(Перенаправлено з Різдва Христового церква в Києві)

Церква Різдва Христового в Києві

Це́рква Різдва́ Христо́вого в Ки́єві — втрачений і відбудований об’єкт архітектурної спадщини, Україна.

Церква Різдва Христового в Києві. Вигляд у забудові Поштової площі
Вигляд у панорамі забудови Києво-Подолу. Фото початку 20 ст.
Фото початку 20 ст.
Вигляд зі сходу

Церква Різдва Христового стояла в південній наддніпрянськй частині Києво-Подолу на надзаплавній терасі під Михайлівською горою неподалік від пристані на р. Дніпрі. Була однією з найважливіших архітектурних домінант, що відзначала початок Подолу від Володимирського узвозу. Тепер це Поштова площа і початок вулиці Петра Сагайдачного.

Історична довідка

Дерев’яна церква Різдва Христового відома на цьому місці з 16 ст. Її збудовано після пожежі 1564, перебудовано 1729 та 1744. Муровану церкву взамін розібраної 1809 дерев’яної збудували 1810–1814 за проектом архітектора А. Меленського у стилі класицизму. Це була монументальна восьмигранна ротонда, увінчана масивною глухою банею, з дзвіницею на західному фасаді й півкруглою апсидою. Через нестачу коштів церкву збудували у спрощених архітектурних формах: без люкарн на бані й первісно без портиків на фасадах. Два чотириколонні портики на поздовжніх фасадах добудували 1825, але не іонічного ордера, як запроектував архітектор, а тосканського. 1837–1841 з північного сходу прибудовано теплу церкву Святого Сергія Радонезького, до якої 1911 з боку вівтаря добудували невелику ротонду зі сферичним куполом.

Храм має велике історико-меморіальне значення: тут 06–07.05.1861 стояла труна з тілом Т. Шевченка під час перевезення його з м. Санкт-Петербурга до м. Канева. При великому скупченні народу протоієрей П. Г. Лебединцев (1819–1896; Україна) та настоятель храму Й. Желтонозький відслужили панахиду, під час якої на труну поета поклали терновий вінок. З того часу церкву стали називати в народі «Шевченковою».

1884 тут відспівували померлого П. Чубинського.

Протягом 19 ст. рівень вулиці Олександрівської (тепер — Сагайдачного), прокладеної після пожежі 1811 повз бічний фасад церкви, значно підвищився, внаслідок чого спотворено її пропорції: храм ніби вгруз у землю.

Церкву Різдва Христового знесено 1935 під приводом реконструкції Поштової площі. 1971–1976 під тим місцем, де стояла церква, проклали відкритим способом тунель Оболонсько-Теремківської лінії метрополітену.

Відбудова

Церкву включено до затвердженого Урядом України 1999 Переліку визначних пам’яток історії та культури, які передбачали відтворити. Спершу на Поштовій площі місце знищеної церкви позначили пам’ятним каменем, 1997 — альтанкою. 2002–2005 з ініціативи київського міського голови О. Омельченка (1938-2021; Україна) та патріарха Філарета (Денисенка) за проектом архітектора Ю. Лосицького церкву відбудували станом на 1825, без пізніших прибудов. Її змістили дещо на північний схід від первісного місця розташування, щоб вона не перекрила проїжджу частину розширеної вулиці Сагайдачного. При відбудові на бані влаштовано люкарни, запроектовані А. Меленським, але не реалізовані у 19 ст. На фасаді встановлено меморіальну дошку на честь Т. Шевченка, а в інтер’єрі є його посмертна маска. Тепер це парафіяльний храм Православної церкви України.

Література

  1. Шероцкий К. Киев: Путеводитель. Киев : Изд-во В. С. Кульженко, 1917. С. 144–145.
  2. Геврик Т. Втрачені архітектурні пам`ятки Києва (друге видання). Нью-Йорк : Український музей, 1987. С. 35–37.
  3. Вечерський В. В. Втрачені об'єкти архітектурної спадщини України. Київ : Науково-дослідний інститут теорії і історії архітектури та містобудування, 2002. С. 86.
  4. Київ: Провідник / за ред. Ф. Ернста. Харків : Савчук О. О., 2019. С. 557–558.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Церква Різдва Христового в Києві // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Церква Різдва Христового в Києві (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
24.12.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶