Золоті ворота в Києві

Золоті́ воро́та в Ки́євіпам’ятка архітектури національного значення, Україна.

Золоті ворота в Києві. Графічна реконструкція Ю. Асєєва.
Малюнок А. ван Вестерфельда 1651 р.
Акварель М. Сажина 1848 р.
Фото 1979 р. з особистого архіву
Вечерського В. В.
План

Загальні відомості

Споруда міститься в історичному центрі міста посеред Золотоворітського скверу між вулицями Володимирською, Ярославів Вал, Лисенка і Золотоворітським проїздом. Руїни автентичної пам’ятки накриті консерваційним (див. Консервація) павільйоном, архітектурні форми якого відтворюють гіпотетичний первісний вигляд Золотих воріт 11 ст. з прилеглими ділянками оборонних валів і стін. Павільйон є архітектурною домінантою серед наколишньої забудови.

Історична довідка

Зведено орієнтовно 1037 як муровану парадну браму у дерев'яно-земляному оборонному валу Міста Ярослава — частини стародавнього Києва, збудованої за князювання Ярослава І Мудрого. Найменування запозичено від парадної брами в мурах столиці Візантійської імперії Константинополя (тепер м. Стамбул, Туреччина). Крім Золотих воріт, у Місті Ярослава було ще кілька брам (у джерелах згадано Лядську і Жидівську). В 11 ст. споруду ремонтували, підсиливши її конструкції. Золоті ворота зазнали руйнувань 1240 під час монголо-татарської навали. Джерела 16–17 ст. фіксують їх у руїнованому стані, як це зображено на рисунку 1651 художника А. ван Вестерфельда (1620–1692; Нідерланди).

1648 після перемог над військом Речі Посполитої через Золоті ворота урочисто в'їхав у м. Київ Б. Хмельницький.

1682 Золоті ворота разом з іншими оборонними спорудами Києва укріплено дерев'яними конструкціями. З огляду на аварійний стан руїн Золотих воріт за пропозицією військового інженера Д. Дебоскета (1703; тепер Франція — після 1761; тепер Росія) у середині 18 ст. їх засипано землею і включено в об'єм оборонного валу, а нову браму влаштовано поряд (не збережено). 1832 залишки памʼятки відкопав К. Лохвицький (1770, за ін. даними 1774 ― 1849; тепер Україна) і виконав її обміри, які уточнив 1858 Ф. Солнцев. 1832 російський імператор Микола І визнав залишки Золотих воріт вартими збереження, після чого 1835–1837 виконано заходи щодо їх зміцнення: нахилені стіни проїзду стягнуто залізними затяжками, підперто контрфорсами, накрито дахами. Територію оточено огорожею з залізними ґратами.

У різний час памʼятку досліджували архітектор-реставратор П. Покришкін (1870–1922; тепер РФ), В. Богусевич, Ю. Асєєв, архітектор М. Холостенко (1902–1978; тепер Україна), архітектор-реставратор Є. Лопушинська (1920–1996; тепер Україна), С. Висоцький. 1982 до святкування так званого 1500-річчя Києва над руїнами пам'ятки збудовано павільйон, який, на думку авторів проєкту Є. Лопушинської та С. Висоцького, відтворює Золоті ворота в імовірному первісному вигляді та має убезпечити залишки пам'ятки від атмосферних опадів і подальшого руйнування. У павільйоні розміщено Музей «Золоті ворота» — відділ Національного заповідника «Софія Київська».

Характеристика

Від Золотих воріт 11 ст. збереглися дві паралельні стіни неоднакової довжини — 24 і 13 м. Вони муровані з плінфи й каменю технікою «opus mixtum» (змішане мурування). Стіни членовані плоскими лопатками, на які спиралися підпружні арки циліндричного склепіння, що перекривало проїзд брами в оборонній башті прямокутного плану з бойовим майданчиком над проїздом. Ширина проїзду 7,5 м, висота 14 м, довжина 25 м. З обох боків до башти прилягали дерев'яні зруби, засипані землею, що формували високий оборонний вал з дерев'яною стіною нагорі. На бойовому майданчику башти стояла однокупольна Благовіщенська церква, вхід у яку був із валу.

Павільйон, зведений 1982, не є пам'яткою. Він має окремі фундаменти і його залізобетонні конструкції не спираються на автентичні залишки пам'ятки. З боку вулиці Ярославів Вал арку брами закриває гіпотетична герса, з боку Золотоворітського проїзду — двостулчасті ворота. Благовіщенську церкву відтворено як хрестовокупольну, чотиристовпну, з трьома апсидами, прихованими у товщі стіни, й куполом на світловому підбаннику. Кожен фасад завершено трьома закомарами.

Значення

Золоті ворота є рідкісною пам'яткою оборонної та сакральної архітектури Давньої Русі, яка стала взірцем при спорудженні Троїцької надбрамної церкви Києво-Печерської лаври та Золотих воріт у м. Владимирі (РФ).

Галерея

Додатково

На фасадах павільйона встановлено кілька мідних інформаційних таблиць із написами: «Золоті ворота. Відтворений вигляд пам'ятки архітектури ХІ століття. Роботи виконано до 1500-річчя міста Києва, травень 1982 року»; «Роботи по будівництву павільйону виконано на кошти Українського товариства охорони пам'яток історії та культури»; «Павільйон, який відтворює вигляд Золотих воріт, побудований ордена Леніна Головкиївміськбудом і Українським спеціальним науково-реставраційним виробничим управлінням Держбуду УРСР за проєктом інституту «Укрпроєктреставрація». Травень 1982 року». Імена дослідників і авторів проєкту не згадано.

Література

  1. Асєєв Ю. Архітектура Київської Русі. Київ : Будівельник, 1969. С. 52–55.
  2. Асєєв Ю. Мистецтво Стародавнього Києва. Київ : Мистецтво, 1969. С. 50–53.
  3. Высоцкий С. Золотые ворота в Киеве. Киев : Наукова думка, 1982. 128 с.
  4. Лопушинська Є., Пономарьова Л., Стецюк К. Золоті ворота // Звід пам’яток історії та культури України: Енциклопедичне видання : у 28 т. Київ : Головна редакція Зводу пам’яток історії та культури при видавництві «Українська енциклопедія» ім. М. Бажана, 1999. Кн. 1. Ч. 1. С. 391–393.
  5. Київ: Провідник / За ред. Ф. Ернста. Харків : Савчук О. О., 2019. С. 284–287.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Золоті ворота в Києві // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Золоті ворота в Києві (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.12.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶