Петропавлівський костел на Антакальнісі

Петропа́влівський косте́л на Антака́льнісіархітектурна пам’ятка, римо-католицький парафіяльний костел, м. Вільнюс, Литва.

Петропавлівський костел на Антакальнісі
План
Головний фасад
Вигляд зі сходу
Портал

Загальні відомості

Мурований костел з монастирськими спорудами стоїть серед порослих деревами пагорбів Антакальніса — північно-східного передмістя Вільнюса на лівому березі р. Вілії (Няріс) на вулиці Антакально, 1/1. Архітектурна домінанта в ландшафті. Перед головним західним фасадом велика площа, на якій до 1940 відбувалися ярмарки (тепер площа Івана Павла ІІ). Територія оточена муром з наріжними вежами-каплицями. Зі сходу розташований монастирський корпус — квадратний у плані з внутрішнім двором.

Історична довідка

У другій половині 14 ст. тут збудовано дерев’яний костел на місці святилища язичницької (див. Язичництво) богині Мільди, який згорів 1594. 1609–1616 споруджено новий дерев’яний костел, знищений під час війни з Московським царством 1655–1661. На відзначення звільнення м. Вільнюса від московської окупації великий гетьман литовський М. К. Пац (1624–1682; Литва) 1668 заснував великий мурований костел за проектом архітектора Й.-Б. Зауера. З 1671 будівництвом керував архітектор Дж. Б. Фредіані ді Лука (17 ст., Італія — Литва). 1676 завершено спорудження костелу й розпочато оздоблення його інтер’єру, завершене 1685, а також будівництво монастирського корпусу Августинського ордену. Скульптурне оздоблення інтер’єру виконали скульптори П. Перті (1648–1714; Швейцарія — Литва) та Дж. М. Галлі (17 ст.; Італія — Литва); перший є автором постатей, другий — декору з рослинними мотивами. Монументальний живопис виконав М. Альтамонте.

Костел ремонтували на початку 19 ст. 1863 в монастирському корпусі влаштовано казарми російської армії, у 1920–1939 — польської армії, після 1945 — Вільнюське піхотне училище, з 1953 — Вільнюське вище командне училище радіоелектроніки протиповітряної оборони. Протягом радянської доби костел був головним католицьким храмом м. Вільнюса. Ремонтно-реставраційні роботи виконано 1871-1878, 1901-1902, 1944-1946, 1954, 1968-1974.

Характеристика

Костел є тринавовою купольною базилікою з трансептом і двома вежами, що фланкують двоярусний західний фасад, вирішений у стилі бароко. Архітектурна пластика дуже активна: застосовано численні розкріповки, масивні карнизи, розірвані фронтони й сандрики, одинарні й спарені колони іонічного ордера в нижньому ярусі й композитного — у горішньому. В нішах установлені скульптури святих. Оригінально вирішений портал, фланкований колонами іонічного ордера, увінчаний розкріпованим сегментним фронтоном з картушем, що містить барельєфний герб родини Паців «Годзава». Над центральним арковим вікном другого ярусу — латинський напис, у якому двічі обіграно прізвище фундатора М. К. Паца: «REGINA PACIS FUNDA NOS IN PACE» (Королева миру, укріпи нас у мирі). Над середохрестям підноситься циліндричний світловий підбанник, що несе параболічну баню, увінчану ліхтарем. Інтер'єр костелу знаменитий надміром барокового скульптурного декору, виконаного з білого стукко (штучний камінь на основі гіпсу) у техніках горельєфу, барельєфу, круглої скульптури. Нараховано понад 2 000 сюжетів з Старого і Нового завітів, з історії Литви, а також міфологічних, алегоричних (Смерть), демонічних постатей, рослин і тварин (слони).

Значення

Петропавлівський костел на Антакальнісі є не тільки шедевром регіонального архітектурного напряму, стилістику якого визначено як Віленське бароко, а й найвизначнішою бароковою сакральною спорудою Литви та Польщі.

Додатково

Засновник костелу М. К. Пац згідно з заповітом похований під його порогом з написом латиною на намогильній плиті: «Hic jacet pecator» (Тут лежить грішник). Наприкінці 18 ст. удар блискавки розколов плиту, після чого її вмурували в стіну західного фасаду праворуч від порталу, а поховання накрили плитою без напису. Вулиця, яка проходить уздовж південно-східної межі костелу й монастиря, названа на честь М. К. Паца.

Література

  1. Глемжа Й. Памятники архитектуры Литвы. Ленинград : Стройиздат, 1978. 142 с.
  2. Samalavicius S. Baroko sedevras: Vilniaus Petro ir Povilo baznycia. Vilnius : Mintis, 1979. 64 p.
  3. Белоруссия, Литва, Латвия, Эстония: Справочник-путеводитель. Москва : Искусство, 1986. С. 404.
  4. Вечерський В. Курс історії архітектури країн Східної Європи. Київ : Видавництво «АртЕк», 2007. С. 166–167.

Галерея

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Петропавлівський костел на Антакальнісі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Петропавлівський костел на Антакальнісі (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
07.12.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶