Панно

Панно́ (фр. panneau, від лат. pannus — шматок тканини) — частина поверхні стіни, стелі, виділена обрамленням і заповнена живописним або скульптурним зображенням чи орнаментальною композицією.

Панно. Рафаель Санті. Живописне сюжетне панно «Пожежа в Борго» в інтер'єрі «Стансів (кімнат) Рафаеля» в Апостольському палаці (Бельведер у Ватикані).

Історична довідка

Найстародавніші панно відомі в оформленні інтер’єрів репрезентативних споруд у Стародавньому Єгипті, Давній Месопотамії, Крито-Мікенській культурі. Римські античні вілли у м. Помпеях (див. Помпеї, Геркуланум і Торре-Аннунціата) та інших місцевостях мали інтер’єри, прикрашені живописними й мозаїчними панно. Прикрашання інтер’єрів різноманітними панно набуло поширення у Європі з доби Відродження, особливо у стилях бароко, класицизму, історизму, модерну. Панно використовували також як елемент оздоблення меблів. У сучасній архітектурі тематичні й декоративні панно застосовують для прикрашання громадських споруд.

Характеристика

Панно призначено для художньо-декоративного оформлення інтер’єрів і фасадів будівель, споруд. Може мати квадратну, прямокутну, круглу, напівциркульну або будь-яку іншу форму. Обрамлення може бути профільованим рельєфним або у вигляді кольорової чи плоскої орнаментальної смуги, суцільним або з розривами.

Панно виконують у техніках фрески, олійного або темперного (див. Темпера) живопису, мозаїки зі смальти, мармуру та інших різнобарвних каменів, кераміки, майоліки, кольорового скла, монохромного чи поліхромного барельєфу, різьблення по дереву чи гіпсу, інкрустації з різних матеріалів тощо. Панно може бути виконано безпосередньо на стіні чи стелі в інтер’єрі будівлі, споруди, а також на її фасаді, або на полотні, натягнутому на підрамник, на дошці, аркуші металу тощо. У таких випадках панно закріплюють нерухомо на стіні чи стелі, передбачаючи можливість демонтажу тільки для виконання реставраційних робіт (див. Реставрація). Панно на стелях приміщень формують плафони. У разі розміщення панно на фасаді будівлі, споруди, його виконують із тривких матеріалів, стійких щодо руйнівних впливів природно-кліматичних умов (майоліка, природний камінь, смальта).

Література

  1. Тищенко О. Панно // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 208.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 314.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Панно // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Панно (дата звернення: 29.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.025.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶