Домініканський монастир у Тернополі

Домініканський монастир у Тернополі. Костел.

Домініка́нський монасти́р у Терно́поліпам’ятка архітектури та містобудування національного значення, Україна.

План костелу.
Головний фасад костелу

Історична довідка

Монастир домініканців заснував 1746 Великий коронний гетьман Й. Потоцький (1673–1751; тепер Україна). Костел Святого Вінсента і корпус келій збудовано 1749–1779 за проєктом архітектора А. Ф. К. Мошинського (1731–1786; тепер Польща). Монументальний живопис в інтер’єрі виконали художники С. Строїнський (1719–1802; тепер Україна) та його учень Й. Хойницький (1745–1812; тепер Україна), скульптурні композиції — С. Фесінгер (початок 18 ст.; тепер Німеччина — 1768; тепер Україна). 1820–1848 належав ордену єзуїтів. 1908–1910 костел реставровано (див. Реставрація) за проєктом архітектора В. Садловського (1869–1940; тепер Україна).

Зруйнований під час боїв за м. Тернопіль 1944, реставрований 1953–1959, після чого перетворений на склад. 1978–1988 — Тернопільська картинна галерея. З 1989 костел є кафедральним собором Непорочного зачаття Пресвятої Богородиці Тернопільсько-Зборівської архієпархії Української греко-католицької церкви. У корпусі келій розміщено Державний архів Тернопільської області.

Характеристика

Міститься в історичному центрі міста поряд з головним майданом (площа Волі). Монастирський костел є головною архітектурною домінантою м. Тернополя. Перед фасадом костелу 2004 встановлено пам’ятник Йосифу Сліпому.

Монастир складається з двох мурованих споруд — костелу та корпусу келій у його тилу зі сходу. Костел тринавовий; середня нава, ширша і вища за бічні, у плані має еліптичний обрис. Вона перекрита циліндричним склепінням з розпалубками й увінчана масивною глухою банею з ліхтарем. Симетричну композицію підкреслюють дві вежі, що фланкують головний західний фасад, а також вибагливої форми фронтон по його центру. Вежі увінчують високі наметові шпилі з чотирма перехватами й люкарнами. Споруда декорована у стилі пізнього бароко: застосовано спарені пілястри композитного ордера, лучкові й трикутні фронтони та сандрики, наличники, розкріповані (див. Розкріповка) антаблементи. В інтер’єрі домінує простір середньої нави, відділеної від бічних пілонами, масивність яких пом’якшують ніші-екседри й тонко модельовані пілястри композитного ордера, що несуть масивний антаблемент. Бічні пави розчленовано на секції, перекриті почергово циліндричними й хрещатими склепіннями. Костел має прямокутний у плані, дуже видовжений пресбітерій, до якого прилягає двоповерхове каре корпусу келій коридорної системи розпланування з однобічним розташуванням келій. Коридори перекрито хрещатими склепіннями. Декор у стилі пізнього бароко, з застосуванням пілястрового портика, балюстради, колон, гірлянд та іншого декоративного ліплення. Під костелом є підземелля, розкриття і дослідження яких не завершено.

Значення

Комплекс Домініканського монастиря в Тернополі — унікальна пам’ятка католицького сакрального будівництва в Україні. Костел має рідкісну для України композицію, що розвиває творчі знахідки архітектора П. Фонтана (1696; Італія — 1765; тепер Польща), застосовані ним у костелах у містах Любартові та Холмі (обидва — Польща), причому останній є безпосереднім взірцем для тернопільського. Водночас споруда має ще кілька прототипів, зокрема — костел Святого Петра у м. Відні та деякі сакральні споруди архітектора К. Дінценгофера.

Література

  1. Вечерський В. Домініканський монастир // Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 231–232.
  2. Betlej A. Kościół Dominikanów w Tarnopolu // Paweł Giżycki SJ architekt polski XVIII wieku. Kraków : Wydawnictwo Towarzystwa Naukowego «Societas Vistulana», 2003. S. 151–152.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Домініканський монастир у Тернополі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Домініканський монастир у Тернополі (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.05.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶