Святодухівська церква з дзвіницею в Потеличі

Церква Зішестя Святого Духа в Потеличі. Загальний вигляд церковного ансамблю. Реконструкція Юрченка П. Г.

Святодухівська церква з дзвіницею в Потеличі

Країна Україна
Місце розташування Потелич
Площа 0,19 га; площа буферної зони 1,1 га
Рік внесення 2013
Критерії (iii)(iv)
Церква Зішестя Святого Духа в Потеличі. Панорама з заходу
Церква Зішестя Святого Духа в Потеличі. Загальний вигляд з південного заходу

Святоду́хівська це́рква з дзвіни́цею у Поте́личі, церква Зішестя Святого Духа в Потеличі — пам’ятка архітектури національного значення, пам’ятка всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, Львівська область, Україна.

Історична довідка

Святодухівська церква збудована 1502 з соснових брусів гончарами м-ка Потелича на місці попередньої дерев’яної церкви Бориса і Гліба. У 17 ст. у південно-східному куті церковної садиби збудували дзвіницю. Церква належала найбагатшому та найвпливовішому ремісничому цеху гончарів і первісно була тридільною, одноверхою. Її перебудував 1736 майстер Казимир Домінікович: звів пластичну баню над вівтарем, на вікнах встановив ковані залізні ґрати, здійснив інші ремонтні роботи. Тоді ж він відремонтував і дзвіницю. Монументальний поліхромний розпис в інтер’єрі виконано 1628. Він був пошкоджений під час ремонту 1736 й реставрований 1970–1972. Збережений дотепер іконостас виготовлений у 17 ст. Первісно церква і дах дзвіниці були покриті ґонтом, під час ремонтів 20 ст. його замінили покрівельною сталлю, а під час реставрації церкви та дзвіниці 1970–1972 за проектом архітекторів Б. Кіндзельського і І. Могитича пам’яткам повернули ґонтове покриття. Тепер це діючий храм Української греко-католицької церкви.

Характеристика

Дерев'яні церква з дзвіницею стоять у центральній частині села на високому правобережному пагорбі над долиною р. Телиці в мальовничому оточенні ставів та лісу, який підступає до пам’ятки схилом пагорба зі східного боку, поглинувши старовинний цвинтар. Місцевість є частиною Розточчя, пасмо пагорбів якого тягнеться паралельно до української частини Карпат. Територія пам’ятки сформована з трьох частин — церковного подвір’я та територій двох цвинтарів: 19 — початок 20 ст. та середина 20 — початок 21 ст. Подвір’я церкви площею 0,19 га, що є територією пам’ятки, оточує дерев'яна огорожа з двома наріжними вежами-каплицями з західного боку. До церковного подвір’я веде пішохідна стежка з дерев’яними сходами і містком через річку. Площа буферної зони 1,1 га.

Церква зрубної конструкції поставлена на кам’яній основі, тридільна, двоверха, з піддашшям на випустах вінців зрубу і кронштейнах. Центральний зруб (нава) і бабинець квадратні в плані, вівтар — гранчастий. Найширший центральний зруб перекритий чотирибічним наметовим верхом з одним заломом, світловим ліхтарем і маківкою, вівтар — восьмигранною шоломовидною банею зі світловим ліхтарем і маківкою. Бабинець має двосхилий дах з фронтоном на західному фасаді. Стіни над піддашшям та верхи вкриті ґонтом. Західні й південні двері прикрашені кованими петлями художньої роботи. В інтер'єрі панує висотно розкритий простір центрального верху. Бабинець має пласку стелю. Первісні хори при західній стіні нави розібрані. Добре збереглися настінні монументальні розписи 17 та 18 ст., іконостас 17 ст. з різьбленими царськими вратами, ікони 16–18 ст., лава крилосу 17 ст.

Дзвіниця каркасної конструкції, квадратна в плані, двоярусна, має широке піддашшя і завершена високим наметовим дахом. Поставлена на кам’яній основі, четверик зашито дошками.

Значення

Церква належить до найдавніших збережених дерев’яних пам’яток Європи і визначних творів галицьких шкіл народної архітектури та малярства. 21.06.2013 рішенням 37-ї сесії Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО церкву з дзвіницею внесено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у складі серійної транскордонної номінації «Дерев’яні церкви Карпатського регіону Польщі і України».

Додатково

Село Потелич з 2-ої половини 15 ст. до середини 20 ст. було містечком, тому церква є взірцем старої української міської культури, а не селянської.

Церква стоїть біля підніжжя гори, тому її називають підгірською. З церковного подвір’я на вершину гори веде серпантином хресна дорога, яка закінчується на горі каплицею Вознесіння Господнього.

Колись при церкві на озброєнні було 7 гармат, тому в разі небезпеки місцеве населення тут шукало захисту від нападників.

25.09.2015 у церкву влучила блискавка, проте автоматична система пожежогасіння не дозволила пожежі розгорітися і знищити пам’ятку.

Галерея

Література

  1. Юрченко П. Г. Дерев’яна архітектура України. Київ : Будівельник, 1970. 192 с.
  2. Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам'ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 174.
  3. Дерев'яні церкви Карпатського регіону України і Польщі. Львів : Компанія Гердан, 2011. С. 16–17.
  4. Wooden Tserkvas of the Carpathian Region in Poland and Ukraine. Cultural Property of the Republic of Poland and Ukraine for Inclusion in the World Heritage List. Warszawa : National Heritage Board of Poland, 2011. P. 15–18.
  5. Вечерський В. В. Українська дерев'яна архітектура. Київ : Балтія-Друк, 2013. С. 76–77.
  6. Драган М. Д. Українські деревляні церкви. Генеза і розвій форм. 2-ге вид. Харків : Савчук О. О., 2016. 450 с.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Святодухівська церква з дзвіницею в Потеличі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Святодухівська церква з дзвіницею в Потеличі (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.04.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶