Замок Карлштейн

За́мок Ка́рлштейн (чеськ. Hrad Karlštejn або Karlův Týn) — ансамбль оборонних і культових споруд, національна культурна пам’ятка, Середньочеський край, Чехія.

Замок Карлштейн. Шлях до замку
Загальний вигляд
Замок Карлштейн. План
Надбрамна башта
Загальний вигляд з Великою баштою.

Історична довідка

Замок названо іменем першого власника — короля Карла IV Люксембурзького. Засновано 1348 як його приватну резиденцію (тоді — короля Чехії). Після коронації Карла IV Люксембурзького у м. Римі 1355 як імператора Священної Римської імперії германської нації замок 1456 розширили й продовжили розбудовувати вже як місце постійного зберігання коронаційних регалій Чеського королівства, Священної Римської імперії, церковних реліквій, а згодом — державного архіву. Будівництво завершено 1365, оздоблення інтер’єрів замкових каплиць — 1367. Будівничими замку вважають двох придворних архітекторів короля-засновника: Матьє із Арраса (1290; Франція — 1352; Чехія), а після нього з 1353 — П. Парлера (обоє є авторами собору Святого Віта у Празі). Після початку Гуситських війн 1419–1434 усі коронаційні регалії звідси вивезли до м. Нюрнберга. 1422 замок протягом 7 місяців безуспішно тримала в облозі армія гуситів. 1436 чеські коронаційні регалії повернули до Карлштейна й зберігали там до 1619, а імператорські коронаційні регалії згодом вивезли до м. Відні.

У 16 ст. замок зазнав реконструкції: 1520–1530 на нижньому дворі збудували резиденцію бургграфа (призначеного королем управителя замку), 1590 перебудували Велику башту. На початку 17 ст. замок втратив оборонну функцію і рішенням імператора Фердинанда ІІ Римського посаду замкового бургграфа скасовано, а замок передано у розпорядження королев Чехії. Наприкінці Тридцятилітньої війни 1648 замок на короткий час захопила армія Швеції, після чого він став занепадати, хоч і залишався в імператорській власності. Марія Терезія 1755 передала Карлштейн щойно створеному у м. Празі Інституту шляхетних дівчат, проте це не спинило занепаду. 1812 замок відвідав імператор Франц ІІ, котрий виділив кошти на ремонт. 1887–1905 під керівництвом архітектора Й. Мокера (Моккер, Моцкер; 1835–1899; Чехія) виконано комплексну реставрацію замку з ліквідацією історичних нашарувань ренесансної (див. Ренесанс) стилістики 16 ст. та гіпотетичним відновленням деяких втрачених елементів (корпус бургграфської резиденції збудовано заново). Замок відкрили для відвідувачів 1905. Від 1918 він є державною власністю; тепер — в управлінні Національного інституту пам’яток. Щорічна кількість туристів і екскурсантів — понад 200 тисяч осіб (за даними Національного інституту пам’яток 2020). Реставрацію інтер’єру каплиці Святого Хреста виконано 1985–2003. 2018–2020 підвальні приміщення замку реконструйовано й пристосовано для обслуговування відвідувачів.

Характеристика

Міститься в гористій лісовій місцевості за 30 км на південний захід від центру м. Праги на вапняковій скелі, що здіймається кількома терасами на 72 м над прилеглим однойменним селом. Унизу біля замкового пагорба протікає р. Бероунка, або потік Буднянський, воду з якого подавали в замок. Завдяки оригінальній терасованій композиції з кількома високими баштами замок є архітектурною домінантою у ландшафті. Має нижній і верхній двори.

До ансамблю входять такі споруди (знизу вгору):

Колодязна башта низенька, циліндрична. У ній є криниця завглибшки 78 м, воду з якої піднімали за допомогою дерев’яного колеса. Проте криниця не досягала водоносного горизонту і воду в неї подавали знизу тунелем з потоку Буднянського. Це була найбільша військова таємниця Карлштейна, бо в разі ворожої облоги можна було позбавити води захисників замку, перекривши тунель.

Резиденція бургграфа — двоповерхова споруда у стилі пізньої готики. Тут містяться адміністрація замку, експозиційні й представницькі приміщення.

Надбрамна башта — чотиригранна, триярусна з годинником на фасаді, увінчана високим наметовим дахом.

Королівський палац був резиденцією Карла IV Люксембурзького та його нащадків. Це двоповерхова споруда з добре збереженими й реставрованими інтер’єрами. Приміщення першого поверху призначалися для королівської обслуги, другого — для короля і його родини. Королівська опочивальня та основні репрезентативні зали — Люксембурзька (Зала предків) і для аудієнцій — мають скромні інтер’єри, без коштовних прикрас.

Марійська башта прямокутна в плані, багатоповерхова, увінчана стрімким дахом. З’єднана мостом з королівським палацом. Первісно планувалася як замковий донжон, однак у процесі будівництва її характер змінено: перший поверх спершу використовували як замкову в’язницю, згодом — як сховище коштовностей. На другому поверсі влаштовано костел Діви Марії (звідси назва башти) та каплицю Святої Катерини — приватну молільню Карла IV Люксембурзького. Добре збережено їхні інтер’єри з настінними розписами, в яких є кілька портретних зображень короля.

Велика башта є найбільшою і найвищою, розміщена на найвищій терасі замку і є його донжоном. Чотирикутна у плані, багатоповерхова, увінчана стрімким дахом і поєднана з Марійською баштою критим дерев’яним мостом. Має стіни завтовшки від 3 до 7 м. У ній міститься каплиця Святого Хреста, в якій зберігалися коронаційні регалії, священні реліквії (мощі святих), цінності Чеської корони та державний архів. Велике прямокутне у плані приміщення перекрите нервюрними (див. Нервюра) хрестовими склепіннями; позолочені Ґрати поділяють його на дві половини. На знак поваги до розміщених за ґратами святинь, Карл IV Люксембурзький входив за ґрати босоніж. Інтер’єр каплиці прикрашено розписами майстра Теодоріка, інкрустаціями з напівдорогоцінних каменів та венеційського скла, позолотою тощо. Над каплицею були приміщення для охорони.

Значення

Один із найкраще збережених ґотичних замків у Центральній Європі. 1962 внесено до Списку національних культурних пам’яток Чехословаччини (тепер Чехії). Від 2001 за пропозицією Чехії замок Карлштейн унесено до Попереднього списку (Tentative List) всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Додатково

  • Законодавчий акт короля Владислава ІІ Ягеллончика 1500 зобов’язував замкового бургграфа захищати заамок Карлштейн і цінності, що в ньому зберігалися, всіма засобами до останньої можливості — під страхом смертної кари, безчестя, конфіскації майна та вигнання нащадків із країни.
  • Особливо охоронюваним об’єктом була каплиця Святого Хреста у Великій башті, де зберігали найкоштовніші цінності: входити до неї можна було тільки з особистого дозволу короля, імператора. У Великій башті була постійна охорона, але там забороняли будь-кому спати або «лежати з жінкою, навіть якщо це законна дружина».

Література

  1. Mrusek H. Burgen in Europa. 2 aufl. Leipzig : Leipzig, 1975. P. 132–133.
  2. Poche E. Cechy Umelecke pamatky. Praha : CTK-Pressfoto, 1982. P. 64.
  3. Kubů N. Hrad Karlštejn. 3 vyd. Praha : Vega-L, 2001. 32 p.
  4. Вечерський В. Курс історії архітектури країн Східної Європи. Київ : АртЕк, 2007. С. 233–234.
  5. Novák J. A. Tajemný hrad Karlštejn. Frýdek-Místek : Alpress, 2016. 248 p.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Замок Карлштейн // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Замок Карлштейн (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.05.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶