Рококо (архітектура)

Рококо́ (фр. rococo від rocaille — кам’яні уламки) — стильовий напрям в архітектурі і декоративному мистецтві Європи 18 ст. у рамках стилю бароко в його пізній фазі.

Портал у стилістиці рококо у м. Кракові

Початково, у 18 ст., термін вживали іронічно й він мав негативну конотацію. Стилістика рококо характерна для Франції 1715–1780, звідки вона як мода поширилася у 1730-х на землі Німеччини, Польщу, Чехію і Словаччину, Угорщину, Росію та Україну.

Існують два різні погляди на рококо:

  1. Г. Вельффліна: рококо — останній етап розвитку стилю бароко, коли провідною рисою стилістики стала декоративність;
  2. мистецтвознавця Г. Зельдмайра (1896–1984; Австрія): рококо — окремий архітектурний стиль, проміжний між бароко й класицизмом, відмінний від обох.

Стилістику рококо, пов’язану з придворною аристократичною культурою епохи пізнього абсолютизму, втілено переважно в декорі, найбільшою мірою — в інтер’єрах репрезентативних будівель і значно менше — у вирішенні фасадів. Використовували фільончасті пілястри, поділ стінових площин на окремі частини у профільованому облямуванні, капітелі колон ордерів архітектурних (переважно іонічного, коринфського й композитного), доповнені завитками, рослинними елементами й орнаментами, картуші й рокайль. Це створювало враження святкової легкості, невимушеності й протиставлялося сучасниками серйозним формам класичного напряму бароко. При цьому загальна композиція відповідної будівлі чи споруди лишалася суто бароковою.

Найвідомішим архітектурним ансамблем рококо є Площа Станіслава в Нансі (див. Площі Станіслава, Кар’єр і д’Альянс у Нансі). Розрізняють національні варіанти стилістики рококо у Франції, Баварії, Австрії, Чехії, Пруссії, Польщі, Росії тощо. У цій стилістиці працювали архітектори П. Гіжицький, І. Григорович-Барський, Г. В. фон Кнобельсдорф, Б. Меретин, Й. Б. Нойман, Б. Ф. Растреллі тощо.

В Україні декор у стилістиці рококо присутній у низці барокових споруд: Андріївська церква у м. Києві, собор Святого Юра у Львові, собор Різдва Богородиці в Козельці, костел Святого Вінсента Домініканського монастиря у Тернополі тощо.

Галерея

Література

  1. Асеев Ю. Стили в архитектуре Украины. Киев : Будівельник, 1989. 104 с.
  2. Воробйова Л. Рококо // Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 257.
  3. Norwich J. J. Great Architecture of the World. New York : DaCapoPress, 2003. P. 184–185.
  4. Вельфлин Г. Ренессанс и барокко. Пер. с нем. Е. Лундберга. Санкт-Петербург : Азбука-классика, 2004. 288 с.
  5. Вечерський В. Особливості стилю бароко в архітектурі України XVII–XVIII століть // Українське мистецтвознавство: матеріали, дослідження, рецензії: збірник наукових праць. Вип. 9. Київ : Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України, 2009. С. 199–203.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Рококо (архітектура) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Рококо (архітектура) (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.10.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶