Дубровський, Павло Андрійович

Дубро́вський, Павло́ Андрі́йович (1783, м. Москва, тепер Росія — після 1852, м. Тула, тепер Росія) — архітектор, представник класицизму, другий головний архітектор м. Києва, автор низки споруд у м. Києві та палацово-паркових ансамблів у селах Дігтярі й Сокиринці Чернігівської області, Україна.

Дубровський, Павло Андрійович

Народження 1783
Місце народження Москва
Смерть після 1852
Місце смерті Тула
Місце поховання Тула
Місце діяльності Україна, Росія
Напрями діяльності архітектура
Традиція/школа класицизм


Відзнаки

Ордени Святого Станіслава ІІІ ст.
Фіксаційний план м. Києва 1830
Проєкт палацу Петра Ґалаґана у с. Дігтярях 1825.
План першого поверху
Бічний флігель палацу Петра Ґалаґана у с. Дігтярях

Життєпис

Походив із сім’ї духовного звання. Навчався в Московському виховному будинку, по закінченні якого 17.03.1806 призначений помічником архітектора там само. Працював на будівництві нових корпусів виховного будинку, Голіцинської і Шереметєвської лікарень та Катерининського інституту (усі у м. Москві). 1808–1817 працював у м. Чернігові помічником губернського архітектора А. Карташевського. 1817–1822 — помічник архітектора у м. Москві, 1822–1824 — помічник головного архітектора Чорноморського департаменту у м. Миколаєві; виконував архітектурні роботи у містах Миколаєві, Севастополі, Херсоні. 1824 на запрошення Павла Григоровича Ґалаґана (1793–1834; тепер Україна) переїздить із родиною у с. Сокиринці (тепер Прилуцького району Чернігівської області, Україна) для спорудження за власними проєктами двох великих палацово-паркових ансамблів родини Ґалаґанів: у Сокиринцях — Павла Ґалаґана (див. Садиба Ґалаґанів у Сокиринцях) та розташованому неподалік селі Дігтярях — його брата Петра Григоровича Ґалаґана (1792–1855; тепер Україна).

1829–1833 — київський міський архітектор. З 27.09.1833 — губернський архітектор у м. Тулі. Відбудовував це місто після двох спустошливих пожеж 1834. Вийшов у відставку 1846 й до 1852 практикував як приватний архітектор.

Діяльність

В архітектурній творчості дотримувався художніх принципів пізнього класицизму. У цій стилістиці витримано всі його твори архітектури, виконані в Україні. Працюючи у м. Києві на посаді міського архітектора одразу після відставки А. Меленського, продовжив заплановані ним заходи з упорядкування міста: 1830 виконав фіксаційний план м. Києва, розпланував новий сельбищний (див. Сельбище) район у долині р. Либеді, куди переселяли мешканців Печерська, чиї домоволодіння зносили для спорудження Київської фортеці. За його проєктами у м. Києві споруджено низку казенних і приватних будинків на Подолі й Печерську, лікарню на території Кирилівського монастиря, надбудовано гостиний двір на Контрактовій площі. Найціннішою частиною його творчого спадку є два палацово-паркові ансамблі, створені на Лівобережній Україні для родини Ґалаґанів. Тепер вони є хрестоматійними взірцями садибної архітектури стилю класицизму.

Архітектурні твори Дубровського:

  • будинок К. Доливо-Блотницького у м. Києві (згодом повітове училище) (1832).

Визнання

Орден Святого Станіслава ІІІ ст. і особисте дворянство ( з 1844), чин титулярного радника (з 1846).

Усі збережені в Україні твори Дубровського тепер є архітектурними пам’ятками національного значення.

Галерея

Садиба Павла Ґалаґана у Сокиринцях

Література

  1. Новаковська Н. Архітектор П. А. Дубровський на Україні: Матеріали до вивчення творчості // Питання історії архітектури та будівельної техніки України. Київ : Держбудвидав УРСР, 1959. С. 231–263.
  2. Виноградова М. В., Кальницький М. Б., Малаков Д. В. та ін. Головні та міські архітектори Києва. 1799–1999. Київ : Науково-дослідницький інститут теорії та історії архітектури і містобудування ; Головкиївархітектура, 1999. 36 с.
  3. Тимофієнко В. Дубровський Павло Андрійович // Зодчі України кінця XVIII — початку ХХ століть: Біографічний довідник. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудування, 1999. С. 134–135.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Дубровський, Павло Андрійович // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Дубровський, Павло Андрійович (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.04.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶