Спасо-Преображенський собор в Ізюмі

Спасо-Преображенський собор в Ізюмі
Спасо-Преображенський собор в Ізюмі. Загальний вигляд з півдня. Фото кінця 19 ст.
Спасо-Преображенський собор в Ізюмі
Спасо-Преображенський собор в Ізюмі. Інтер’єр з іконостасом. Фото поч. 20 ст.

Спа́со-Преображе́нський собо́р в Ізю́міпам’ятка архітектури національного значення, Харківська область, Україна.

Мурований собор розташований у південній частині історичного центру міста на пагорбі правобережжя р. Сіверського Дінця під горою Крем'янець, яка домінує над містом. Пам'ятка є архітектурним акцентом у забудові.

Історична довідка

Собор збудований 1684 коштом і заходами першого полковника Ізюмського слобідського козацького полку Г. Є .Донця-Захаржевського (?–1691). Автора не встановлено, проте дослідники (Є. К. Редін, 1863–1908; С. Таранушенко, Г. Логвин) вважають, що саме майстер ізюмського собору через 5 років звів Покровський собор у Харкові.

Спасо-Преображенський собор став однією з перших споруд Ізюмської фортеці, спорудженої 1681.

Зазнав капітального ремонту 1751, після чого 1765 тут було установлено новий різьблений позолочений іконостас, вирішений у стилі бароко з пишним різьбленим декором.

1886 з західного боку до собору добудовано мурований двосвітний притвор і триярусну дзвіницю.

1902–1903 храм радикально перебудовано під керівництвом цивільного інженера М. І. Ловцова (1850–1907): розібрано бічні верхи й натомість надбудовано декоративні бані цибулястої форми, змінено форму центрального верху, надбудовано кокошники. Споруда набула не властивих їй рис неоросійського стилю.

1929 собор відібрали у релігійної громади й передали під міську бібліотеку, після чого знищили іконостас.

Під час Другої світової війни собор зазнав значних руйнувань: знищено східний і західний верхи та західний притвор із дзвіницею.

1953–1955 пам'ятку реставровано за проєктом архітектора М. Говденко: відтворено зруйновані західне рамено, верхи, первісні архітектурні форми й деталі, декор, розібрано всі пізніші прибудови. Для реставрації виготовили спеціальну цеглу за зразками первісної.

1983 зміцнено конструкції арок та змінено покриття дахів і бань.

1991 собор повернуто релігійній громаді.

Характеристика

Собор хрещатий, п'ятидільний, з гранчастими раменами, п'ятиверхий. Усі верхи — двозаломні (див. Залом). Своєю композицією він відтворює характерний для України 17 ст. тип хрещатої п'ятидільної дерев'яної церкви. В інтер'єрі перехід до верхніх восьмериків здійснено за допомогою плоских трикутних пандативів. Простір інтер'єру — єдиний завдяки широким підпружним аркам, стягнутим парними залізними затяжками. Центральний верх (25 м від підлоги до склепіння) вищий від бічних. Споруда цегляна з широким використанням в оздобленні спеціально виготовленої фігурної цегли та місцевого вапняку. В інтер'єрі стіни потиньковані й побілені. Олійні розписи збереглися тільки в склепінні центрального верху. Зовні собор побілений по тонкому шару тиньку. Фасадний декор витримано в стилістиці української архітектури перехідного етапу від ренесансу до бароко із застосуванням окремих деталей з московської архітектури 2-ї половини 17 ст.

Значення

Спасо-Преображенський собор у м. Ізюмі є найстародавнішою та найвизначнішою мурованою пам'яткою етапу формування регіональної архітектурної школи на Слобожанщині.

Додатково

З перетворенням 1929 собору на міську бібліотеку, влада не дозволила залишити тут іконостас. Однак з ініціативи директора Ізюмського краєзнавчого музею М. В. Сібільова (1873–1943; тепер Україна) міська рада спершу ухвалила зберегти іконостас, перемістивши його до іншого приміщення. Оскільки музей таких приміщень не мав, демонтовані фрагменти іконостасу склали у двох крамницях на ринку. У грудні 1930 фрагменти іконостасу скинули просто неба на господарському дворі міськради. Тоді М. Сібільов звернувся з цього питання до вищих органів влади у м. Харків. На початку 1931 Народний комісаріат освіти УСРР написав у цій справі до Ізюмської міськради, яка відповіла, що вважає іконостас річчю, яка ніякої користі в соціалістичному будівництві не приносить. Так був утрачений один з найкращих барокових іконостасів Слобідської України.

У травні 1709 на шляху з Азова в Полтавську ставку в м. Ізюмі зупинявся Петро I. Вражений архітектурою головного міського собору, він подарував храму напрестольне Євангеліє в срібній оправі та священицьку ризу золотої парчі.

Література

  1. Таранушенко С. Пам'ятки архітектури Слобожанщини XVII–XVIIІ віків // Питання історії архітектури та будівельної техніки України. Київ : Держбудвидав, 1959. С. 44–80.
  2. Говденко М. Старовинний козацький храм Слобожанщини. Спасо-Преображенський собор в Ізюмі // З історії української реставрації / За ред. В. Тимофієнка; упоряд.: В. Отченашко, А. Антонюк. Київ : Українознавство, 1996. С. 258–263.
  3. Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам'ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 248–249.
  4. Вечерський В. В. Втрачені об'єкти архітектурної спадщини України. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудування, 2002. С. 243–244.
  5. Вечерський В. В. Пам'ятки архітектури й містобудування Лівобережної України: Виявлення, дослідження, фіксація. Київ : Видавничий дім А.С.С, 2005. С. 566–568.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Спасо-Преображенський собор в Ізюмі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Спасо-Преображенський собор в Ізюмі (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.04.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶