протилежного вхідному порталу, — мечеть і дарсхана (навчальна аудиторія).

Інколи в комплекс медресе включали мавзолей його засновника, розміщений поряд із мечеттю. Фасади медресе оздоблювали орнаментальним цегляним муруванням, поліхромними полив’яними кахлями, різьбленням по тиньку тощо з геометричними, рослинними й шрифтовими композиціями.

Архітектурні вирішення споруд (комплексів споруд) медресе мають відмінності залежно від історичної епохи та географічного регіону.

Типи медресе:

  • анатолійський сельджуцький (на території Туреччини);
  • єгипетський;
  • іранський;
  • магрибський (у Північній Африці);
  • месопотамський (в Іраку);
  • османський (на території Туреччини);
  • середньоазійський;
  • сирійський.

Найрозвиненіші, але принципово відмінні архітектурні композиції мають медресе Туреччини й Середньої Азії. Вони вплинули на формування споруд медресе в Криму.

У Туреччині в сельджуцьку добу (13 ст.; див. Сельджуки) медресе були двох типів:

  • із відкритим внутрішнім двором (Сирчали-медресе у м. Конья 1243);
  • із внутрішнім двором, перекритим куполом зі світловим ліхтарем (Каратай-медресе 1252 та Індже-мінар 1258, там само).

Особлива композиція вхідного порталу чи айвану, фланкованого двома мінаретами, характерна для сходу країни, культурно пов’язаного з Іраном. Прикладом комбінованого типу споруди є двоповерхова центрична медресе-мечеть султана Мурада І Богоподібного у м. Бурсі 1363, в якій на першому поверсі — мечеть, на другому&nbsp— худжри.

Перші османські (див. Османи) медресе, збудовані у 15 ст. у містах Бурсі та Ізніку, повторюють тип сельджуцького одноповерхового медресе з відкритим внутрішнім двором. У медресе Мехмеда Челебі 1414 у м. Мерзифоні (тепер Туреччина) на осях квадратного в плані двору розташовані купольні айвани — навчальні аудиторії, які виступають ризалітами на зовнішніх фасадах. Широко розповсюджені медресе великого османського стилю 16–17 ст. будували з худжрами по периметру відкритого двору й дарсханою, що виступала за прямокутний обрис плану.

У 16 ст. у м. Стамбулі навколо мечеті Фатих створено величезний навчальний комплекс, до якого входили 16 медресе, бібліотека, шпиталь і ринок.

У Середній Азії на кінець 14 ст. припадає формування середньоазійського типу медресе з великим прямокутним двором, по периметру якого у два яруси розташовані аркадні галереї з худжрами, на осях — склепінчасті айвани; вхід акцентує грандіозний портал — пештак; на чотирьох зовнішніх кутах зведено мінарети. Характерними прикладами цього типу є три медресе Улугбека — в містах Бухарі 1418, Самарканді 1420, Гіждувані 1437 (усі тепер — Узбекистан). У цьому регіоні в 15–18 ст. значні за обсягом споруди медресе були основою формування центральних архітектурних ансамблів великих міст. Серед них найвідоміші, що стали головними складниками пам’яток всесвітньої спадщини ЮНЕСКО:

  • Лябі-хауз у м. Бухарі 16–17 ст. із двома медресе — Кукельдаш 1568–1569 (найбільше в Середній Азії, на 130 худжр) та Диван-Бегі 1623;
  • Регістан у м. Самарканді 1417–1660, завершено у 18 ст. і сформовано трьома медресе — Улугбека, Шир-Дор, Тілля-Карі.

Найбільшу кількість визначних споруд медресе Середньої Азії зосереджено у м. Бухарі: медресе Мірі-араб на 111 худжр 1535–1536, медресе Абдулазіс-хана 1651–1652 тощо. Медресе цього типу були традиційними для регіону й не зазнали принципових змін до кінця 19 ст. (медресе Мухаммад-Амін-хана 1851–1852 у м. Хіві, тепер Узбекистан).

Медресе в Україні

В Україні споруди медресе відомі з початку 14 ст. на території Криму й представлені руїнами медресе хана Узбека 1314 у м. Старому Криму. Тепер найкраще збереженим і реставрованим є Зинджирли-медресе (1500) у м. Бахчисараї.

Додатково

На порталі головного фасаду медресе Улугбека у м. Бухарі збережено напис, який є хадисом пророка Мухаммада: «Прагнення до знань є обов’язком кожних мусульманина і мусульманки».

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 163–164.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 272.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 82–83.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Медресе (архітектура) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Медресе (архітектура) (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.05.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶