Гірський кришталь

Гірський кришталь1.jpg

Гірський кришталь

Синоніми драгоміт, мармароський діамант, арабський (богемський) алмаз
Клас мінералу оксиди
Колір безбарвний
Форма кристалів призматична, тригонально-трапецієподібна
Сингонія тригональна
Твердість 7
Блиск скляний
Прозорість прозорий, напівпрозорий
Густина 2, 6 г/см³
Марка із зображенням гірського кришталю. Україна, 2009

Гірськи́й кришта́ль (від давньогрец. κρύσταλλος — лід) — мінерал, чистий природний діоксид кремнію, одна з кристалічних модифікацій кремнезему. Група кварцу.

Інші назви: драгоміт, мармароський діамант (в Україні); арабський або богемський алмаз (у Європі часів середньовіччя).

Історична довідка

Гірський кришталь відомий здавна. З нього виготовляли наконечники для стріл, лінзи, ритуальні предмети, прикраси тощо. У Монголії й Китаї за допомогою кришталевих куль, що фокусували сонячні промені, припікали рани. У Римі Стародавньому з гірського кришталю вирізали вази й прикрашали їх орнаментами. У Греції Давній через кришталеві лінзи запалювали вогонь на Олімпійських іграх.

Назву ввів у вжиток Теофраст, який вважав що гірський кришталь — лід, спресований часом і тиском льодовиків. Пліній Старший у «Природничій історії» (77 н. е.) стверджував, що кришталь утворюється під дією сильного холоду. Такої ж думки дотримувались Плутарх, Фукідід, Аристотель. Лише у 17 ст. Р. Бойль визначив гірський кришталь як мінерал. В українській науковій літературі мінерал під назвою «кришталь» вперше описаний у лекції Феофана (Прокоповича) «Про камені та геми» (Києво-Могилянська академія, 1705–1709).

Характеристика

Хімічний склад

Хімічна формула SiO2.

Фізичні властивості

Сингонія тригональна. Спайність неясна. Твердість за шкалою твердості мінералів Мооса — 7. Густина — 2,6 г/см³. Кристали призматичні, тригонально-трапецієподібні.Безбарвний, прозорий. Риса біла. Блиск скляний.

Асоціації: анатаз, берил, брукіт, гематит, гетит, глини, кальцит, магнетит, лімоніт, пірит, польові шпати, рутил, самородне золото, слюди, топаз, хлорит та інші.

Різновиди

Різновиди гірського кришталю

Залежно від домішок гірський кришталь може мати відтінки, за якими виокремлюють його різновиди:

  • аметист — фіолетовий, синьо-рожевий;
  • раухтопаз — димчастий або димчасто-коричневий, димчасто-жовтий;
  • рожевий кварц;
  • моріон — напівпрозорий, димчастий;
  • цитрин — жовтий.

Походження. Розташування родовищ

Утворюється у вигляді довго– та короткопризматичних, біпірамідальних, голчастих та табличних кристалів. Трапляється в пустотах, гідротермальних та альпійського типу жилах у вигляді поодиноких кристалів (відомі кристали масою понад 1 т), іноді друз.

Знайдений також у порожнинах пегматитових (див. Пегматит) жил та контактово-метаморфічних родовищах. Широко поширений в осадових гірських породах у вигляді кристалічних щіток на стінках тріщин і у формі жеод (переважно серед вапняків і в осадово-карбонатних товщах), великих кристалів не утворює.

Часто трапляється в природі: в Альпах, на Памірі, Мадагаскарі, Китаї.

Основні родовища: Бразилія, Угорщина, Мадагаскар, Шрі-Ланка, Російська Федерація (Уральські гори, Республіка Саха, Забайкалля) та ін.

Гірський кришталь в Україні

Поширений у Криму і в Карпатах. Високо цінують кристали гірського кришталю з родовища в Закарпатській області (так звані мармароські діаманти), яке розробляють від 1855.

Значення

З гірського кришталю виробляють лінзи, які використовують в оптичних приладах різного призначення (зокрема у спектрографах). У радіотехніці мінерал застосовують для отримання ультразвукових коливань. З нього виготовляють прикраси та витвори декоративно-прикладного мистецтва. Забарвлені кристали застосовують як напівдорогоцінні камені.

Кристали чистого гірського кришталю значних розмірів трапляються зрідка, тому він відносно дорогий. Штучний кришталь отримують додаванням у звичайне скло оксидів свинцю і барію.

Додатково

  • У часи античності з гірського кришталю вирізали печатки, робили посуд і прикраси. Давньоримський історик Светоній у збірці біографій «Життя дванадцяти цезарів» писав, що у імператора Нерона були дві кришталеві чаші з вирізьбленими на них сценами з творів Гомера. Римські патриції охолоджували руки кулями з гірського кришталю. З кристалів вирізали лінзи, за допомогою яких жреці (див. Жрецтво) «божественним вогнем» запалювали вогонь на жертовниках. У Британському музеї демонструється кришталевий череп, походження якого дискутується. У стародавніх Китаї та Японії виготовляли ідеальні кулі. Одна з них — китайської роботи, діаметром 327 мм, близька за формою до ідеальної, — зберігається в Національному музеї природознавства у м. Вашингтоні (США).
  • Термін «гірський кришталь» іноді використовують як альтернативну назву прозорого крупнокристалічного кварцу.

Література

  1. Лазаренко Є. К., Винар О. М. Мінералогічний словник. Київ : Наукова думка, 1975. 774 с.
  2. Прокопович Ф. Філософські твори : у 3 т. Київ : Наукова думка, 1979–1981.
  3. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  4. Мінералого-петрографічний словник : в 2 т. / Уклад.: В. С. Білецький, В. Г. Суярко, Л. В. Іщенко. Харків : Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» ; Київ : ФОП Халіков Р. Х., 2018. Т. 1. С. 444.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Гірський кришталь // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Гірський кришталь (дата звернення: 11.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
29.07.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶