Собор Різдва Богородиці та дзвіниця у Кролевці

Собо́р Різдва́ Богоро́диці та дзвіни́ця у Кролевці́ – втрачені об’єкти архітектурної спадщини, Конотопський район, Сумська область, Україна.

Собор Різдва Богородиці та дзвіниця в Кролевці. Фото кінця 19 ст.
Кресленики собору з проєктом прибудови. Архітектор А. Ассінг, 1880-і
Фасад, розріз і план дзвіниці. Кресленик кінця 19 ст.

Характеристика

Муровані собор та дзвіниця стояли у центрі міста в межах колишньої фортеці біля Ярмаркової площі (тепер це місце перетину вулиць Героїв України та Соборної, біля південно-західного кута площі Свободи).

Мурований міський собор закладено 1742 на місці розібраного дерев’яного. Завершено будівництво 1748 стараннями кролевецького сотника Г. Огієвського (1705–1772; Україна) та соборного настоятеля Я. Маковського. Освячено собор 1749. Він був тридільний, триверхий, з прямокутним у плані бабинцем, восьмигранною навою та п’ятистінним вівтарем. Кожна дільниця була вивершена світловим восьмериком з гранчастою банею. Архітектурне вирішення фасадів було характерним для стилю українського бароко: застосовано пілястри, масивні розкріповані (див. Розкріповка) карнизи, великі аркові вікна з наличниками.

Собор потерпів від пожежі 1817: згоріли дахи й завершення бань. Після того на підбанниках з’явилися російські цибулясті бані. 1833–1835 з трьох боків перед входами влаштовано невеликі притвори. 1841–1843 на хорах влаштували бічний вівтар в ім’я Воздвиження Чесного Хреста. У 1880-х за проєктом архітектора А. Ассінга з заходу до бабинця прибудовано двоповерховий приділ, який збільшив об’єм собору майже вдвічі. Його західний фасад вирішено в неоросійському стилі й увінчано трьома кокошниками.

Муровану дзвіницю у стилі класицизму збудовано 1829–1830 на місці дерев’яної 18 ст., згорілої під час пожежі 1817. Вона триярусна, квадратна в плані, увінчана наметовим дахом, що переходив у високий шпиль. Усі фасади вирішено однаково, на контрасті лапідарних стінових площин з арками другого і третього ярусів та двоколонними пристінними портиками римо-доричного ордера, якими оформлено портали нижнього ярусу.

Собор та дзвіницю 1930 дослідив і зафотографував П. Жолтовський. Дзвіницю знищили 1930-1931. У соборі 1930 влаштували зерносховище. Знищили його 1935.

Додатково

Джерела

  • Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В. Заболотного. Колекція графічних матеріалів НДІТІАМ. Одиниця зберігання Г-2825. 53,5×40,5. Проєкт прибудов до собору в Кролевці архітектора Ассінга.

Література

  1. Гурьев А. История города Кролевца. Кролевец, 1914. 39 с.
  2. Вечерський В. Втрачені об'єкти архітектурної спадщини України. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудування, 2002. С. 295–296.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Собор Різдва Богородиці та дзвіниця у Кролевці // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Собор Різдва Богородиці та дзвіниця у Кролевці (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.02.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶