Близнюкові міфи

Близнюки Діоскури. 3 ст. до н. е.
Ромул і Рем. Мозаїка, поч. 6 ст.

Близнюко́ві мі́фи — категорія міфів (переважно архаїчних) у більшості світових культур, головними героями яких є близнюки, ширше — діти однієї матері. Втілюють архетип протиставлення (чи віддзеркалення) життєвих позицій і пріоритетів. Часто є формотворчими елементами міфічної картини світу.

Характеристика

У сюжеті міфу близнюки постають головно як бінарні опозиції одного цілого, демонструють або тандем креативного начала (з меншою чи більшою полярністю), або антагонізм (начало творче і начало руйнівне). Помислені як втілення Божественного принципу дуалістичності Всесвіту (деміург і трикстер), нерідко є легендарними родоначальниками племені чи героями-цивілізаторами.

Ситуація близнюкового міфу часом поширена на персонажів, які не є кровними родичами, але в силу спільності місії стають побратимами (духовне братерство).

В езотеричній (і поетичній) традиції багатьох культур фігурує культурно-літературний архетип потойбічного близнюка людини — двійник, тінь, alter ego («супер-его» і «ід» в термінах З. Фройда); може втілювати як світле начало («добрий геній»), так і темне («чорний чоловік»).

Уявлення про близнюків у міфології варіативні й суперечливі, без ознак амбівалентності. Попри зовнішню подібність близнюки протиставлені у кількох царинах: «добрий — злий», «світло — темрява», «смертний —безсмертний», «людина (напівбог) — звір», «чоловік — жінка», «світ живих — потойбіччя» тощо.

В різних культурах можуть сприйматися як зловісне знамення або як благо.

В архаїчних міфах народження близнюків часто пояснене порушенням подружньої вірності (напр., у Вавилоні, Єгипті, Абіссинії). У більшості африканських племен народження близнюків вважали неприродним, а самих близнюків та їхніх батьків — такими, що пов’язані зі злими духами. Відтак дітей ізолювали; відомі випадки вбивства близнюків.

Із розвитком уявлень про зв'язок близнюків з плодючістю, життєвою силою (зокрема, зі священним світовим деревом або подвійними плодами) ситуацію переосмислено в бік сакралізації близнюків та їхніх батьків, особливо матері. Народження близнюків почали вважати особливим знаком богів (багато з яких, за переказами, й самі були такими). Зазвичай близнюки (принаймні, один із них), окрім земного батька, мають також і Батька божественного (грецькі Геракл й Іфікл, Діоскури Кастор і Поллукс, італійські Ромул і Рем).

З близнюками також пов’язують походження значимих поселень (за легендами, грецькі Зет і Амфіон заснували м. Фіви, Ромул і Рем — м. Рим), епонімів (грецькі «Єгипет» і «Данай») або племен (північно-нігерійські буол і димук від синів Димука; ізраїльтяни і едомляни — відповідно, від старозавітних Якова й Ісава).

Типологія

Близнюки Ібеджі
Близнюки Ашвіни. Художнє втілення

Виділяють:

  • міфи про зооморфних близнюків;
  • міфи про одностатевих близнюків;
  • міфи про різностатевих близнюків;
  • міфи про андрогінів.

Міфи про зооморфних близнюків

Це — найархаїчніший пласт близнюкових уявлень, що пов’язані з тотемізмом: коли у народженні близнюків задіяні тварини, або тварини і близнюки є родичами. Наприклад, Діоскури, індійські Ашвіни, литовські Ашвеняй пов’язані з культом коня, германські Альцис — лося, Ромул і Рем — з вовчицею. Подібний зв'язок простежують у міфології племен Африки (у догонів — зі скорпіоном, у йоруба — з мавпою тощо) та аборигенів Австралії (близнюки-ящірки).

Міфи про одностатевих близнюків

Переважають оповіді про братів, хоча трапляються і сестри-близнючки: єгипетські Ісіда і Нефтида, сестри Діоскурів Єлена Троянська і Клітемнестра.

Брати-близнюки у міфах можуть мати особливий нерозривний зв'язок (ведійські Агні й Індра). Можуть бути:

  • партнерами і культурними героями й часто дублювати функції один одного (Діоскури, Ашвіни, Ашвеняй, Улюблені близнюки індіанців зуні, близнюки Ібеджі в йоруба, Хун-Ахпу і Шбаланке у майя, Ахсар і Ахсартаг у осетинів);
  • спорідненими за втіленням темних сторін буття (грецькі Фобос і Деймос);
  • антиподами: найчастіше такі міфи презентують непримиренний антагонізм моральних сил, що часто призводить до смерті одного з братів (єгипетські Осіріс і Сет, біблійні Каїн і Авель, давньоримські Ромул і Рем, іранські Ахура-Мазда і Ангра-Майнью, слов’янські Білобог і Чорнобог, меланезійців племені гунантуна То Кабінана і То Карвуву, індіанців племені кахуїла Мукат і Темаяуїт, ірокезів і гуронів Іоскеха і Тавіскарон, астеків кецалькоатль і Ксолотль); часом міфічний сюжет нівелює функції одного з близнюків, і той фактично вилучається з міфічного поля (Епіметей на противагу Прометею);
  • демонструвати суперництво (зокрема й вороже), яке згодом завершується примиренням (старозавітні Яків та Ісав) або міцним союзом (Гільгамеш і Енкіду);
  • втілювати опозиції: природні (левантійські Азізос і Арсу — ранкова і вечірня зоря, бразильські Куат і Іае — Сонце і Місяць) чи життєві (грецькі Гіпнос і Танатос, Ерос і Антерос).

Разом з тим в межах однієї міфології можна спостерігати еволюцію близнюкового міфу: так, Книга Буття подає історію братів у її розвитку від трагічного антагонізму (Каїн і Авель), через драматичне суперництво (Яків і Ісав) до примирення і милосердя (Йосиф і його брати).

Міфи про різностатевих близнюків

Це розповіді про символічне поєднання двох творчих начал — чоловічого й жіночого (Осіріс та Ісіда, індійські Яма й Ямі, Ашвіни і Ушас, яка була їх сестрою і дружиною, слов’янські міфи, пов’язані з Купалою).

Близнюки в міфах часто постають як першою шлюбною парою (що пов’язано з інцестом), з якої формується висхідний соціум, так і різного штибу антиподами (єгипетські бог землі Геб і богиня неба Нут, бог повітря Шу і богиня вологи Тефнут, шумерські бог сонця Уту і богиня підземного царства Ерешкігаль, сонячний бог Аполлон і богиня місяця Артеміда, японські Ідзанагі та Ідзанамі). Трапляються і ускладнені варіанти, коли в інцестних шлюбах фігурує одна сестра і кілька братів. Інколи брат і сестра є однодумцями і носіями схожих функцій (грецькі Кассандра і Гелен, скандинавські Фрейр і Фрейя).

Міфи про андрогінів

Є переказами про персонажів, що поєднують ознаки і властивості чоловічої та жіночої статі (у греків — Гермафродит, т. з. бородата Афіна). Характерні для міфів низки африканських племен: Номмо у догонів, Маву і Ліза у фон (які є одночасно близнюками і андрогіном), Фаро у бамбара (андрогін, який породжує близнюків). Генетично випливають з міфічної космогонії, за якою світ начебто створює безстатевим шляхом самонароджене первинне божество (єгипетський Ра, індійський Праджапаті).

Талмудична традиція трактує створення першої людини у Книзі Буття саме як андрогіна (Бут. 1:27), який пізніше був розділений на статі (Бут. 2:22).

У ритуалах, пов’язаних з близнюками, спостерігається символіка червоного кольору (Яків і Ісав) і грому (євангельські брати-апостоли Яків Зеведеїв та Іван Богослов).

У християнській літературі до близнюкових сюжетів відносять також комплекс уявлень, пов’язаних з апостолом Фомою, Космою і Даміаном, Флором і Лавром.

Додатково

Переказ про заснування м. Києва Києм, Щеком, Хоривом і Либіддю також вважають близнюковим мотивом.

Близнюкові сюжети яскраво представлені у фольклорі, зокрема українському, казками про бідного і багатого братів; про трьох братів, двоє з яких «розумники», а третій «дурник»; про п’ятьох братів, які карають злого пана; про Правду і Кривду; про брата і сестру; про сімох (десятьох, дванадцятьох) братів і одну сестру тощо.

Література

  1. Girard R. La violence et le sacré. Paris : Grasset, 1972. 456 p.
  2. Myths and Legends of the World: in 4 vol / Ed. by J. M. Wickersham. New York : Macmillan Reference, 2000. Vol. 4. P. 76–79.
  3. Луцюк М. Еволюція близнюкового міфу у давньосхідній традиції // Синопсис: текст, контекст, медіа. 2015. № 3(11). URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/stkm_2015_3_4.
  4. Zamarovský V. Bohovia a hrdinovia antických bájí. Praha : Perfect, 2015. 472 p.
  5. Lewin V. Twin Enigma. London : Karnac Books, 2016. 202 p.
  6. Gricourt D., Hollard D. Les jumeaux divins dans le festiaire celtique. Marseille : Terre Promesse, 2017. 202 p.

Автор ВУЕ

М. В. Луцюк


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Луцюк М. В. Близнюкові міфи // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Близнюкові міфи (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
27.02.02.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶