Мілецький, Авраам Мойсейович

Міле́цький, Авраа́м Мойсе́йович (10.03.1918, м. Київ, тепер Україна — 16.06.2004, м. Ашкелон, Ізраїль) — архітектор, представник модернізму, автор низки споруд та монументів у м. Києві.

Мілецький, Авраам Мойсейович

Мілецький, Авраам Мойсейович

Народження 10.03.1918
Місце народження Київ
Смерть 16.06.2004
Місце смерті Ашкелон
Місце діяльності Україна
Напрями діяльності архітектура
Пам’ятник невідомому солдату
у Парку Вічної Слави у м. Києві
Меморіальна частина з похованнями
Парку Вічної Слави у м. Києві
Республіканський палац піонерів і школярів
ім. М. Островського, тепер Київський палац дітей та юнацтва
Готель «Салют» на площі Слави у м. Києві

Життєпис

Закінчив 1941 архітектурний факультет Київського інженерно-будівельного інституту (тепер Київський національний університет будівництва і архітектури). Учень Й. Каракіса і В. Заболотного. Учасник Другої світової війни (1941-1945); служив у саперних частинах. Членів сім’ї, які залишилися у м. Києві під німецькою окупацією, 1941 убито в Бабиному Яру. З 1946 працював як архітектор у Державних архітектурно-проєктних майстернях у м. Києві (з 1951 — Київпроект): з 1950 — головний архітектор проєктів, 1979–1985 — керівник архітектурної майстерні № 11, 1985–1989 — головний архітектор проєктів майстерні № 6. 1967–1988 викладав на архітектурному факультеті Київського державного художнього інституту (тепер Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури). Співпрацював з архітекторами А. Добровольським, О. Малиновським і Е. Більським, художниками А. Рибачук і В. Мельниченком (1932–2023; Україна), археологом П. Толочком. Дружив з київським письменником-дисидентом В. Некрасовим. 1991 емігрував до Ізраїлю.

Творчість

Перші твори архітектури (у співавторстві) було виконано в стилістиці радянського ретроспективізму з орієнтацією на київські архітектурні традиції. З кінця 1950-х працював у стилістиці архітектури сучасної (модернізму), створивши разом із архітектором Е. Більським знакові для м. Києва 1960-х — 1970-х споруди. Найвизначнішим комплексом є забудова площі Слави з Республіканським палацом піонерів і школярів ім. М. Островського (тепер Київський палац дітей та юнацтва), готелем «Салют» та Парком Вічної Слави з воїнськими похованнями й пам’ятником Невідомому солдату.

Автор концептуальних містобудівних проєктів, спрямованих на регенерацію та ревіталізацію занехаяних історичних урочищ міста: історико-археологічного та архітектурного комплексу парку–музею «Стародавній Київ» 1967–1989, реконструкції Андріївського узвозу 1982, реконструкції та забудови урочища Гончарі-Кожум’яки 1980-х. Ці проєкти передбачали впорядкувати київські історичні гори Дитинку, Замкову, Старокиївську, Уздихальницю, схили стародавнього Копирева кінця, а також збудувати споруди Інституту археології АН УРСР з його музеєм та створити два музеї просто неба: археологічний та містобудування 19 ст. і народних ремесел (не реалізовано). Згідно з цими пропозиціями 1982 виконано впорядження і музеєфікацію Старокиївської гори та створено Пейзажну алею, що сприяло благоустрою, підвищило історико-культурний потенціал та збільшило туристичну привабливість історичного центру міста Києва.

Новаторські й незвичні творчі пропозиції Мілецького часто викликали несприйняття компартійного керівництва і київської громадськості, що потягло за собою відповідні організаційні висновки: висоту готелю «Салют» під час будівництва директивно зменшено удвічі; пропозицію перегородити вулицю Січневого повстання (тепер Івана Мазепи) поставленим упоперек неї будинком відкинуто; скульптурно-мозаїчну Стіну пам’яті у складі Комплексу споруд Київського крематорію на Байковому кладовищі 1982 знищено. Пропозиції архітектора щодо реконструкції стародавніх урочищ в історичному центрі м. Києва було піддано нищівній критиці керівництвом і активом Українського товариства охорони пам’яток історії та культури (зокрема й В. Вечерським); цю критику й багаторічну протидію Мілецький назвав однією з причин своєї еміграції до Ізраїлю.

Серед творів Мелецького:

  • монумент на місці зустрічі радянських та американських військ-союзників на р. Ельбі у м. Торгау (Німеччина) 1945 (не збережено);
  • ремісниче училище на вулиці Кирилівській на Подолі у м. Києві (у співавторстві з О. Малиновським) 1952;
  • парк Вічної Слави у м. Києві (у співавторстві) 1957, реконструкція 1985;
  • Пам’ятник-музей визволителям м. Києва у с. Нових Петрівцях Вишгородського району Київської області (у співавторстві з Е. Більським) 1958;
  • центральний автовокзал у м. Києві (у співавторстві з Е. Більським) 1957–1961;
  • Республіканський палац піонерів і школярів ім. М. Островського, тепер Київський палац дітей та юнацтва (у співавторстві з Е. Більським) 1959–1965; удостоєно Державної премії СРСР 1967;
  • комплекс споруд Київського крематорію на Байковому кладовищі у м. Києві (у співавторстві з А. Рибачук і В. Мельниченком) 1967–1982 (не завершено);
  • адміністративна будівля Укравтодору на вулиці Фізкультури у м. Києві 1971;
  • готель «Салют» на площі Слави у м. Києві (у співавторстві) 1984;
  • поліклініка Спілки письменників України на вулиці Рейтарській у м. Києві 1986.

Визнання

Лауреат Державної премії СРСР (1967).

Почесний член Української академії архітектури (з 1992).

Додатково

Приятель Мілецького, учасник Другої світової війни, архітектор за фахом і письменник В. Некрасов негативно оцінив створений архітектором Пам’ятник-музей визволителям м. Києва у с. Нових Петрівцях, сказавши автору: «Твоє щастя, що він за 30 кілометрів від Києва…»

Праці

  1. Парк-музей «Древний Киев»: Историко-археологический и архитектурный комплекс. Киев : Наукова думка, 1989. 150 с. (у співавт.)
  2. Наплывы памяти. Иерусалим : Филобиблон, 1998. 128 с.

Література

  1. Кілессо С. Київ архітектурний. Київ : Будівельник, 1987. С. 98–99; 115; 143; 148.
  2. Українська академія архітектури. Київ : Українська академія архітектури, 1995. С. 21.
  3. Ерофалов-Пилипчак Б. Феерический Ава (1918–2004) // Архитектура советского Киева. Киев : Издательский дом А+С, 2010. С. 519–554.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Мілецький, Авраам Мойсейович // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Мілецький, Авраам Мойсейович (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
29.02.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶