Бремена ратуша та статуя Роланда на Ринковій площі

Бремена ратуша та статуя Роланда на Ринковій площі

Бре́мена ра́туша та ста́туя Рола́нда на Ри́нковій пло́щі (англ. Town Hall and Roland on the Marketplace of Bremen) — архітектурний ансамбль в історичному центрі міста; пам’ятка всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (від 2004); Німеччина.

Бремена ратуша та статуя Роланда на Ринковій площі

Країна Німеччина
Місце розташування Бремен (місто)
Площа 376 га
Рік внесення 2004
Критерії (iii)(iv)(vi)


Загальні відомості

Ратуша міститься з північно-західного боку ринкової площі. Перед нею — статуя Роланда. Неподалік розташовано головні громадські будівлі міста, Бременський собор та церкву Пресвятої Богородиці. Завдяки фронтонам і високому даху будівля ратуші є архітектурним акцентом у забудові. Власником ратуші та статуї Роланда є муніципалітет вільного ганзейського м. Бремена.

Статуя Роланда (автор фото Tim Schnarr, 2015). Джерело ілюстрації: https://whc.unesco.org/en/list/1087/gallery/

Історична довідка

Будівлю старої ратуші, що містила великі зали, збудовано в стилі готики на початку 15 ст. Перебудовано в стилі північного, або фламандського ренесансу на початку 17 ст. З одинадцяти арок аркади на головному фасаді три середні були підкреслені ризалітом із великими прямокутними вікнами, увінчаним високим фігурним фронтоном. Фасад прикрасили складним скульптурним декором із каменю-пісковику, що представляє алегоричні та емблематичні зображення. Будівля є історичною пам’яткою від 1909.

Нову ратушу в стилістиці історизму, що гармонує зі стилістикою пам’ятки, побудовано 1909–1913 поряд за результатом архітектурного конкурсу (архітектор Г. фон Зайдль [1848–1913; Німеччина]).

Кам’яну статую Роланда встановлено 1404 як символ прав і привілеїв вільного імперського м. Бремена. Персонаж асоціюється з реальною історичною особою Роланда, маркграфа Бретані й паладина Карла І Великого. Його діяння стали джерелом для середньовічної та ренесансної епічної поезії.

Ансамбль збережено, незважаючи на бомбардування м. Бремена під час Другої світової війни.

Ратушу неодноразово ремонтували та реставрували. 2001–2006 виконано комплексну реставрацію.

Характеристика

Площа території пам’ятки — 0,287 га; площа її буферної зони — 376 га.

Ратуша є двоповерховою на підвалі спорудою зального типу, прямокутною в плані розмірами 41,5 × 15,8 м. Перший поверх містить одну велику залу із дубовими колонами; вона служила для зібрань місцевих купців і влаштування театральних вистав. На горішньому поверсі влаштовано високу головну святкову залу, таких само розмірів у плані, як на першому поверсі. В інтер’єрі між вікнами є кам’яні статуї, що представляють імператора Священної Римської імперії германської нації та її князів-курфюрстів. Вони належать до готичної доби, але органічно інтегровані зі скульптурним декором пізнього ренесансу. Підвал має велику залу, ідентичну за розмірами залам наземних поверхів. Його перекриття спираються на кам’яні стовпи. Це винний льох. Під час однієї з перебудов ратуші підвал розширено на захід. Тепер його використовують як ресторан.

«Бременського Роланда» вважають однією з найдавніших і найрепрезентативніших збережених статуй такого типу. Його неодноразово ремонтували та реставрували; при цьому частину оригінального матеріалу замінено новим, тому скульптура втратила певну частину автентичності.

Хоч найближче оточення ратуші збережено, решта історичного міста зазнала руйнувань під час Другої світової війни. Відбудовано в нових формах після війни. Проте будинок ратуші зберіг історично сформоване просторове співвідношення з сусідніми історичними будівлями та ринковою площею.

Значення

Бремена ратушу та статую Роланда на Ринковій площі 2004 включено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО під № 1087 як виняткове свідчення громадянської автономії та міського суверенітету, які розвинулися у Священній Римській імперії германської нації. Ратуша — середньовічна будівля з великими залами є визначним зразком так званого північного ренесансу в Північній Німеччині. Бременська скульптура Роланда є найрепрезентативнішою та однією з найстаріших статуй Роланда, споруджених як символ ринкових прав й економічної свободи.

Джерела

  1. UNESCO World Heritage Centre: Town Hall and Roland on the Marketplace of Bremen // UNESCO. URL: https://whc.unesco.org/en/list/1087

Література

  1. Stein R. Romanische, Gotische und Renaissance-Baukunst in Bremen. Bremen : H. M. Hauschild, 1962. 688 p.
  2. Brünings G. Das Bremer Rathaus. Welterbe der Menschheit. Bremen : Edition Temmen, 2012. 144 p.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Бремена ратуша та статуя Роланда на Ринковій площі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бремена ратуша та статуя Роланда на Ринковій площі (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.07.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶