Михайлівська церква та дзвіниця в Переяславі

Миха́йлівська це́рква та дзвіни́ця в Перея́славіпам’ятки архітектури та містобудування національного значення, Київська область, Україна.

Михайлівська церква та дзвіниця у Переяславі.
Акварель Т. Шевченка 1845
Церква
План церкви
Інтер’єр павільйону над залишками домонгольського Михайлівського собору
Дзвіниця

Комплекс пам’яток міститься на південній околиці історичного центру міста на мисі біля злиття річок Альти і Трубежа (лівий доплив р. Дніпра) в межах дитинця княжої доби та замку 17–18 ст. Обидві споруди є архітектурними акцентами в забудові.

Історична довідка

Комплекс виник на руїнах єпископського мурованого п’ятинавового Михайлівського собору, збудованого 1089 і зруйнованого 1239 під час монголо-татарської навали. Підмурки собору досліджували археологи: 1949–1953 М. Каргер (1903–1976; Росія); 1967 М. Сікорський і В. Харламов (1946–1996; Україна). Дерев’яна Михайлівська церква, збудована тут у другій половині 17 ст., згоріла в пожежі 1734. На її місці 1743–1750 коштом єпископа Переяславського і Бориспільського Арсенія (А. Берло; до 1670 — 1744; Україна) збудовано мурований храм. 1823 замість первісної мурованої бані над навою влаштовано дерев’яну. Протягом 19 ст. втрачено фронтони, які акцентували західний і східний фасади церкви, перероблено дах.

1745–1747 на схід від церкви збудовано багатофункціональну муровану споруду, що об’єднала надбрамну дзвіницю і трапезну з келією. Вінчав її наметовий верх. 1845 церкву з дзвіницею замалював Т. Шевченко, зафіксувавши форми їхніх вінчань. У 1860-х дзвіницю надбудували двоярусним дерев’яним четвериком, увінчаним сферичною банею з маківкою. Церква й дзвіниця зазнали руйнувань під час Другої світової війни: втрачено дерев’яні надбудови 19 ст. — церковну баню і четверик дзвіниці. Обидві споруди реставровано протягом 1951–1953 з відтворенням вінчання надбрамної дзвіниці на підставі акварелі Т. Шевченка 1845. Церковну баню не відновлено.

З 1959 в обох спорудах розміщено Музей народного одягу Середньої Наддніпрянщини (тепер — у складі Національного iсторико-етнографічного заповiдника «Переяслав»). 1982 над відкритою археологічними розкопками північно-західною частиною домонгольського Михайлівського собору збудовано критий павільйон, у якому влаштовано Музей архітектури давнього Переяслава. 2010 усі споруди передано Українській православній церкві Московського патріархату.

Характеристика

Михайлівська церква належить до типу зальних. Вона тридільна, з прямокутною у плані навою і гранчастими притвором та вівтарем. Обабіч вівтаря прямокутні в плані дияконник і жертовник. Наву перекрито циліндричним склепінням із розпалубками над вікнами, притвор і вівтар – зімкненими склепіннями. Фасади вирішено у стилістиці українського бароко. Стіни членують пілястри й увінчує повний антаблемент з розкріпованим (див. Розкріповка) карнизом великого виносу і фризом з поліхромних керамічних розеток. Прямокутні вікна облямовані наличниками з трикутними та лучковими сандриками, тимпани яких заповнені горельєфним (див. Горельєф) ліпленням із рослинними мотивами, маскаронами й путті. В інтер’єрі фрагментарно зберігся монументальний живопис 18–19 ст.

Надбрамна дзвіниця — прямокутний одноповерховий корпус, над брамою якого височить четверик власне дзвіниці з великими арками у кожній грані. Четверик вінчає наметовий верх із маківкою. Приміщення перекриті коробовими склепіннями з розпалубками над вікнами. Скромний декор фасадів включає пілястри, карнизи, віконні ніші.

Значення

Михайлівська церква та дзвіниця у Переяславі є унікальними за композицією зразками сакральної архітектури українського бароко і не має прямих аналогів в архітектурі України.

Література

  1. Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання Київ : Техніка, 2000. С. 133.
  2. Вечерський В. Пам’ятки архітектури й містобудування Лівобережної України: Виявлення, дослідження, фіксація. Київ : Видавничий дім А.С.С, 2005. С. 22–24.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Михайлівська церква та дзвіниця в Переяславі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Михайлівська церква та дзвіниця в Переяславі (дата звернення: 3.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
24.02.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶