Миколаївська церква в Колодному

Миколаївська церква в Колодному

Микола́ївська це́рква в Коло́дномупам’ятка архітектури національного значення, Тячівський район, Закарпатська область, Україна.

Аркада галереї нижнього ярусу на головному фасаді
Галерея горішнього ярусу на головному фасаді

Дерев’яна церква стоїть на пагорбі в центрі села біля місця перетину головною вулицею гірського потоку; є архітектурною домінантою сільського ландшафту.

Історична довідка

Збудована 1470 в урочищі Одарів, можливо, як храм православного монастиря. Згодом (за однією з версій — 1800) її перенесли на теперішнє місце. У 16 ст. перебудована: надбудовано основний об’єм (з’явився другий ярус над навою). У 1770-х з заходу прибудовано галерею, на бабинці надбудували вежу з завершенням у стилі бароко. 1737 оновлено іконостас. Наприкінці 18 ст. в інтер’єрі розмальовано стіни нави й вівтаря. 1970–1971 виконано реставрацію пам’ятки. Наступна реставрація відбулася 2007–2008 коштом гранту посольства США в Україні.

Характеристика

Церква тридільна, з прямокутними в плані зрубами: нава і бабинець рівноширокі, а вівтар — вужчий. Стоїть на кам’яному підмурку, складеному насухо, без будівельного розчину. Нижні вінці зрубів — масивні дубові бруси. Дахи й вежа укриті ґонтом. Зруби накриті стрімкими дахами, розташованими в різних рівнях. Над бабинцем підноситься висока вежа-дзвіниця каркасної (див. Каркас) конструкції з підсябиттям на кронштейнах і відкритою аркадною (див. Аркада) галереєю, увінчана пластичним двоярусним верхом. Церква має піддашшя на випустах нижніх вінців зрубу, що переходить у дах вівтаря. Західний фасад прикрашає ґанок у вигляді відкритої аркадної галереї на різьблених стовпчиках з вирізаними у вигляді арок підкосами. Аналогічно вирішена галерея бабинця на другому ярусі. Інтер’єр храму простий і лаконічний; на стінах і склепіннях вівтаря й нави збереглися розписи кінця 18 ст., виконані місцевими майстрами під керівництвом художника А. Валі (1742 — після 1789; Словаччина).

Значення

Миколаївська церква в Колодному є найдавнішим збереженим дерев’яним храмом в Україні та одним із найдавніших в Європі. Попри численні перебудови відзначається високими мистецькими якостями, органічно поєднує риси європейської стилістики з традиціями народної архітектури Закарпаття.

Література

  1. Гудченко З. Церква Святого Миколи // Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 109–110.
  2. Вечерський В. Українські дерев’яні храми. Київ : Наш час, 2007. С. 124–125.
  3. Вечерський В. Українська дерев’яна архітектура. Київ : Балтія-Друк, 2013. С. 104.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Миколаївська церква в Колодному // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Миколаївська церква в Колодному (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.01.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶