(Перенаправлено з Олевісте церква в Таллінні)

Церква Олевісте в Таллінні

Це́рква О́леві́сте в Та́ллінні (ест. Oleviste kirik — церква Святого Олафа) — пам’ятка архітектури, складник пам’ятки всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, Естонія.

Церква Олевісте в Таллінні. Розташування в забудові північної частини
історичного центру міста
Вигляд у прилеглій забудові
План
Поздовжній розріз

Загальні відомості

Мурована церква в високою вежею стоїть у нижній частині історичного центру міста у його північному приморському куті і є найважливішою архітектурною домінантою в морській панорамі м. Таллінна. Була орієнтиром для кораблів, які заходили у порт.

Історична довідка

Мурований католицький костел у припортовому районі, де у 12 ст. містився торговельний двір купців зі Скандинавії, вперше згадано у джерелах 1267. Освячено на честь Олафа ІІ Святого, покровителя моряків. Це була тринавова споруда зального типу з вежею і пресбітерієм. Вона зазнала радикальних перебудов: 1425 замість зруйнованого пресбітерія збудовано хор; 1436–1450 храм перебудовано на тринавову базиліку з середньою навою заввишки 31 м — найвищою в країнах Балтії. Тоді ж західну вежу надбудовано до висоти 57 м й увінчано шпилем: загальна висота сягнула 115–125 м (за різними джерелами). У цей шпиль вісім разів влучали блискавки і його тричі знищували пожежі. Наприкінці 15 ст. прибудовано південний притвор. 1513–1523 з півдня до хору прибудовано капелу Діви Марії. Інтер’єр церкви знищено під час погрому, вчиненого прихильниками Реформації 15.08.1524. Після того храм став лютеранським (див. Лютеранство). 1820 пожежа завдала значних руйнувань, після чого споруду відбудовано 1828–1834 зі шпилем на вежі 123,7 м заввишки — найвищим у регіоні. 1950 споруду передали в користування талліннським баптистам і п’ятидесятникам, які 1954 зробили тут ремонт. Реставрацію виконано 2002–2020.

Тепер пам’ятку використовує Конгрегація Олевісте Союзу християнських і баптистських церков Естонського Євангелія.

Характеристика

Велика тринавова базиліка має на західному фасаді масивну чотиригранну вежу зі шпилем, в основі якого облаштовано оглядовий майданчик. На кутах вежі є ще чотири наріжні малі шпилі. Заокруглений хор вирішено як зал з чотирма восьмигранними колонами, що за допомогою стрілчастих арок несуть зірчасті нервюрні (див. Нервюра) склепіння. Такими ж склепіннями перекрито середню наву, південний прямокутний у плані притвор і полігональну капелу Діви Марії. Понижені бічні нави й прямокутну ризницю з північного боку хору перекрито хрестовими склепіннями. Приміщення в нижньому ярусі дзвіниці об’єднано з основним об’ємом храму великими арками. В інтер’єрі нави розділені рядами квадратних у плані масивних пілонів, поєднаних стрілчастими арками. Декору в інтер’єрі немає. Для головного західного фасаду характерні стрілчастих обрисів перспективний готичний портал і дуже високі вікна — на всю висоту середньої та бічних нав. Стіни ззовні та в інтер’єрі потиньковано (див. Тиньк) й побілено, дахи укрито покрівельною сталлю.

Значення

Церква Олевісте є однією з двох найбільших пізньоготичних базилік м. Таллінна, що визначає характерність силуету й панорами міста, особливо з акваторії Талліннської затоки.

Додатково

У літературі поширене твердження, що вежа церкви Олевісте протягом 1549–1625 була найвищою спорудою у світі. Це не відповідає дійсності.

У 1977–1981 церква Олевісте стала центром руху харизматиків в СРСР, що отримав найменування «Талліннського пробудження» й викликав масове паломництво сюди з різних республік, найбільше — з України й Росії. Цей рух припинено 1981 спільними зусиллями Комітету державної безпеки СРСР й керівництва релігійної громади (під загрозою репресій).

Література

  1. Vaga V. Üldine kunstiajalugu. Tallinn: Koolibri, 2004. 912 с.
  2. Вечерський В. Курс історії архітектури країн Східної Європи. Київ : Видавництво «АртЕк», 2007. С. 180–182.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Церква Олевісте в Таллінні // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Церква Олевісте в Таллінні (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
03.05.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶