(Перенаправлено з Різдва Богородиці церква в Седневі)

Церква Різдва Богородиці (Благовіщенська) в Седневі

Церква Різдва Богородиці (Благовіщенська) у Седневі з дзвіницею. Фото 1916 р.
Церква Різдва Богородиці (Благовіщенська) у Седневі з дзвіницею. План церкви.
Церква Різдва Богородиці (Благовіщенська) у Седневі з дзвіницею
Церква Різдва Богородиці (Благовіщенська) у Седневі
Церква Різдва Богородиці (Благовіщенська) у Седневі з дзвіницею. Фрагмент фасаду з декором, виконаним у техніці контррельєфу
Церква Різдва Богородиці (Благовіщенська) у Седневі з дзвіницею. Чавунна намогильна плита Євдокії Петрівни Лизогуб (1796–1872), що лежить біля церкви

Це́рква Різдва́ Богоро́диці у Се́дневі, Благові́щенська, Воскресе́нська — пам’ятка архітектури національного значення, Чернігівська область, Україна.

Мурована однобанева церква міститься на високому пагорбі правого берега р. Снову у центрі селища поруч із садибою Лизогубів і є архітектурною домінантою селища Седнева. Перед західним фасадом церкви стоїть мурована дзвіниця.

Історична довідка

Споруджена 1690 коштом чернігівського полковника Я. Лизогуба (1620–1698; тепер Україна) як родинна церква-усипальня. Для поховань під церквою є крипта, перекрита частково коробовим склепінням, частково — по дерев’яних балках.

1796–1814 зазнала ремонтів і перебудов, під час яких змінено форми дахів і бані: баня отримала сферичну форму, дахи були значно понижені.

Церква у 19 ст. була трьохпрестольною. Головний престол в ім’я Різдва Пресвятої Богородиці, бічний вівтар в ім’я Благовіщення, тому церква відома в літературі ще й під назвою Благовіщенської.

1856 коштом І. Лизогуба (1787–1867; тепер Україна) при церкві збудовано дзвіницю. 1880 рішенням Чернігівської консисторії храм перейменований на Воскресенський.

1924 поховання родини Лизогубів в церковній крипті спаплюжено; при цьому виявлено понад 40 муміфікованих тіл небіжчиків, деякі з них перевезли до м. Києва.

1935 церкву закрили і влаштували в ній комору.

1982 завершено реставрацію пам’ятки з відтворенням за аналогіями первісних форм дахів і бані (архітектори О. Граужис, В. Безякін, 1951 р. н.; Україна).

1990 храм повернуто православній громаді. Згодом з м. Києва перевезено та поховано в крипті муміфіковані останки одного з Лизогубів.

Характеристика

Споруда хрещата, дев’ятидільна, симетрична, суворо центричної пірамідальної композиції. Центральна дільниця — двоярусний восьмерик із високою бароковою банею, глухим ліхтарем і маківкою — різко виділяється своєю висотою. Бічні гранчасті рамена просторового хреста приземисті, увінчані циліндричними склепіннями з розпалубками й укриті високими наметовими дахами. Між раменами хреста розташовані низенькі гранчасті приміщення під спадистими дахами. Завдяки цьому створюється ступінчасте наростання архітектурних мас до центральної бані. Споруда не має головного і другорядних фасадів. Вона розрахована на круговий огляд, бо стояла посеред містечкового майдану і крім функції родової усипальні розглядалася ще як храм-пам’ятник. В інтер'єрі низьким затемненим бічним приміщенням протиставляється щедро освітлений центральний восьмерик, відкритий на всю висоту, до зеніту склепіння. Для пам'ятки характерними є стрілчасті форми арок, склепінь і віконних перемичок. Фасади декоровані нішами різного профілю та конфігурації (застосовано техніку контррельєфу), півколонками й пілястрами. Стіни муровані з цегли на вапняно-піщаному розчині, потиньковані й побілені.

Дзвіниця за типом надбрамна, двоярусна, «восьмерик на четверику», увінчана високим наметовим верхом з маківкою, вирішена у спрощених формах неоросійського стилю.

Значення

Церква Різдва Богородиці у Седневі — характерний зразок центричної дев'ятидільної однобаневої церкви перехідної стилістики від українського відродження до бароко.

Джерела

  1. Державний архів Чернігівської області. Ф. 679. Оп. 2. Спр. 2280; Спр. 2600.

Література

  1. Логвин Г. Н. Чернигов, Новгород-Северский, Глухов, Путивль. Москва : Искусство, 1980. С. 149–150.
  2. Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 309.
  3. Вечерський В. В. Пам’ятки архітектури й містобудування Лівобережної України: виявлення, дослідження, фіксація. Київ : Видавничий дім А.С.С., 2005. С. 186–187.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Церква Різдва Богородиці (Благовіщенська) в Седневі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Церква Різдва Богородиці (Благовіщенська) в Седневі (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.05.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶