Юр'єва божниця в Острі

Ю́р’єва божни́ця в Острі́пам’ятка архітектури національного значення, Чернігівський район, Чернігівська область, Україна. Фрагментарно збережена мурована церква розташована біля схилу підвищеного правого берега р. Остер на городищі в урочищі Старогородка і є архітектурним акцентом у ландшафті.

Загальний вигляд у краєвиді
Загальний вигляд на городищі
Вигляд зі сходу
План. Заштрихована збережена частина споруди
Реконструкція первісного вигляду Ю. С. Асєєва,
малюнок В. Раєвського

Історична довідка

Історично усталена назва пам’ятки пов’язана з князем Юрієм Долгоруким, котрого вважали її засновником. Насправді її збудовано одночасно зі спорудженням укріплень літописного міста Городець на Острі 1098, про що свідчить техніка мурування «опус мікструм» (лат. opus mixtum — змішане цегляно-кам'яне мурування), характерна для того часу. Це залишок невеликої Михайлівської церкви, що не збереглася у первісних архітектурних формах унаслідок неодноразових руйнувань. Перше з них сталося одразу після завершення будівництва — зруйнувався купол, який не стали відновлювати, натомість увінчали храм дерев’яним верхом. Згадується в літопису від 1152, коли під час князівської усобиці на мурованій церкві Святого Михайла згорів дерев’яний верх. 1240 потерпіла під час монголо-татарської навали і стояла пусткою. Зазнала руйнувань 1755 від удару блискавки й пожежі, після чого її закрили.

Наприкінці 18 — на початку 19 ст. частину споруди розібрано у зв'язку з аварійним станом. Залишки реставрували 1907 за проєктом архітектора-реставратора П. Покришкіна (1870–1922; тепер РФ). Пам'ятку досліджував М. Макаренко 1916 та 1924; 1924 і 1950 проведені роботи з консервації пам'ятки. Реставрація фрескового розпису проводилася в 1977–1980 (художник-реставратор В. Бабюк). Тоді ж було зроблено консервацію та укріплення мурування і тиньку.

Характеристика

Юр’єва божниця — апсида (вівтарне приміщення; див. Вівтар) з частиною бічної стіни церкви, що первісно мала розміри в плані 16х10,5 м, була хрестовокупольною, одноапсидною і одноверхою. Її споруджено з плінфи з утопленим рядом зі вкрапленням червоного місцевого каменя-пісковика технікою мурування «opus mixtum» на цем'янковому розчині. Плінфа темно-червоного і жовтого кольору, подекуди на ребрах плінфи проглядаються характерні клейма майстрів, подібні до клейм давньоруських пам’яток м. Чернігова. Стіни апсиди прорізані високими вікнами з арковими перемичками. Конха апсиди покрита консерваційним вальмовим дахом конічної форми, укритим покрівельною сталлю. В інтер’єрі апсиди частково зберігся фресковий стінопис 1098–1125, що стилістично належить до київської школи монументального малярства 12 ст. Композиції розміщені у три яруси. Колорит витриманий у теплій гамі з переважанням червоної барви та жовтої вохри.

Значення

В історико-архітектурній науці Юр'єву божницю вважають належною до Переяславської архітектурної школи княжої доби. Це єдина пам'ятка переяславської монументальної архітектури, що дійшла до наших днів, хоча й фрагментарно. Відзначається унікальністю архітектурного типу, хронологічною глибиною, виразністю стильових ознак, наявністю творів монументального мистецтва.

Додатково

Юр’єва божниця входить до складу визначного місця — городища-дитинця літописного міста Городець на Острі, що має статус археологічної пам’ятки національного значення.

Література

  1. Константинович М. Развалины Юрьевской божницы в с. Старогородке // Киевская старина. Киев, 1896. № 11. С.129–139.
  2. Шмит Ф. И. Искусство Древней Руси-Украины. Харьков : Союз, 1919. 111 с.
  3. Макаренко М. О. Старгородська «божниця» та її малювання. // Чернігів і Північне Лівобережжя: Огляди, розвідки, матеріали / За ред. М. С. Грушевського. Київ : Державне видавництво України, 1928. С. 205–222.
  4. Асєєв Ю. С. Архітектура Київської Русі. Київ : Будівельник, 1969. С. 109–111.
  5. Асєєв Ю., Вечерський В., Годованюк О. та ін. Історія української архітектури. Київ : Техніка, 2003. С. 92.
  6. Пенський А. Г., Лавренчук П. Я. Остер — європейське місто. Чернігів : Лозовий В. М., 2011. 88 с.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Юр'єва божниця в Острі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Юр'єва божниця в Острі (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶