Будівля парламенту в Будапешті

Буді́вля парла́менту в Будапе́шті (угор. Országház) — архітектурна пам’ятка, складник пам’ятки всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, Угорщина.

Будівля парламенту в Будапешті. Вигляд з високого правобережжя р. Дунаю

Будівля парламенту в Будапешті

Країна Угорщина
Місце розташування Будапешт
Рік внесення 2002
Критерії ii, iv


Панорама з р. Дунаю
План
Східний фасад з боку площі Лайоша Кошута
Фрагмент з центральною банею

Загальні відомості

Монументальна будівля стоїть на набережній лівого берега р. Дунаю в межах колишнього м. Пешт (тепер у складі м. Будапешта) між двома найдавнішими мостами — Ланцюговим імені Іштвана Сечені та Маргіт. Головним є звернений до річки західний фасад, що прикрашає панораму долини р. Дунаю, яка відкривається з високого правобережжя. Східний фасад із центральним входом до парламенту виходить на площу Лайоша Кошута, на якій зосереджені меморіальні об’єкти національної історії: пам’ятники політикам Л. Кошуту (1802–1894; Угорщина), М. Карої (1875–1955; Угорщина — Франція), Ференцу ІІ Ракоці (1676–1735; Угорщина), поету А. Йожефу (1905–1937; Угорщина), борцям і жертвам революції 25.10.1956. Будівля парламенту є архітектурною домінантою міста.

Історична довідка

1873 три міста — Буда, Обуда і Пешт — об’єдналися в одне м. Будапешт, столицю Угорщини. 1880 ухвалено спорудити репрезентативну будівлю угорського парламенту, яка б символізувала суверенітет нації у складі Австро-Угорщини. На конкурс 1883 було подано 19 проектів, серед них — авторства О. Вагнера. Переміг проект архітектора І. Штейндла (1839–1902; Угорщина), опрацьований у стилі неоготики за взірцем Вестмінстерського палацу в Лондоні. Це зумовлено орієнтацією угорців на британську модель парламентаризму як найдемократичнішу. Два інші премійовані проекти з цього конкурсу були реалізовані наприкінці 19 ст., зокрема на площі Лайоша Кошута навпроти будівлі парламенту збудовано Угорський королівський палац правосуддя (1893–1896, тепер Етнографічний музей).

Спорудження парламентської будівлі розпочалося 1886, перше засідання парламенту тут відбулося 1896 під час святкування 1000-річчя приходу угорців на ці території. Будівництво завершено 1904. 1927 виконано першу реставрацію будівлі. 1950 на шпилі над банею встановили велику п’ятикутну червону зірку, яку демонтували 1990. 2014 завершено реставрацію фасадів будівлі. Тепер тут містяться парламент, резиденції президента і прем’єр-міністра країни.

Характеристика

Мурована з цегли й каменю чотириповерхова на високому цоколі будівля має симетричну композицію, витягнуту з півночі на південь уздовж набережної р. Дунаю на 265 м за ширини 123 м. У центрі — круглий у плані парадний зал, над яким підноситься баня зі шпилем заввишки 96 м. Із 2000 тут зберігають угорські коронаційні регалії (корона св. Стефана, меч, скіпетр і держава, за винятком коронаційної мантії, яку зберігають у Національному музеї). Будівля має 10 внутрішніх двориків і 691 приміщення, серед яких найбільшими є два ідентичних зали засідань парламенту, розміщені в південному і північному крилах. Це зумовлено тим, що за часів Австро-Угорщини угорський парламент був двопалатним. Тепер у південному залі засідає однопалатний парламент країни, а північний використовують для інших заходів.

Фасади будівлі в неоготичній стилістиці мають 365 веж, аркадні (див. Аркада) галереї зі стрілчастими арками та високі дахи, що створює мальовничу композицію, яка добре оглядається зусібіч. Фасади прикрашають численні геральдичні (див. Геральдика) композиції, виконані в техніці барельєфу, а також повнофігурні скульптурні зображення королів Угорщини і князів Трансильванії. Інтер’єри еклектичні (див. Еклектика), з поєднанням елементів неоготики і неокласицизму, з використанням різнобарвного мармуру, фресок, олійного живопису, гобеленів, вітражів, скульптури і позолоти, на яку витрачено 40 кг золота. У передпокої перед залом лежить килим розмірами 7 × 21 м. Під час будівництва й опорядження парламенту використовували матеріали, елементи й деталі тільки угорського виробництва.

Значення

Будівля парламенту в Будапешті стала національним символом Угорщини, найвизначнішою громадською спорудою Європи в стилі історизму (неоготичного напряму) на зламі 19–20 ст. Її вважають найкрасивішою парламентською будівлею. З 2002 входить до складу пам’ятки всесвітньої спадщини ЮНЕСКО: Будапешт: береги Дунаю, замок Буди з околицями та проспект Андраши.

Додатково

І. Штейдл зазнав критики від патріотичної громадськості за ігнорування угорських національних форм в архітектурі й використання готики, яку вважали ворожим німецьким стилем. Він і його прихильники виправдовувалися тим, що угорська й німецька культури плідно взаємодіяли протягом багатьох століть, тож у неоготичній стилістиці національної зради немає. Насправді готика була не німецьким, а французьким національним стилем, який поширився Європою з Франції.

Джерела

  1. Budapest, including the Banks of the Danube, the Buda Castle Quarter and Andrássy Avenue // UNESCO. URL: https://whc.unesco.org/en/list/400/

Література

  1. Тихомиров А. Искусство Венгрии IX–XX вв. Москва : Издательство Академии художеств СССР, 1961. 187 с.
  2. Budapeszt Metropolia Wschodu i Zachodu // Renowacje i zabytki. 2004. № 4.
  3. Вечерський В. Курс історії архітектури країн Східної Європи. Київ : АртЕк, 2007. С. 261–262.
  4. Джеймс Л. Будапешт / Пер. с англ. Москва : Фаир, 2007. С. 86–86.
  5. Török A., Wachsler T. The Remarkable Hungarian Parliament Building. Budapest : The Office of the National Assembly, 2016. 152 p.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Будівля парламенту в Будапешті // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Будівля парламенту в Будапешті (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶