Тракайський замок

Тракайський замок. Акварель Н. Орди 1875 р.
Панорама з озера Гальве
Реконструкція загального вигляду.
План
Руїнований стан замку перед початком реставраційно-відновлювальних робіт. Макет у замковій музейній експозиції
Великий двір з надбрамною баштою

Трака́йський за́мок (лит. Trakų salos pilis — Тракайський острівний замок) — резиденція великих князів Литовських, архітектурна пам’ятка, Литва.

Загальні відомості

Замок стоїть на Замковому острові посеред оз. Гальве у м. Тракаї і є архітектурною домінантою в ландшафті. Від міста до замку веде дерев’яний міст через озеро.

Історична довідка

Замок заснував князь Кейстут після 1375, однак його смерть 1382 та боротьба між Ягайлом і Вітовтом зупинили будівництво. Спорудження мурованого з каменю й цегли ґотичного (див. Готика) замку завершив 1409 Вітовт, котрий у ньому мешкав і помер 1430. Розгром Тевтонського ордена 1410 зменшив стратегічне військове значення замку, але збільшив репрезентативне — він перетворився на розкішну великокнязівську резиденцію. У другій половині 16 ст. Сигізмунд ІІ Август перебудував замок у стилі ренесанс і перетворив на літню королівську резиденцію. Після перенесення основних столичних функцій Речі Посполитої до м. Варшави тут улаштували в’язницю для шляхти. Під час війни з Московським царством 1655 замок зруйновано, після чого полишено напризволяще.

Дослідження замку розпочато у 19 ст., заходи щодо його збереження виконано 1888, 1905. З 1929 над реставрацією замку, тоді зруйнованого на 50 %, працювали пам’яткознавці та реставратори: С. Лоренц (1899–1991; тепер Польща) з колегами Ю. Клосом (1881–1933, тепер Польща — Литва) та Я. Боровським (1890–1966; тепер Росія — Польща); 1936–1938 К. Пивоцький (901–1974; тепер Україна — Польща); 1938–1939 В. Кешковський (1903–1950; тепер Україна — Польща). Консервація та реставрація пам’ятки перетворилася на відбудову її втрачених частин. Роботи тривали навіть під час Другої світової війни й окупації краю. 1946 реставрацію з відбудовою продовжили Б. Крумініс (1928–2000; Литва), С. Микульоніс (1935–1992; Литва). Протягом кількох етапів замковий комплекс до 1987 відбудовано повністю і в ньому 1962 влаштовано Тракайський історичний музей.

1991 територію навколо оголошено історичним національним парком.

Характеристика

Замок має чотири основні етапи будівництва і складається з двох основних частин: оточеного мурами князівського палацу-резиденції з внутрішнім двором та донжоном (первісна частина); до цього прилягає Великий передній двір — найпізніша частина замку. Ці дві частини розділяє фоса — рів, через який перекинуто звідний міст і який з двох боків обмежений оборонними мурами на спарених арках. Площа замку 1,8 га. Усі споруди на кам’яних підмурках, муровані з каменю (у нижніх частинах) та червоної цегли ґотичною системою мурування. Стрімкі дахи укрито червоною черепицею. У цілому це характерний для північної (німецької) ґотики тип замку, проміжний між двома основними типами — кастелем і конвентом (див. Замок). Такий характер архітектури зумовив появу гіпотези про участь у будівництві архітектора Тевтонського ордена.

Князівський палац прямокутний у плані, триповерховий, з внутрішнім двором, оточеним дерев’яними галереями. Один бік двору замикає чотиригранний шестиповерховий донжон 35 м заввишки, у нижньому ярусі якого влаштовано браму. На другому поверсі палацового корпусу міститься Головний зал розмірами 21×10 м, перекритий зірчастим нервюрним (див. Нервюра) склепінням 5,5 м заввишки. Ззовні стіни палацу укріплено контрфорсами. Його оточує оборонний мур 7 м заввишки за товщини до 3,5 м, також укріплений контрфорсами.

Прилеглий Великий двір трапецієподібний у плані, оточений мурами, з трьох боків має одно- і двоповерхові каземати (корпуси, прилеглі до мурів), з трьома наріжними баштами й середстінною надбрамною. Усі башти п’ятиярусні, чотиригранні в нижній частині. Три наріжні мають циліндричні горішні яруси з гарматними амбразурами й конусовидні дахи. Каземати первісно використовували як господарські приміщення. Тепер тут музейні експозиції, фондосховища й заклади обслуговування відвідувачів.

Значення

Тракайський замок — одна з найвизначніших пам’яток литовської архітектури, найповніше реставрований оборонний комплекс у країнах Балтії.

Галерея

Література

  1. Глемжа Й. Памятники архитектуры Литвы. Ленинград : Стройиздат, 1978. С. 65-69.
  2. Микулёнис С. Тракайский замок. Вильнюс : Минтис, 1978. 64 с.
  3. Белоруссия, Литва, Латвия, Эстония: Справочник-путеводитель. Москва : Искусство, 1986. С. 418-419.
  4. Вечерський В. Курс історії архітектури країн Східної Європи. Київ : АртЕк, 2007. С. 163-164.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Тракайський замок // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Тракайський замок (дата звернення: 3.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.02.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶