Церква Святого Миколи Великоріцького в Путивлі

Церква Святого Миколи Великоріцького в Путивлі. Загальний вигляд
Поздовжній розріз і план 1-го поверху

Це́рква Свято́го Мико́ли Великорі́цького в Пути́вліпам’ятка архітектури національного значення, Сумська обл., Україна.

Мурована одноверха церква із дзвіницею міститься поблизу західної межі історичного центру міста. Завдяки висотній архітектурній композиції відіграє роль однієї з головних архітектурних домінант м. Путивля.

Історична довідка

Муровану парафіяльну церкву засновано 1735. Збудовано коштом місцевих мешканців. Освячено 1737. Назву храм отримав на честь чудотворної ікони св. Миколая Чудотворця, що начебто з’явилася в 14 ст. на р. Великій (список ікони зберігався у храмі до 1917).

Первісно церква була тридільною, з прямокутними навою і бабинцем та гранчастим вівтарем. Наву вінчає високий тризаломний (див. Залом) верх. Церква двоповерхова: у нижньому поверсі містився теплий храм Святого Миколи Великоріцького, у горішньому — холодна церква Введення в храм Пресвятої Діви Марії.

1770 будівлю капітально ремонтували, прибудувавши з заходу прямокутного плану п’ятиярусну дзвіницю, після чого заново освятили. Її знову ремонтували 1838.

Реставрували 1959, 1984–1988.

1992 церкву передали Мовчанському монастирю в Путивлі. Тепер її використовують як православний храм.

Характеристика

Довжина споруди 27,5 м, висота до хреста 27 м. Приміщення згруповані вздовж осі захід-схід. У нижньому поверсі вони перекриті циліндричними склепіннями з розпалубками (вівтар — зімкнутим склепінням). У горішній холодній церкві бабинець і вівтар перекрито склепіннями з розпалубками. Нава має високий тризаломний верх типу «восьмерик на четверику». Перехід від четверика до восьмерика здійснено за допомогою двоярусних тромпів. Ярусність верху, що складається з 3-х восьмериків, які послідовно зменшуються за висотою і шириною, в інтер'єрі підкреслена масивними карнизами, розташованими в місцях переходу від нижнього до горішнього восьмерика. Завдяки цьому досягнута максимальна виразність центричного висотно розкритого простору нави з так званою телескопічною перспективою верху. Архітектурне вирішення фасадів досить лаконічне, з застосуванням пілястр, масивних карнизів і оригінальних наличників вікон нижнього ярусу.

Значення

В мурованих конструкціях будівлі відтворено типовий український тридільний одноверхий храм (втілення традицій української народної архітектури). Про вплив традицій російської архітектури свідчить двоповерховість пам’ятки, а також конструктивне вирішення двоярусних тромпів. Усе це робить Миколаївську церкву в Путивлі визначною пам'яткою українсько-російського історико-культурного прикордоння.

Додатково

Церква відома в історичних джерелах як «Микола Кам'яний» (у м. Путивлі було три храми, присвячені св. Миколаю, але кам’яний лише один), пізніше як «Микола Великоріцький» (на честь явленої ікони). Поширена у працях Г. Логвина назва пам’ятки «Микола Козацький» є помилковою.

На відміну від більшості православних храмів, які названі за центральними престолами, церква Святого Миколи названа за нижнім ярусом. Це пояснюють тим, що переважна більшість богослужінь здійснювалася саме у теплому нижньому приділі, а верхній використовували лише влітку і переважно на великі свята.

Наприкінці радянської доби в будівлі церкві планували розмістити музей «Слова о полку Ігоревім».

Література

  1. Левицкий И. Город Путивль // Труды 12 археологического съезда в Харькове. Москва, 1905. Т. 3. С. 153–154.
  2. Логвин Г. Н. Чернигов, Новгород-Северский, Глухов, Путивль. Москва : Искусство, 1980. С. 261–263.
  3. Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 229.
  4. Вечерський В. В. Пам’ятки архітектури й містобудування Лівобережної України: виявлення, дослідження, фіксація. Київ : Видавничий дім А.С.С., 2005. С. 498–499.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Церква Святого Миколи Великоріцького в Путивлі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Церква Святого Миколи Великоріцького в Путивлі (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.09.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶