Королівський замок у Варшаві

Королівський замок у Варшаві. Замок у панорамі забудови Замкової площі
Королівський замок у Варшаві. Гравюра другої половини 19 ст.
Королівський замок у Варшаві
Королівський замок у Варшаві. План
Королівський замок у Варшаві. Великий двір і Владиславівська башта
Королівський замок у Варшаві. Портал Владиславівської башти

Королі́вський за́мок у Варша́ві (пол. Zamek Królewski w Warszawie) — пам’ятка архітектури, складник пам’ятки всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, Польща.

Міститься на підвищеному лівому березі р. Вісли з південно-східного боку Старого міста і є частиної Історичного центру Варшави та його архітектурною домінантою. Головним фасадом виходить на Замкову площу.

Історична довідка

На цьому місці з кінця 13 ст. стояв дерев’яно-земляний замокрезиденція каштеляна мазовецьких князів. У середині 14 ст. тут збудовано муровану Гродську башту (збережено частково), у 1420-х — мурований ґотичний Великий дім як резиденцію мазовецьких князів (збережено частково). 1526 м. Варшава увійшла до складу Польщі, а замок став володінням Ягеллонів. Унаслідок Люблінської унії 1569 вирішено спільні засідання сейму Речі Посполитої проводити у м. Варшаві, пристосувавши для цього колишній замок мазовецьких князів: Великий дім 1570–1571 перебудовано для потреб сейму і 1569–1572 до нього прибудовано королівський апартамент — Новий королівський дім із циліндричною баштою. Тут були резиденції королів Сигізмунда ІІ Августа і Стефана Баторія. Кожен шляхтич мав право безперешкодного доступу у королівські покої. При цьому за весь час функціонування замку зафіксовано тільки одну спробу замаху на короля. Протягом 1597–1609 король Сигізмунд ІІІ Ваза реалізував рішення про остаточне перенесення столиці Речі Посполитої і королівської резиденції з Кракова до Варшави. 1611 за проєктом королівського архітектора Дж. Б. Тревано (середина 16 ст. — 1642; тепер Швейцарія — Польща) збудовано нову простору, п’ятикутну в плані резиденцію, в якій ґотичний Великий дім і розширений Новий королівський дім стали її південно-східним і північно-східним корпусами. Сеймові зали залишилися в старій будівлі: Посольський зал на першому поверсі, Сенаторський — на другому. 1619 завершено найвищу в замку Королівську (Сигізмундову) башту на головному західному фасаді. 1620 споруджено бастіонні укріплення з боку р. Вісли. 1637 в замку облаштовано театральний зал. 1637–1642 інтер’єри замку пишно декорували італійські художники. 1643–1644 на Замковій площі споруджено пам’ятник — колону Сигізмунда ІІІ Вази.

Замок зазнав руйнувань і пограбувань під час окупації Варшави шведами в часи польсько-шведської війни 1655–1656. З ініціативи короля Яна ІІІ Собеського його радник і секретар архітектор А. В. Лоччі (1640–1732; Польща) 1678–1681 перебудував королівські апартаменти й заново оформив інтер’єри сеймових залів. Замок зазнав значних руйнувань 1704 внаслідок військових дій в перебігу Північної війни 1700–1721. 1715 за дорученням короля Августа ІІ Сильного опрацьовано проєкт радикальної перебудови замку в стилі пізнього бароко (не реалізовано). 1741–1746 замок значно розширено прибудовою нового барокового корпусу з боку р. Вісли за проєктом архітектора Г. К’явері (1689–1770; тепер Італія). Значних перебудов замок зазнав 1767–1777 з ініціативи короля Станіслава Августа Понятовського. 1780–1784 за проектом архітектора Д. Мерліні (1730–1797; тепер Італія — Польща) прибудовано корпус королівської бібліотеки. Після Поділів Польщі замок частково зберіг репрезентативні функції. Після придушення Польського повстання 1830–1831 за наказом російського імператора Миколи І із замку вивезено до міст Москви і Санкт–Петербурга збірки живопису, портрети польських учених і письменників із замкової портретної галереї — спалено. 1851–1853 південний і західний фасади перебудовано у стилі класицизму.

Після відновлення незалежності Польщі з 1920 у замку виконували реставраційні роботи. З 1926 він став постійною і головною резиденцією президента Польщі. В окремих корпусах облаштовано квартири для видатних поляків: тут мешкали письменники С. Жеромський і С. Пшибишевський (1868–1927; тепер Польща).

Під час Другої світової війни 05.09.1939 із замку евакуйовано найвизначніші художні цінності. 17.09.1939 німецький артилерійський обстріл спричинив велику пожежу і руйнування в замку. Після цього до 28.09.1939 тривала евакуація зі зруйнованого замку культурних цінностей, елементів інтер’єру, архітектурних деталей, фрагментів декору. Після капітуляції Варшави 03.10.1939 польська громадськість власними силами розпочала виконання у замку консерваційних робіт, 20.10.1939 заборонених німецькою окупаційною владою. 04.10.1939 А. Гітлер віддав наказ знищити Королівський замок у Варшаві. Протягом листопада 1939 — січня 1940 бригади німецьких саперів просверлили отвори в тримальних конструкціях для закладення туди вибухівки. Оскільки потужний вибух міг пошкодити необхідні німцям об’єкти інфраструктури, то підрив вибухівки, що остаточно знищив споруду, стався пізніше — під час придушення німцями Варшавського повстання 1944 між 8 і 13.09.1944 (точну дату не з’ясовано).

1947 розпочато розчищення руїн і дискусію щодо можливості й доцільності відбудови знищеної пам’ятки. 1971 керівництво Польської Народної Республіки ухвалило відбудувати замок і створило Громадський комітет для керівництва роботами, які розпочато громадським коштом того ж року, завершено 1974. Протягом 1974–1988 відновлено інтер’єри приміщень замку і в них облаштовано музейні експозиції.

На 2023 у замку функціонує музей «Королівський замок у Варшаві — музей. Резиденція королів і Речі Посполитої». Тут також відбуваються найважливіші державні церемонії, зокрема інавгурації президентів Польщі.

Характеристика

Замок є мурованою триповерховою спорудою на підвалах, під укритим міддю стрімким дахом, з кількома баштами: головною Королівською (Сигізмундовою), найстародавнішою Гродською та Владиславівською у Великому дворі. Їх доповнюють наріжні башточки з боку Замкової площі. Усі башти мають вигадливі барокові завершення. Замкові корпуси, спорудження яких належить до різних історичних епох, формують замкнений нерегулярний п’ятикутник довкола внутрішнього двору. В архітектурному вирішенні представлено три основні стильові епохи: ґотика (Великий дім), ренесанс (корпуси з боку Замкової площі), бароко (корпус з боку р. Вісли). Відновлені інтер’єри об’єднані у кілька тематичних груп приміщень, серед яких найціннішими є: Ягеллонські покої, Посольська палата у ґотичнму Великому домі, барокові апартаменти короля Станіслава Августа Понятовського, бароковий Великий апартамент у корпусі з боку р. Вісли, зали сейму (там само). У колишніх кімнатах спадкоємців корони в північному корпусі розгорнуто галерею живописних творів художника Я. Матейка.

Значення

Королівський замок у Варшаві був резиденцією вищих органів державної влади Речі Посполитої: короля, двопалатного сейму (палати послів і палати сенаторів), коронних канцелярій. Тому замок є символом суверенності Польщі. Цим пояснюється його знищення Німеччиною і відбудова повоєнною Польщею. 1980 його у складі Історичного центру Варшави замок унесено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО під № 30.

Додатково

Після завершення Другої світової війни польські фахівці з’ясували і з того часу за будь-якої нагоди публікують імена тих німецьких професорів (істориків, мистецтвознавців, музейників), які брали участь у цілеспрямованому пограбуванні, а потім знищенні Королівського замку в Варшаві: Д. Фрей (1883–1962; тепер Австрія — Німеччина), Й. Мюльман (1886–1972; тепер Австрія), К. Мюльман (1898–1958; тепер Австрія — Німеччина) тощо.

Література

  1. Лилейко Е. Варшавский замок. Варшава : Интерпресс, 1980. 238 с.
  2. Rottermund A. Zamek Królewski w Warszawie. Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2002.
  3. Вечерський В. Курс історії архітектури країн Східної Європи. Київ : АртЕк, 2007. С. 203–216.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Королівський замок у Варшаві // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Королівський замок у Варшаві (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.03.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶