(Перенаправлено з Василівська ротонда у Володимирі-Волинському)

Василівська ротонда у Володимирі

Васи́лівська рото́нда у Володи́миріцерква, пам’ятка архітектури національного значення, Волинська обасть, Україна.

Василівська ротонда у Володимирі.
Загальний вигляд
Вигляд з північного заходу
План і розріз
Контрфорси

Мурована споруда міститься в південній частині історичного центру міста на пагорбі над заплавою р. Луги і є архітектурною домінантою у краєвиді. Овальне у плані церковне подвір’я оточене невисоким муром з брамою, розташованою з півночі.

Історична довідка

Дата будівництва мурованої ротондальної (див. Ротонда) церкви не з’ясована. Її датували на підставі графіті на кам’яній плиті, вмурованій у церковну стіну. Розшифровуючи церковнослов’янський напис, І. Срезневський прочитав там рік від створення світу, що відповідає 1194. Це і вважали датою спорудження храму. Проте В. Антонович і А. Прахов, дослідивши пам’ятку, датували її 14–15 ст. Під час окупації міста австро-угорським військом у Першу світову війну кам’яну плиту з графіті демонтували й вивезли, її подальша доля невідома. Опубліковане наприкінці 19 ст. графіті 1996 дослідили повторно, уточнивши прочитання дати як 1294. До неї наближене літописне повідомлення про спорудження 1287 сином Данила Галицького князем Мстиславом Даниловичем (1230-і — після 1292) храму-усипальні над похованням своєї бабці. Тепер за характером мурування з брускової цегли-пальчатки й наявністю окремих рис готики пам’ятку датують кінцем 13 — початком 14 ст.

Інтер'єр було прикрашено фресками, забіленими наприкінці 17 ст. Перша документальна згадка 1523 засвідчує поганий технічний стан церкви. Те ж саме зафіксовано 1695. Після анексії Волині Російською імперією уряд 1844 виділив 5 тисяч рублів на поновлення пам’ятки, яка мала засвідчувати споконвічну «русскость» краю. Унаслідок цього давній сферичний дах замінили непропорційно великою цибулястою банею, а до ротонди з заходу прибудували прямокутний у плані двоярусний притвор, другий ярус якого мав слугувати дзвіницею. 1899 архітектор М. Козлов (1870–?; Росія) опрацював проект реконструкції храму, реалізований 1900–1901: змінено форми завершення ротонди й прибудови, на якій влаштовано дзвіницю, а перед західним входом влаштовано тамбур з високим трикутним щипцем. Тепер це парафіяльна церква Волинської єпархії Православної церкви України.

Характеристика

Муровані ротондальні храми відносно невеликих розмірів у середньовічній Європі будували як придворні церкви правителів і як поховальні каплиці, якою була й Василівська ротонда. Центрична восьмипелюсткова у плані споруда має 8 розташованих колом екседр: 4 великі — за сторонами світу, 4 малі — між ними. Східна вівтарна (див. Вівтар) найбільша, бо виступає на схід на товщину стіни (1,35 м). Між екседрами влаштовано пілястри, які продовжені угорі нервюрами, що підтримують сферичний купол висотою від підлоги 12 м. Така композиція утворює неперервні хвилясті фасадні стіни, які ззовні укріплено контрфорсами пізнішого походження, розміщеними навпроти внутрішніх пілястр. Північний білокам'яний різьблений портал у стилі готики, тоді як західний — перспективний цегляний, романської стилістики. Вікна прикрашено символічними зображеннями сонця і місяця. З заходу прилягає дзвіниця над притвором зі спареними арковими отворами, увінчана, як і ротонда, цибулястою банькою на високому підбаннику з кокошниками в основі. Як надбудови початку 20 ст. вони вирішені в неоросійській стилістиці.

Значення

Як пам’ятка давньої української сакральної архітектури не має аналогів ні в Україні, ані в Європі. Поєднала цілком оригінальну композицію зі впливом архітектурної спадщини Далмації і Великої Моравії та стилістикою готики. Як місцевий архітектурний витвір засвідчує належність нашої середньовічної архітектури, попри тяжкі наслідки монголо-татарської навали, до європейського культурного кола.

Додатково

Згідно з поширеною церковною легендою першу дерев’яну церковцю на цьому місці збудували 992 за один день дружинники князя Володимира Святославича, повертаючись з переможного походу на хорватів. Вона мала посвячення св. Василію на честь хресного імені князя.

Цитата


Архітектор-реставратор О. Годованюк (1929 р. н.; Україна):
«Церква св. Василія у Володимирі-Волинському — унікальна споруда Волинської архітектурної школи епохи становлення національного мистецтва. Довершеністю та витонченістю архітектурних форм вона значно перевершує середньовічні храми-ротонди, створені у цей час у сусідніх країнах Європи».

 (Цит. за: Годованюк О. Церква св. Василія // Пам'ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання Київ : Техніка, 2000. С. 90).


Література

  1. Логвин Г. Украина і Молдавия. Справочник-путеводитель. Москва : Искусство, 1982. С. 360–361.
  2. Годованюк О. Церква Святого Василія // Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 90.
  3. Ричков П., Луц В. Сакральне мистецтво Володимира-Волинського. Київ : Техніка. 2004. С. 74–80.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Василівська ротонда у Володимирі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Василівська ротонда у Володимирі (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.11.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶