Увраж

Увра́ж (фр. ouvrage — праця, твір, справа, від œuvre — праця, робота, витвір) — багатозначний термін.

1) Розкішне, багато ілюстроване художнє видання великого формату у вигляді окремих аркушів або альбому, що зазвичай складається з гравюр, які зображують будівлі, споруди, комплекси, ансамблі чи фрагменти їх, окремі архітектурні деталі.

Увраж. А. Палладію. Фасад базиліки у м. Віченці, Італія
Увраж. Й. Б. Фішер фон Ерлах. Римські тріумфальні арки
Увраж. Й. Б. Фішер фон Ерлах. Церква Святого Карла Боромея у Відні
Увраж. Дж. Б. Піранезі. Фонтан Треві у Римі

Історична довідка

Увражі поширено в Європі з кінця 16 ст. завдяки архітектору А. Палладіо, який 1554–1570 видавав увражі своїх креслеників і графічних реконструкцій архітектурних пам’яток Стародавнього Риму та власних проєктів (базиліки у м. Віченці, тепер Італія). Вони набули такої популярності, що породили окремий стильовий напрям в архітектурі 18 ст. — так зване палладіанство. 1721 архітектор Й. Б. Фішер фон Ерлах видав у м. Відні збірку увражів «Нариси історичної архітектури» (нім. «Entwurf einer historischen Architektur»), в якій подав зображення античних архітектурних пам’яток (римські тріумфальні арки тощо) та власні проєкти (церква Святого Карла Борромея у Відні тощо). На формування стилістики класицизму значний вплив справили широко розповсюджені увражі Дж. Б. Піранезі 1745–1778, що представляли як реальні об’єкти архітектури (фонтан Треві у м. Римі, Колізей, Пантеон, мости і церкви там само), так і архітектурні фантазії «Темниці» (італ. «Carceri»). З 1800 у м. Парижі стали видавати окремими випусками увражі кращих премійованих проєктів Паризької академії мистецтв за 1780-і. Вони мали великий успіх і стали посібниками для архітекторів Європи.

Характеристика

Увражі виконували в техніці гравюри, офорту й нерідко відбитки на папері розфарбовували вручну. Такі видання випускали невеликим накладом і поширювали серед фахівців, аматорів мистецтва і колекціонерів. Їх використовували як:

  • посібники з рисунку, архітектури, історії мистецтва;
  • зразки для проєктування будівель і споруд;
  • твори мистецтва й предмети колекціонуванння;
  • коштовні й престижні подарунки.

В увражах архітектуру відображено докладно і точно, чим вони відрізняються від ведути — міського краєвиду чи пейзажу, де така достеменність необов’язкова.

У в р а ж н о ю  а р х і т е к т у р о ю  називають будівлі й споруди, форми яких механічно повторюють зображення фасадів, наведені в увражах — переважно зразків античного (див. Античність) греко-римського зодчества та творів архітектури італійського ренесансу. Такі прямі запозичення називають увражним проєктуванням і вважають таким, що не сприяє розвитку індивідуальної творчості архітектора.


2) Образотворче видання, набір окремих аркушів ілюстрацій (у теці або переплетених) з мінімальним текстовим підписом або з пояснювальним текстом у формі самостійного книжкового блоку. Приклад: увраж Ф. Й. Ю. Бертуха (1747–1822; тепер Німеччина) «Книжка-картинка для дітей» (1792, Німеччина).


3) З а с т а р і л е.  Великий, цінний твір, ґрунтовна праця; фоліант.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 291.
  2. Безродний П. Архітектурні терміни: Короткий російсько-український тлумачний словник. 2-ге вид., випр. та допов. Київ : Вища школа, 2008. С. 228.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Увраж // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Увраж (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
16.01.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶