Троїцька церква в Кам'янці-Подільському

Троїцька церква в Кам’янці-Подільському. Фото поч. 20 ст.
Проект відбудови, виконаний архітектором В. Бевзом
Троїцька церква в Кам’янці-Подільському (відбудована). Фото В. Вечерського.

Тро́їцька це́рква в Ка́м’янці́-Поді́льському — втрачений і відбудований об’єкт архітектурної спадщини, Хмельницька область, Україна.

Історична довідка

Міститься на Троїцькій площі в історичному центрі (Старому місті) м. Кам’янця-Подільського, позначає теперішній (з 1874) головний в’їзд до нього з Новопланівського мосту.

Муровану з каменю Троїцьку церкву споруджено 1616 на місці згорілої в пожежі того ж року дерев’яної, відомої з документів 1582.

У 17 ст. була соборною для православної громади міста, з 1641 діяло церковне братство.

Після захоплення міста Османською імперією1672 церква зазнала перебудов: розібрано башту над притвором і натомість на розі храму, перетвореного на мечеть, надбудовано мінарет заввишки 10 м (ліквідований після вигнання турків з міста 1699).

З 1700 храм став уніатським, 1722–1795 був монастирським Чину святого Василія Великого, 1795–1935 — православний храм.

1744–1745 над притвором надбудували дзвіницю й 1749 на церкві влаштували новий дах. 1854 над навою зведено декоративну баню на восьмерику, покриття дахів замість ґонтового (див. Ґонт) замінено на залізне. 1859 розширено вікна.

Церкву знищено 1935. На її території створено міський сквер, на місці нави влаштовано фонтан, зруйнувавши крипти.

1993–1994 підмурки церкви археологічно дослідила Фундація Кам’янця-Подільського (директор — археолог А. Мандзій, 1966; США — Україна) спільно з Державним (тепер — Національним) історико-архітектурним заповідником «Кам’янець» (архітектор-реставратор В. Бевз, 1957; Україна; історик А. Задорожнюк, 1965; Україна).

1996 з благословення Любомира Гузара тут засновано греко-католицький монастир Чину святого Василія Великого, з ініціативи якого В. Бевз опрацював проект відтворення церкви (реалізовано 2001–2008); відбудову передбачено урядовою Програмою відтворення видатних пам’яток історії та культури України від 23.04.1999.

Церкву освячено 2010 як греко-католицьку монастирську.

Характеристика

Церква належить до архітектурного типу триконхів: до прямокутної в плані нави зі сходу прилягає трохи вужча апсида, з півночі й півдня — ще вужчі екседри. Із заходу прилягав рівноширокий і рівновисокий з навою квадратний у плані притвор, над яким підносилася спершу оборонна башта, згодом — дзвіниця (обидві втрачено). На думку дослідника храму В. Бевза, така структура храму сформувалася поступово, у процесі добудов.

Тепер храм відбудовано без башти (дзвіниці), з однією декоративною банею на восьмерику над навою. Приміщення перекриті циліндричними, хрестовими і конховими (див. Конха) склепіннями. Зі сходу між вівтарною апсидою і бічними екседрами є низенькі об’єми ризниці й паламарні (жертовники), на північному й південному фасадах — по 2 контрфорси. Перед входом у храм на західному фасаді — низенький притвор.

Значення

Троїцька церква в Кам’янці-Подільському — характерний для Поділля триконховий храм, композиція якого походить від церковної архітектури Святої Гори (див. Афон (Свята Гора)), вплив якої поширювався на країни Балканського півострова, Валахію, Молдову та Поділля. Це важливе свідчення безпосередніх культурних взаємозв’язків України з центром світового православ’я.

Література

  1. Вечерський В. Втрачені об'єкти архітектурної спадщини України. Київ : Науково-дослідницький інститут теорії та історії архітектури і містобудування, 2002. С. 380–381.
  2. Чень Л. Архітектура монастирів Чину святого Василія Великого в Україні XVII–XX ст. Львів : Львівська політехніка, 2020. С. 77–79; 206; 275.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Троїцька церква в Кам'янці-Подільському // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Троїцька церква в Кам'янці-Подільському (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.10.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶