Церква Покрова на Нерлі

Це́рква Покрова́ на Не́рліархітектурна пам’ятка, православний храм, частина пам’ятки всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, Владимирська область, Російська Федерація.

Церква Покрова на Нерлі. Реконструкція первісного вигляду
Церква Покрова на Нерлі. План
Церква Покрова на Нерлі

Загальні відомості

Мурована церква стоїть на невисокому пагорбі в долині р. Нерлі поблизу давнього місця впадіння її у р. Клязьму (доплив р. Оки), за 1,5 км. від селища Боголюбово (колишньої князівської резиденції) і за 13 км. на північний схід від м. Владимира. Архітектурна домінанта в ландшафті. У добу Давньої Русі церква позначала головний в’їзд по річках до княжого двору в Боголюбові та столиці князівства м. Владимира.

Історична довідка

Церкву збудовано 1166 за один будівельний сезон на замовлення князя Андрія Боголюбського в пам’ять його сина княжича Ізаслава Андрійовича (після 1147 — 1165, тепер Російська Федерація), котрий помер від ран, отриманих у військовому поході на Волзько-Камську Булгарію. У джерелах зафіксована й інша дата спорудження храму — 1158. Вважають першим у Давній Русі храмом, присвяченим новому церковному святу — Покрові Пресвятої Богородиці. Церкву звела з білого тесаного каменю артіль майстрів, надіслана зі Священної Римської імперії германської нації на прохання Андрія Боголюбського його союзником імператором Фрідріхом І Барбароссою. Існує думка, в артілі були й майстри з Давнього Галича. 1673 храм відремонтовано й частково знищено первісну одноповерхову галерею, яка оточувала церкву з трьох боків.

1784 ігумен місцевого Боголюбова монастиря отримав дозвіл єпископа розібрати храм на будівельний матеріал для спорудження монастирської дзвіниці. Оскільки церковний клір і майстри не домовились про вартість робіт, церква збереглася.

1795 в інтер’єрі влаштовано сходи на хори (первісно сходи були ззовні). 1803 форму бані змінили з шоломоподібної на цибулясту. 1816 прибудовано цегляні ґанки. Під час ремонту 1877 донищено залишки галереї та настінний живопис в інтер’єрі. Поряд з церквою збудовано муровані: надбрамну дзвіницю з північного боку (після 1860; збережено тільки перший ярус) та Трьохсвятительську церкву (1884). Богослужіння в церкві припинено 1923 і вона передана Владимирському музею. З 1958 — у складі Володимиро-Суздальського музею-заповідника. 1954–1955 історик архітектури М. Воронін (1904–1976, Росія) виконав архітектурно-археологічні дослідження пам’ятки. Тепер це об’єкт культурної спадщини народів Російської Федерації федерального значення, що перебуває у спільній власності Російської православної церкви і Володимиро-Суздальського музею-заповідника.

Характеристика

Церква хрестовокупольна, тринавова, триапсидна, чотиристовпна, увінчана одним куполом на високому світловому підбаннику. Для убезпечення від повеней зведена на штучному насипі й субструкціях 4 м заввишки, первісно була оточена одноярусною галереєю-гульбищем. Фасади розчленовано пучковими пілястрами, на які накладено тонкі напівколонки, й завершено закомарами. Над перспективними порталами влаштовано аркатурно-колончастий фриз (див. Аркатура), який є характерним мотивом Владимиро-суздальської білокам’яної архітектури. Фасади прикрашено вирізьбленими з білого каменю рельєфами з зображеннями царя Давида, Богородиці, грифонів, левів, птахів і маскаронів.

Значення

Найдосконаліший за своїми мистецькими якостями білокам’яний храм у Владимиро-суздальському зодчестві Давньої Русі. Попри те, що збудовано пам’ятку німецькими майстрами Фрідріха І Барбаросси, її вважають (безпідставно) архітектурним символом Росії. 1992 внесено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у складі номінації «Білокам’яні пам’ятки Владимира і Суздаля».

Цитата

Переклад:
«Церква Покрова на Нерлі є не тільки найдовершенішим храмом, створеним на Русі, а й однією з найвеличніших пам’яток світового мистецтва. Як всі великі пам’ятки, Покров на Нерлі не можна передати в жодних відтвореннях на папері і тільки той, хто бачив його наяву, хто ходив у затінку дерев, які його оточують, відчував чарівність усього його несказанно стрункого силуету й насолоджувався досконалістю деталей, — тільки той може оцінити це справжнє диво руського мистецтва».
Оригінал:
«Церковь Покрова на Нерли близ Владимира является не только самым совершенным храмом, созданным на Руси, но и одним из величайших памятников мирового искусства. Как все великие памятники, Покров на Нерли непередаваем ни в каких воспроизведениях на бумаге и только тот, кто видел его в действительности, кто ходил в тени окружающих его деревьев, испытывал обаяние всего его неописуемо стройного силуэта и наслаждался совершенством его деталей, — только тот в состоянии оценить это подлинное чудо русского искусства.»

 Цит. за: Грабарь И. О Русской архитектуре. Исследования. Охрана памятников. Москва : Наука, 1969. С. 47. Переклад В. В. Вечерського.


Література

  1. Грабарь И. О Русской архитектуре. Исследования. Охрана памятников. Москва : Наука, 1969. С. 47.
  2. Раппопорт П. Зодчество Древней Руси. Ленинград : Наука, 1986. С. 97–105.
  3. История русской архитектуры. Санкт-Петербург : Стройиздат, 1994. С. 65–68.
  4. Вечерський В. Курс історії архітектури. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва, 2006. С. 273–275.
  5. Заграевский С. К вопросу о реконструкции и датировке церкви Покрова на Нерли // Новые исследования памятников архитектуры Владимиро-Суздальского музея-заповедника. Москва : Алев–В, 2008. С. 129–146.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Церква Покрова на Нерлі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Церква Покрова на Нерлі (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶