Палаццо Канчеллерія в Римі

Пала́ццо Канчелле́рія в Ри́мі (італ. Palazzo della Cancelleria) — палац, адміністративна споруда, архітектурна пам’ятка, складник пам’ятки всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, Італія.

Палаццо Канчеллерія в Римі

Палаццо Канчеллерія в Римі

Країна Італія
Місце розташування Рим
Рік внесення 1980
Критерії i, ii, iii, iv, vi
Головний фасад
План

Займає квартал забудови в історичному центрі міста, виходячи головним фасадом на невелику площу Канцелярії. Є архітектурним акцентом серед щільної середньоповерхової забудови.

Історична довідка

Збудовано 1485–1513 на місці знесеної ранньохристиянської базиліки, впритул до ранньохристиянської церкви Сан-Лоренцо-ін-Дамазо, як резиденцію папського віце-канцлера кардинала Р. Ріаріо (1460–1521; тепер Італія). Авторство документально не встановлено: найімовірніше, архітектором був Д. Браманте (на завершальному етапі будівництва, 1499–1513), за участю скульптора й декоратора А. Бреньйо (Андреа да Мілано, або да Монтекавалло; 1418–1503; тепер Італія) та, ймовірно, Б. Понтеллі (1450–1492; тепер Італія). 1517 власника палацу Ріаріо заарештували й примусили підписати заповіт, згідно з яким 1521 палац перейшов у власність Курії, після чого тут розміщено Апостольську канцелярію (від цього й пішло найменування споруди).

1527 військо імператора Священної Римської імперії германської нації Карла V Габсбурга захопило м. Рим і спалило палац. Його відбудовано 1585–1590 під керівництвом архітектора Д. Фонтана (1543; тепер Швейцарія — 1607; тепер Італія). 1814 архітектор Дж. Валадьє (1762–1839; тепер Італія) виконав реставрацію внутрішньопалацової церкви Сан-Лоренцо-ін-Дамазо після того, як французькі окупанти перетворили її на стайню. Реставраційні роботи виконано 1885–1888.

Тепер пам’ятка належить Святому престолу і має статус екстериторіальності у м. Римі. Тут містяться судові установи Курії, а також Папська академія археології та Папська академія образотворчого мистецтва і літератури. Реставрацію усіх фасадів виконано 2015.

Характеристика

У цій споруді вперше знехтувано римську традицію будувати палаци оборонного типу з наріжними баштами (тут відсутня оборонна функція). Споруда триповерхова, трапецієподібна в плані, з прямокутним внутрішнім двором і стародавньою церквою, включеною всередині в загальний об’єм. Муровану з травертину фасадну площину на рівні нижнього поверху рустовано (див. Руст) й прорізано арковими вікнами, облямованими архівольтами; фасадні площини горішніх поверхів також рустовано й ритмічно розчленовано пілястрами коринфського ордера (другий поверх) та композитного ордера (третій поверх); аркові й прямокутні вікна мають сандрики. Монументальний портал, фланкований колонами, веде у внутрішній двір, названий «двориком Браманте»; він оточений триярусними аркадними (див. Аркада) і колонними галереями. Збережено інтер’єри двох найважливіших приміщень першого й другого поверхів — капели (церкви), оформленої 1550, та на другому (головному) поверсі — так званої Зали 100 днів, яку 1546 на вимогу кардинала А. Фарнезе (1520–1589; тепер Італія) художник Дж. Вазарі з помічниками розмалював сценами діянь Папи Римського Павла ІІІ за 100 днів.

Значення

Це перший і один із найкрасивіших римських палаців стилю високого ренесансу, що вплинув на проєктування великих палацових споруд Нового часу в Європі. Від 1980 є складником пам’ятки всесвітньої спадщини ЮНЕСКО "Риму історичний центр, володіння Ватикану, церква Сан-Паоло-Фуорі-ле-Мура" під № 91.

Галерея

Палаццо Канчелерія в Римі

Додатково

Коли Дж. Вазарі похвалився перед Мікеланджело Буонарроті розписами зали у палаццо Канчеллерія, які його команда виконала лише за 100 днів, той іронічно зауважив: «воно і видно», натякаючи на низьку якість поспішного творіння. Пізніше Дж. Вазарі в автобіографії погодився з глибоко ним шанованим Мікеланджело й визнав, що слід було би витратити на ті розписи не 100 днів, а 100 місяців.

Література

  1. Panofsky E. Renaissance and Renascences in Western Art. New York : Westview Press, 1969. 387 p.
  2. Wölfflin H. Renaissance und Barock. Eine Untersuchung über Wesen und Entstehung des Barockstils in Italien. Basel : Schwabe Verlag, 1986. 170 p.
  3. Frommel C. Architettura del Rinascimento Italiano. Milano : Skyra, 2009. P. 150–154.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Палаццо Канчеллерія в Римі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Палаццо Канчеллерія в Римі (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
05.04.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶