(Перенаправлено з Різдва Богородиці собор та дзвіниця в Козельці)

Собор Різдва Богородиці та дзвіниця в Козельці

Cобор Різдва Богородиці та дзвіниця у Козельці. Загальний вигляд.
Собор Різдва Богородиці та дзвіниця в Козельці

Собо́р Різдва́ Богоро́диці та дзвіни́ця в Козельці՛пам’ятка архітектури національного значення, Чернігівська область, Україна.

Муровані собор із дзвіницею — головні архітектурні домінанти м. Козельця — розташовані в його історичному центрі, на головній вулиці поряд з центральним майданом.

Історична довідка

Інтер'єр нижньої теплої церкви Святих Адріана і Наталії

Собор споруджено 1752–1763 за проєктом і під керівництвом архітектора А. Квасова за участю архітектора І. Григоровича-Барського (декорував фасади та інтер'єр) на замовлення графині Н. Розумовської (1690-і–1762; тепер Україна), матері братів О. Розумовського і К. Розумовського. Будівництво провадилося коштом родини Розумовських під контролем гетьмана К. Розумовського.

Дзвіниця, що стоїть окремо від собору в його огорожі, первісно була надбрамною. Споруджена коштом і на замовлення Розумовських 1766–1770 за проєктом А. Квасова, архітектор С. Карін (1730–1800-ті).

Собор зазнав змін і перебудов: наприкінці 18 ст. відкриті ґанки перед трьома порталами надбудовано і перетворено на аркадні ротонди, укриті наметовими дахами пластичних форм.

У 19 ст. змінено форми бань. Двоярусне барокове вінчання дзвіниці після пожежі 1848 замінено сферичною банею зі шпилем.

Обидві споруди зазнали руйнувань під час Другої світової війни. Собор реставровано 1946 і 1961–1982, дзвіницю — 1961–1970, соборний іконостас — у 1980–1990-х. Частина ікон втрачена. Службу Божу в соборі припинено 1934, відновлено 1993.

Характеристика

Інтер'єр другого ярусу з іконостасом

Собор п'ятибанний, двоповерховий: у невисокому об'ємі першого поверху — тепла церква Святих Адріана і Наталії, що первісно планувалася як родова усипальня графів Розумовських, потім — крипта, де й поховано Н. Розумовську. Фасади цокольного поверху рустовано, основний об'єм собору декоровано спареними пілястрами, тонко профільованими карнизами і соковитою ліпною орнаментикою рослинного характеру, розрахованою на створення ефектної світлотіні. На другий ярус ведуть із трьох боків вигнуті сходи у круглих ґанках. Інтер'єр другого ярусу собору дуже світлий і має пишний декор у стилістиці пізнього бароко. В інтер'єрі панує великий (на всю ширину собору) чотириярусний іконостас у стилі рококо, проєкт якого приписують Ф. Б. Растреллі, проте документально це не підтверджено.

Ікони виконувалися місцевими майстрами під керівництвом придворного художника К. Розумовського Григорія Андрійовича Стеценка (1710–1781). Дзвіниця чотириярусна, із глибоким підвалом, висотою до хреста 50 м, вирішена у стильових формах бароко. Нижній поверх оздоблено рустом, верхні — наріжними пучками колон обабіч аркових отворів дзвону: тосканського ордера — на другому ярусі, іонічного — на третьому, коринфського — на четвертому.

Значення

Cобор Різдва Богородиці у Козельці — один із найкращих архітектурних витворів 18 ст. в Україні. Він привертав увагу Т. Шевченка, який згадує його в повісті «Княгиня».

Цитата

У повісті «Княгиня» Т. Шевченко писав:

Переклад:
«Місто Козелець не відрізняється своїм виглядом від інших своїх братів, повітових українських міст. Одне слово, містечко нічим не прикметне, та все-таки проїжджий, якщо тільки він не спить, коли міняють коней, або не закушує у пана Тихоновича, то незмінно полюбується величним храмом грандіозної растреллівської архітектури, що його побудувала Наталя Розумиха, родоначальниця дому графів Розумовських. В шести верстах від м. Козельця, в селі Лемешах, у бідній хатинці на сволоку, або балці, читаєш: «Цей дім спорудила раба Божа Наталія Розумиха 1710 року Божого». А в м. Козельці у величному храмі читаєш на мармуровій дошці: «Цей храм спорудила графиня Наталія Розумовська в 1742 році». Дивні два пам’ятника однієй й тієї ж будівельниці!»
Оригінал:
«Город Козелец не отличается своею физиономиею от прочих своих собратий, поветовых малороссийских городов (…) Словом, городок ничем не примечательный; но проезжий, если он только не спит во время перемены лошадей или не закусывает у пана Тихоновича, то непременно полюбуется величественным храмом грациозной архитектуры растреллиевской, воздвигнутым Наталией Розумихою, родоначальницею дома графов Разумовских. В шести верстах от г. Козельца, в селе Лемешах, в бедной хатке на сволоке, или балке, читаешь: «Сей дом соорудила раба Божия Наталия Розумиха 1710 року Божого». А в г. Козельце в величественном храме читаешь на мраморной доске: «Сей храм соорудила графиня Наталия Разумовская в 1742 году». Странные два памятника одной и той же строительницы!».

 (Тарас Шевченко. Зібрання творів: У 6 т. Київ, 2003. Т. 3: Драматичні твори. Повісті. С. 158).


Література

  1. Чернігівщина: Енциклопедичний довідник. Київ: УРЕ, 1990. С. 703.
  2. Пам'ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання / Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін.; За ред. Мардера А. П. та Вечерського В. В. Київ: Техніка, 2000. С. 301.
  3. Вечерський В. В. Пам’ятки архітектури й містобудування Лівобережної України: виявлення, дослідження, фіксація. Київ: Вид. дім А.С.С., 2005. С. 98-101.
  4. Собор Різдва Богородиці в Козельці. Чернігів, 2012. 296 с.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Собор Різдва Богородиці та дзвіниця в Козельці // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Собор Різдва Богородиці та дзвіниця в Козельці (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
29.12.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶