Успенська церква в Низкиничах

Успе́нська це́рква в Ни́зкиничахпам’ятка архітектури національного значення, Волинська область, Україна.

Загальний вигляд з надбрамною дзвіницею
Успенська церква у с. Низкиничах2.JPG
Поперечний розріз і план
Надгробок А. Киселя

Мурована церква з дерев’яною надбрамною дзвіницею стоїть на пагорбі над озером на південній околиці с. Низкиничі й східній околиці м. Нововолинська. Прямокутну в плані територію оточує мур 17 ст., навколо якого частково збереглися тогочасні замкові оборонні вали з ровами і наріжними бастіонами.

Історична довідка

Муровану православну церкву у своєму селі А. Кисіль розпочав будувати 1636 (за іншими даними 1638) у замку, що мав дерев'яно-земляні укріплення. 1643 А. Кисіль заснував тут Покровський монастир, доручивши йому добудувати мурований храм. 1653 церкву освятили, в її крипті поховали фундатора, а в інтер'єрі встановили його надгробок. Оздоблення завершено 1659. У другій половині 17 ст. в монастирському мурі споруджено дерев'яну надбрамну дзвіницю. Наприкінці 17 ст. монастир став греко-католицьким, Чину Святого Василія Великого (див. Василіяни). Його закрили 1837. Церкву, переосвятили з Покровської на Успенську 1803. У середині 19 ст. вона занепала. Наприкінці 19 ст. її досліджували місцевий краєзнавець О. М. Дверницький (1838–1906; Україна), професори В. Антонович, А. Прахов, голова Московського археологічного товариства графиня П. С. Уварова (1840–1924; Україна — Словенія). 1935 виконано реставрацію храму. 1961 церкву закрито і 14.03.1962 розгромлено комуністичними активістами з м. Нововолинська. Богослужіння відновлено 1969. 1997 створено Свято-Успенський Низкиницький чоловічий монастир Української православної церкви Московського патріархату. 2003 збудовано братський корпус з Георгіївською церквою. Протягом 2018-2020 польські фахівці відреставрували надгробок А. Киселя.

Характеристика

Мурована з цегли й потинькована (див. Тиньк) церква хрещата в плані, п'ятидільна, п'ятибанна, з квадратним західним раменом і напівкруглими іншими. Вони увінчані сферичними куполами з ліхтариками (див. Ліхтар). Центральний купол такий самий, але спирається на високий циліндричний світловий підбанник. Фасади розчленовано пілястрами, прикрашені трьома різьбленими ренесансними (див. Ренесанс) білокам'яними порталами. В інтер'єрі частково зберігся монументальний живопис другої половини 17 ст. Пандативи декоровано барельєфними (див. Барельєф) геральдичними (див. Геральдика) композиціями. Поверхні всіх куполів усередині радіально розчленовані вісьмома орнаментованими нервюрами. Зберігся надгробок А. Киселя: поколінне скульптурне зображення фундатора в лицарському обладунку, розташоване в ніші одного з центральних пілонів (південно-західного). Ніша має барельєфне декоративне облямування. Під нею — дві плити з епітафіями. У крипті під церквою були поховані А. Кисіль (зберігся його олов’яний саркофаг) та його дружина.

Дерев'яна надбрамна дзвіниця прямокутна в плані, двоярусна, типу «четверик на четверику», увінчана високим чотирисхилим дахом. Як і церква, є пам'яткою архітектури національного значення.

Значення

Успенська церква в Низкиничах є рідкісним для Волині зразком хрещатого п’ятидільного п’ятиверхого храму пізньоренесенсної стилістики. Він започаткував розвиток такого типу мурованих церков в архітектурі України другої половини 17 – 18 ст.

Додатково

У 2000 біля церкви встановлено пам’ятник А. Киселю на честь його 400-річчя з написом: «Від діл твоїх – тепло донині».

Література

  1. Годованюк О. Церква Успіння Богородиці // Пам'ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання Київ : Техніка, 2000. С. 95.
  2. Савчук О. Свято-Успенський Низкиницький монастир: історія, архітектура, святині // Софійські читання. Матеріали VI Міжнародної науково-практичної конференції. Київ : ВД «АДЕФ-Україна, 2013. С. 196-200.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Успенська церква в Низкиничах // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Успенська церква в Низкиничах (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
27.10.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶