Граужис, Олег Олександрович

Граужис, Олег Олександрович

Гра́ужис, Оле́г Олекса́ндрович (16.09.1944, м. Київ, тепер Україна — 28.01.2018, там само) — архітектор, реставратор, автор проєктів реставрації низки архітектурних пам’яток та відбудови Успенського собору Києво-Печерської лаври, член Національної спілки архітекторів України з 1977, член Міжнародної ради з питань пам’яток і визначних місць (з 1994), народний архітектор України (з 2003)

Граужис, Олег Олександрович

Народження 16.09.1944
Місце народження Київ
Смерть 28.01.2018
Місце смерті Київ
Місце поховання Лісове кладовище
Alma mater Київський національний університет будівництва і архітектури
Місце діяльності Україна
Напрями діяльності архітектура, містобудування


Відзнаки

Ордени За заслуги (III ст.)
Почесні звання Народний архітектор України

Життєпис

Народився і виховувався в архітектурній родині. 1971 закінчив архітектурний факультет Київського інженерно-будівельного інституту (тепер Київський національний університет будівництва і архітектури). 1971–2018 працював у сфері реставрації пам'яток архітектури в одній установі, яка змінювала назви й організаційні форми: у Республіканських науково-реставраційних майстернях, Українському спеціалізованому науково-реставраційному виробничому управлінні Держбуду УРСР; з 1980 в iнституті Укрпроєктреставрація — керівник комплексної архітектурно-реставраційної майстерні № 1; з 2001 в інституті УкрНДІпроєктреставрацiя, 2002–2018 — головний архітектор інституту.

Діяльність

У складі авторських колективів узяв участь у дослідженні та розробленні проєктів реставрації і пристосування понад 130 найвизначніших архітектурних пам’яток України, зокрема будинку Верховної Ради України, будинку Уряду України, Будинку з химерами, будівлі театру опери і балету, церкви Спаса на Берестові, Маріїнського палацу, Кловського палацу, будинку Київського православного релігійно-просвітницького товариства на вулиці Великій Житомирській (усі у м. Києві), будівлі театру опери і балету в Одесі, палацу Кирила Розумовського в Батурині тощо. У більшості проєктів реставрації був науковим керівником і головним архітектором проєктів. Розробив методику пропорційного аналізу сакральних пам'яток стилю українського бароко й успішно застосував її у відтворенні втрачених бань та верхів мурованих храмів доби Гетьманщини; це стало вагомим внеском в історико-архітектурну науку та реставраційну практику.

Серед реалізованих проєктів реставрації пам'яток (усі — в Україні, у співавторстві):

Визнання

Орден «За заслуги» III ст. (1997).

Державна премія України у галузі архітектури (2003).

Галерея

Будівлі, реставровані за проєктами Граужиса

Додатково

Батько Граужиса загинув 1944. Мати Л. Граужис та її брат Г. Граужис — архітектори; обоє дружили з архітектором, письменником-дисидентом В. Некрасовим, разом з яким навчалися 1930–1936. Л. Граужис та Г. Граужис — діти розстріляного у м. Києві капітана Генерального штабу російської імператорської армії, згодом — військовослужбовця Червоної армії Івана (Яна) Граужиса (1884; тепер Латвія — 1938; тепер Україна).

Праці

  1. Пропорциональный анализ в реставрации памятников архитектуры / Безякин В. Н., Граужис О. А // Строительство и архитектура. 1977. № 5. С. 32–35.

Література

  1. 50-річчя Укрреставрації. Історія корпорації. Київ-Львів, 1996. С. 98.
  2. Сіткарьова О. Успенський собор Києво-Печерської лаври. Київ : Свято-Успенська Києво-Печерська лавра, 2000. 232 с.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Граужис, Олег Олександрович // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Граужис, Олег Олександрович (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.01.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶