Бленгеймський палац

Головний фасад з боку курдонеру

Бле́нгеймський пала́ц (англ. Blenheim Palace) ― палацово-парковий ансамбль у м. Вудстоці (графство Оксфордшир, Велика Британія), пам’ятка всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.


Бленгеймський палац

Країна Велика Британія
Місце розташування Вудсток
Площа 961 га
Рік внесення 1987
Критерії (ii)(iv)


Історична довідка

Тильний фасад
Головний фасад з боку курдонеру. Гравюра 19 ст.

Збудовано державним коштом 1705–1722 на місці зруйнованого королівського мисливського палацика. Це подарунок від нації полководцю Дж. Черчиллю, першому герцогу Мальборо (1650–1722; Велика Британія) за перемогу над військами Франції та Баварії в битві під Бленгеймом (тепер комуна в Баварії, Німеччина) 1704 під час Війни за іспанську спадщину 1701–1714. Перший герцог Мальборо був також князем Священної Римської імперії германської нації. Це вплинуло на нехарактерну для Великої Британії барокову (див. Бароко) стилістику палацу. Після 1711 державне фінансування припинено, надалі будівництво виконували коштом родини Мальборо. Автор проєкту архітектор Дж. Ванбру (1664–1726; Велика Британія). Унаслідок його конфліктів із замовниками в будівництві брав участь архітектор Н. Гоксмур (1661–1736; Велика Британія). Ландшафтний парк навколо палацу (площею 800 га) закладено відповідно до проєктної концепції Дж. Ванбру. Його облаштування завершив 1764 ланшафтний архітектор Л. Браун (1716–1783; Велика Британія). Він перегатив р. Глайм, створивши перед палацом став із мурованим мостом через нього.

У палаці народився та час від часу мешкав В. Черчилль. Тепер замок належить приватному фонду, який очолює 12-й герцог Мальборо. Тут живуть представники родини й розгорнуто музейну експозицію, присвячену В. Черчиллю. Щорічна кількість відвідувачів перед пандемією COVID-19 сягала до 1 млн. осіб (2019, оцінка британської Асоціації найбільш відвідуваних пам’яток).

Характеристика

Схема загального вигляду
Тильний фасад за гравюрою 19 ст.

Міститься серед хвилястого ландшафту на південно-західній околиці м. Вудстока. Палац є архітектурною домінантою в краєвиді. Розташований посеред великого пейзажного парку, виходить головним фасадом із курдонером до великого видовженого ставу, що поділяє паркову територію на три частини: Великий парк на півночі, Високий парк на заході та Низький парк на південному сході.

Площа території палацу разом із парком ― 961 га. Буферну зону не визначено (за відсутності потреби).

Споруда має симетричну композицію, що складається з трьох корпусів, розташованих із трьох боків прямокутного в плані курдонеру, розкритого в бік ставу. У центрі ― масивний головний корпус із портиком і наріжними вежами. Обабіч ― два понижені корпуси художньої галереї і служб у формі каре з квадратними в плані внутрішніми двориками, оточеними аркадними (див. Аркада) галереями. Парадний в’їзд у курдонер оформлено тріумфальною аркою з колонними галереями обабіч неї. Застосування архітектурного ордера, великих аркових вікон, численних розкріповок, масивних карнизів із балюстрадами й скульптурами, химерний силует ― усе це є ознаками своєрідної британської версії загальноєвропейського стилю бароко.

Значення

Бленгеймський палац і парк за зразком французьких палацово-паркових резиденцій 17 ст. називали «Британським Версалем». Вони ілюструють початок англійського романтизму, якому властиві різні джерела натхнення з чудернацькою стилістикою, повернення до національних традицій і любов до природи. Вплив Бленгейма на архітектуру і містобудування 18–19 ст. був відчутним як в Англії, так і за її межами. Бленгеймський палац 1987 внесено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО за № 425 як добре збережену європейську князівську (герцогську) резиденцію 18 ст.

Джерела

Література

  1. Norwich J. J. Great Architecture of the World. New York : Da Capo Press, 2003. P. 190.
  2. Вечерський В. Курс історії архітектури. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва, 2006. С. 172–173.
  3. Koch W. Baustilkunde: das Standardwerk zur europäischen Baukunst von der Antike bis zur Gegenwart. 35 aufl. München : Prestel, 2021. 528 p.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Бленгеймський палац // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бленгеймський палац (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.01.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶