Рамена (архітектура)

Бічні рамена (позначено жовтим кольором) хрещатого п'ятидільного храму
Бічні рамена (позначено жовтим кольором) і приміщення у міжраменнях (позначено червоним кольором) хрещатого дев'ятидільного храму

Раме́на, рукави (від нім. Rahmen — рама, з лат. armus — верхня частина руки, плече) — бічні частини хрещатої в плані споруди.

Застосування в архітектурній композиції хрещатих структур з раменами поширилося в Європі з доби Відродження у значних громадських спорудах — палацах, ратушах, а також у сакральних спорудах — православних церквах, католицьких костелах, каплицях. В українській народній архітектурі рамена характерні для хрещатих п'ятидільних і дев'ятидільних церков із різною кількістю верхів — від 1 до 9. Рамена прилягають до центральної дільниці споруди (центрального зрубу, нави) з чотирьох боків за сторонами світу: у східному міститься вівтар, у західному — бабинець, у північному й південному могли бути приділи (бічні вівтарі). Північне й південне рамена нерідко прибудовували до тридільних церков задля розширення їх і збільшення місткості.

Рамена могли бути квадратними, прямокутними в плані або гранчастими. Їх увінчували двосхилі або наметові дахи чи верхи. Розвинутий тип хрещатого храму — дев'ятидільний — утворено за рахунок розширення п'ятидільної споруди добудовою чотирьох приміщень між чотирма раменами у міжраменнях (міжрукав'ях) (Троїцький собор у Новомосковську). Аналогічні композиції характерні й для українських мурованих хрещатих церков стилів українського бароко (Катерининська церква в Чернігові), класицизму (Воскресенська церква в Батурині), необароко (Покровська церква 1902–1906 у с. Плішивці Полтавської області), а також для хрещатих костелів (Костел Святого Лаврентія в Жовкві). У цивільних будівлях прямокутні чи гранчасті рамена збагачують композицію і мають певний символічний зміст (ратуша 1938 у м. Івано-Франківську).

Література

  1. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 354, 367.
  2. Тарас Я. Українська сакральна дерев’яна архітектура: словник-довідник. Львів : Інститут народознавства Національної академії наук України, 2006. С. 332.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Рамена (архітектура) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Рамена (архітектура) (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.12.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶