(Перенаправлено з Нігулісте церква в Таллінні)

Церква Нігулісте в Таллінні

Розташування у забудові
історичного центру міста
Вигляд у забудові вулиці Рютлі
Загальний вигляд
План
Вигляд з південного сходу

Це́рква Нігулі́сте в Та́ллінні (ест. Tallinna Niguliste kirik — церква Святого Миколи) — пам’ятка архітектури, складник пам’ятки всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, Естонія.

Загальні відомості

Мурована церква в високою вежею стоїть у нижній частині історичного центру міста під талліннським вишгородом Тоомпеа і є архітектурною домінантою. Збудована як католицький костел, з 1524 — лютеранська кірха, тепер — музей і концертний зал.

Історична довідка

Муровану з каменю церкву в ім’я покровителя купців і мореплавців святого Миколи засновано між 1230 і 1275 вестфальськими купцями, котрі переселилися у м. Ревель (тепер м. Таллінн) з острова Готланд. Будівництво розпочато зі східної вівтарної частини, в процесі проєкт змінено, наслідком чого постала тринавова церква, перекрита нервюрними (див. Нервюра) готичними (див. Готика) склепіннями з низенькою вежею з західного боку. Споруда мала, крім сакрального, ще й оборонне і господарське призначення: у горішній частині стін були бійниці, а на горищі — склад купецьких товарів. Такі «купецькі церкви» поширені в ганзейських (див. Ганза) містах узбережжя Балтійського моря. У середині 14 ст. з південного заходу прибудовано капелу євангеліста Матфея. 1405–1420 церкву перебудовано на базиліку, замість знесеного старого хору збудовано новий полігональний з деамбулаторієм. Тоді ж розпочато надбудову вежі, завершену 1514. Протягом 15 ст. споруджено кілька капел; капелу євангеліста Матфея перебудовано 1486–1492. Вежу увінчано багатоярусним верхом у стилі бароко 1695. 1848 приміщення хору з деамбулаторієм зазнали реконструкції, проте зберегли архітектурні форми початку 15 ст.

09.03.1944 зруйновано під час бомбардування м. Таллінна авіацією Червоної армії. 1953–1980 реставровано. У ніч на 13.10.1982 сталася пожежа, яка повністю знищила верх вежі. Його відновлено 1984 й у церкві відкрито філію Талліннського художнього музею та концертний зал органної музики (орган 1981 компанії «Orgelbau Rieger-Kloss»).

Характеристика

Пам’ятка є тринавовою базилікою без трансепта, з полігональним хором і деамбулаторієм. Середня нава і хор значно вищі й дещо ширші ніж бічні нави й обхід деамбулаторія. Перекрито системою хрестових склепінь на нервюрах, які спираються на пілони, поєднані стрільчастими арками. З заходу височить чотиригранна багатоярусна вежа, увінчана бронзовим триярусним верхом загальною висотою 105 м. Бічні стіни прорізано великими стрільчастими вікнами й посилено контрфорсами. Дахи укрито червоною черепицею. Зберігся портал у стилі маньєризму. З північного боку прилягають прямокутні у плані ризниця, притвор, капела Клодта, а з південного заходу — капела євангеліста Матфея. В інтер’єрі репрезентовано безпосередньо пов’язані з пам’яткою твори монументального мистецтва: поліхромний різьблений головний вівтар, виготовлений у м. Любеку (тепер Німеччина) 1478–1481; вівтар Діви Марії 1500 та вівтар Святого Сімейства 1490 з м. Брюсселя (тепер Бельгія); вівтар Страстей Христових (вівтар Святого Антонія) 1510–1515 з м. Брюгге (тепер Бельгія); картина «Танок смерті» 1508–1509 художника з м. Любека Бернта Нотке (1435–1509; тепер Німеччина).

Значення

Церква Нігулісте є однією з двох найбільших пізньоготичних базилік м. Таллінна, що визначає характерність силуету його історичного центру.

Додатково

Церква Нігулісте виявилася єдиним католицьким храмом м. Таллінна, який уник розгрому під час протестантської реформації в місті 1523–1524. Ключі від костелу католики передали протестантам, але всі замкові щілини залили розплавленим свинцем. Це завадило п’яним погромникам у ніч на 14.09.1524 увірватися до храму і знищити його.

З північного боку біля церкви стоїть «жовтий мавзолей» – поховальна каплиця талліннського губернатора, герцога Петра Августа Фрідріха Шлезвіг-Гольштейн-Зондербург-Бекського (1696–1775; Німеччина — тепер Естонія). Його прямими нащадками є королівські династії Данії, Норвегії, а також король Великої Британії Карл ІІІ.

Література

  1. Vaga V. Üldine kunstiajalugu. Tallinn: Koolibri, 2004. 912 с.
  2. Вечерський В. Курс історії архітектури країн Східної Європи. Київ : АртЕк, 2007. С. 180.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Церква Нігулісте в Таллінні // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Церква Нігулісте в Таллінні (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.05.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶