Магнезит

Магнезит.jpg

Магнезит

Клас мінералу карбонати
Колір білий, сіруватий, жовтуватий
Сингонія тригональна
Твердість 3, 5–4, 5
Прозорість прозорий
Густина 2, 96 г/см3

Магнези́т (від лат. magnesium — магній) — мінерал і гірська порода.

Мінерал

Магнезит — мінерал, карбонат магнію острівної будови. Утворює 2 серії: з гаспеїтом і сидеритом.

Історична довідка

1803 мінерал магнезит уперше виявлено у Моравії. Того ж року описав А. Г. Вернер. 1808 мінералог Д. Л. Г. Карстен (1768–1810; Німеччина) назвав його магнезитом.

Характеристика

Хімічна формула: Mg(CO3).

Унаслідок повного ізоморфізму Mg і Fe утворюють безперервний ряд із сидеритом.

Домішки: MnO і СаО — до 2 %, СоО і NiO — до часток %.

Сингонія тригональна. Густина — 2,96 г/см3. Твердість за шкалою твердості мінералів Мооса — 3,5–4,5. Спайність досконала по ромбоедру. Колір: білий, сіруватий, жовтуватий. Блиск скляний. Прозорий.

Асоціації: тальк, антигорит, брусит, хлорит, доломіт, кальцит.

Різновиди

  • Аморфний — фарфороподібний тонкодисперсний;
  • драглистий — агрегати, складені з аморфних і прихованокристалічних індивідів;
  • залізистий — брейнерит, феромагнезит, містить до 7,5 % FeO;
  • кальціїстий — містить до 6,4 % CaO;
  • кременистий — дрібнозерниста суміш із кварцом;
  • кристалічний — складений із великих витягнутих кристалів, за будовою подібний до грубозернистого мармуру;
  • манґанистий — містить до 7,5 % MnO;
  • нікелистий — магнезит із родовища Хош (Китай), містить до 37 % NiO.

Походження. Поширення

Утворюється при гідротермальних процесах у доломітах та доломітизованих вапняках, серед серпентинітів та інфільтраційним способом при вивітрюванні серпентинітів.

Трапляється як первинний мінерал у магматичних, осадових, метаморфічних гірських породах; у морських евапоритах, карбонатитах і гідротермальних жилах.

Родовища: Греція (ном Магнісія), Італія (область П'ємонт), Австрія (землі Штирія і Карінтія), Норвегія (провінція Бускерюд), Бразилія (штат Баїя), Канада (провінції Британська Колумбія, Онтаріо), США (штати Невада, Каліфорнія, Вашингтон).

Великі родовища є в Китаї (провінція Ляонін), РФ (Уральські гори), Словаччині (Рудні гори).

В Україні трапляється зрідка. Виявлений у Криворізькому залізорудному басейні, на Донбасі (доломітні товщі та вапняково-магнієві скарни), у Придністров’ї, Прикарпатті.

Гірська порода

Характеристика

Магнезит, рудний магнезит — карбонатна гірська порода кристалічної або аморфної будови, що складається переважно з мінералу магнезиту з домішками гідромагнезиту, доломіту, кальциту, тальку, хлориту, глинистої та вуглистої речовин.

Колір переважно білий, сірий, жовтуватий, рожевий. Залежно від домішок може варіювати від сніжно-білого до чорного. Поширена зерниста маса — від грубо- до прихованокристалічної (порцеляноподібної). Твердість за шкалою твердості мінералів Мооса — 4–5. Осадовий магнезит відкладається в озерах і лагунах, перешаровуючись з доломітом або в суміші з ангідритом.

Родовища

Стратиформні поклади кристалічного або оталькованого магнезиту в осадових карбонатно-магнезіальних товщах протерозою — раннього палеозою (містять приблизно 85 % світових запасів): Саткінські родовища на півдні Уральських гір; Савінське на сході Саян, Удерейське на Єнісейському кряжі (усі — РФ), Ляонін у Китаї, Заглеркогель в Австрії, Кочінца у Словаччині, а також родовища в Корейській Народно-Демократичній Республіці, Іспанії, Бразилії.

Штокверкові та штокверково-жильні родовища криптокристалічного магнезиту в ультрабазитах екзогенно-інфільтраційного і гідротермального генезису: Халіловське родовище півдні Уральських гір, родовища Закавказзя, Казахстану, Греції, Туреччини, Італії, Індії. У теригенних товщах виявлено великі скупчення криптокристалічного магнезиту на Кубі та в Австралії; в перспективі роль родовищ цього типу буде зростати. Найбільші родовища магнезиту локалізовані в товщах лагунно-морського доломіту: пласти магнезиту потужністю до 500 м і протяжністю десятки кілометрів.

Магнезит в Україні

В Україні поклади гірської породи магнезиту зосереджені в південній і південно-східній частинах Українського кристалічного щита (Придніпровський блок). Зокрема, розвідане і прийняте на баланс Правдинське родовище талько-магнезитів та карбонатних серпентинітів (Дніпропетровська область). Талько-магнезити містять також Ni, Co, Cr. У Пологівському районі Запорізької області розвідано Веселянське родовище талько-магнезиту.

Використання

Мінерал магнезит і магнезитову руду використовують для виробництва вогнетривких та в’яжучих матеріалів, у хімічній промисловості. Застосовують для виробництва вогнетривкої цегли, магнезіального цементу, одержання солей магнію (див. Магнієві руди).

Література

  1. Dana J., Dana E. System of Mineralogy : in 3 vol. 7th ed. New York : Wiley, 1944–1946.
  2. Лазаренко Є. К., Винар О. М. Гематит // Мінералогічний словник. Київ : Наукова думка, 1975. 774 с.
  3. Anthony J., Bideaux R., Bladh K. et al. Handbook of Mineralogy : in 5 vol. Tucson : Mineralogical Society of America, 1990–2003. URL: https://rruff.info/doclib/hom/magnesite.pdf
  4. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2013. Т. 3. 644 с.
  5. Магнезит // Мінералого-петрографічний словник : в 2 т. / Уклад.: В. С. Білецький, В. Г. Суярко, Л. В. Іщенко. Харків : Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» ; Київ : ФОП Халіков Р. Х., 2018. Т. 1: Мінералогічний словник. 444 с.
  6. IMA List of Minerals // International Mineralogical Association. URL: http://cnmnc.units.it/

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Магнезит // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Магнезит (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.05.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶