Палац Сангушків в Ізяславі

Пала́ц Сангу́шків в Ізя́славі — частково втрачений ансамбль об’єктів архітектурної спадщини, пам’ятка архітектури національного значення, Хмельницька область, Україна.

Вигляд з боку парку.
Малюнок Н. Орди 1872
Бічний фасад з аркадою.
Малюнок Н. Орди 1872
Головний фасад.
Малюнок Н. Орди 1872
Головний фасад.
Літографія за малюнком Н. Орди 1872
План першого поверху

Історична довідка

Побудований 1754–1770 за проєктом П. А. Д. Фонтани як магнатська резиденція князів Сангушків. Проєкт доопрацював архітектор Я. Фонтана (1710–1773; тепер Польща). У 1860-х надбудовано палацові ризаліти. 1870 князь Р. Сангушко (1832–1917; тепер Україна) продав палац військовому відомству Російської імперії, яке влаштувало тут казарму та офіцерське зібрання, зробивши деякі перебудови.

За радянських часів до 1980-х у палаці стояла військова частина. 1944 сталася пожежа. Відтоді палацовий ансамбль поступово руйнується, хоча з 1963 його оголошено пам’яткою архітектури республіканського (тепер національного) значення і 2008 внесено у перелік пам’яток, які не підлягають приватизації.

Характеристика

Залишки палацового ансамблю містяться в історичному центрі міста на мису при впадінні р. Понори у р. Горинь (бесейн р. Дніпра). Це територія замку 15 ст., від якого збереглися рови та залишки споруд. На схід від палацу стоїть мурований костел Святого Йосифа з монастирським корпусом.

До складу палацового ансамблю входять руїни: палацу з аркадою-галереєю і прилеглим до неї флігелем, місток.

Палац цегляний, двоповерховий з мансардою, прямокутний у плані, з ризалітами наріжними та в центрі поздовжніх фасадів. Нижній поверх коридорного розпланування. На другому поверсі розпланування анфіладне (див. Анфілада). Міжповерхові перекриття більшості приміщень по дерев’яних балках, коридор першого поверху і окремі приміщення другого перекрито мурованими хрестовими і циліндричними склепіннями. Головним композиційним акцентом була центральна овальна в плані зала, що виходить у вигляді напівкруглого ризаліта на північний фасад. Тут влаштовано головний вхід, прикрашений портиком з колонами композитного ордера, що несуть розкріпований (див. Розкріповка) антаблемент і аттик. Всередині зали вздовж стін улаштовано широкі сходи нагору. Південний вхід акцентовано невеликим ризалітом з трикутним фронтоном. Вікна прямокутні та аркові, на другому поверсі мають наличники з сандриками. Чотири наріжні вежеподібні ризаліти є характерною рисою композиції палацу. Архітектурне вирішення у стилі бароко. Декор фасадів та інтер’єрів не збережено.

Дворик з аркадою влаштовано на північний схід від палацу і з’єднано з ним відкритим арковим переходом. Це цегляна аркада-галерея, що утворює прямокутний у плані дворик. Галерею перекрито хрестовими склепіннями. Її арки наприкінці 19 ст. частково замуровано з улаштуванням прямокутних вікон і дверей. Зі східного боку дворика є відкрита аркада, в якій улаштовано проїзд у внутрішній двір.

Флігель цегляний, двоповерховий, прилягає з півночі до аркади-галереї. Він синхронний основним спорудам і вирішений у тих самих архітектурних формах, що й палац.

Значення

Ансамбль палацу Сангушків в Ізяславі був визначною архітектурною пам’яткою європейського бароко в Україні. Його втрата збіднила архітектурну спадщину Волині та України.

Література

  1. Ковальчик Є. Пізньобароккові магнатські резиденції на Волині та Львівщині // Українське барокко та європейський контекст. Київ : Наукова думка, 1991. С. 50–63.
  2. Михайлишин О. Палацово-паркові ансамблі Волині 2-ї половини XVIII-XIX століть. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудування, 2000. С. 146–149.
  3. Вечерський В. Втрачені об’єкти архітектурної спадщини України. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудування, 2002. С. 374–376.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Палац Сангушків в Ізяславі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Палац Сангушків в Ізяславі (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.01.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶