Троїцька церква в Сумах

Тро́їцька це́рква в Су́мах, Свято-Троїцький собор у Сумах — сакральна споруда, пам’ятка архітектури національного значення, Україна.

Троїцька церква в Сумах. Загальний вигляд
Нова і стара Троїцькі церкви в Сумах. Фото 1915
Західний фасад
Головний вхід
Інтер’єр

Мурований п’ятибанний зі дзвіницею храм розташований у курдонері з відступом від головної вулиці північно-західної частини історичного центру міста і є містобудівною домінантою.

Історична довідка

Перша мурована Троїцька церква на цьому місці збудована 1827 коштом місцевих дворян поручика М. Лаврентьєва (1755 — рік смерті невідомий) і П. Лінтварьова (1792 — рік смерті невідомий). Вона була невеликою, однобанною, зі дзвіницею на західному фасаді. Поряд з нею 06.05.1901 закладено новий мурований храм, який будували 1901–1905, 1911–1914. Автор проєкту — архітектор К. Шольц (1837–1907; Німеччина). У завершенні будівництва брав участь його син, сумський міський архітектор Г. Шольц (1880; тепер Росія — 1939; тепер Україна), у проєктуванні інтер’єру — архітектор О. Щусєв, у художньому оформленні — художники М. Нестеров, Г. Нивинський (1880–1933; тепер Росія), К. Петров-Водкін (1878–1939; тепер Росія). Збудовано церкву коштом промисловця і мецената П. Харитоненка (1852–1914; тепер Україна). Освячення церкви, заплановане на 26.09.1914, не відбулося через смерть П. Харитоненка і початок Першої світової війни (це породило поширену версію про те, що храм узагалі не був освячений).

За радянської доби у храмі іноді проводили православні богослужіння (на Трійцю) (до 1959). Тоді обласне керівництво вирішило знести культову споруду, але цього не сталося через надто високу вартість робіт.

У 1960-х поряд із храмом по лінії забудови вул. Троїцької (тоді — вул. Дзержинського) збудували кілька 5-поверхових житлових будинків, які мали повністю затулити церкву.

Реставрацію виконано 1977–1989 (архітектори В. Хромченков і В. Смирнов). 1987 у вівтарі встановили орган і храм пристосували під концертний зал органної музики (2007–2008 орган перемістили до будівлі обласної філармонії). У нижньому поверсі влаштували галерею скульптур І. Кавалерідзе.

1996 в церкві відновилося богослужіння. Відтоді це діючий храм Української православної церкви, станом на 2022 має статус архієрейського собору. 2013 на фасаді перед входом установлено меморіальну дошку в пам’ять про архітектора К. Шольца.

Характеристика

Архітектура церкви витримана в характерному для поч. 20 ст. стилі неокласицизму. В основі композиції — тип п’ятибанного хрестовокупольного храму з бічними банями по кутах. Із заходу до церкви прилягає триярусна дзвіниця, з’єднана з церквою вузьким притвором. Верхні яруси дзвіниці вирішено за принципом «восьмерик на четверику». Дзвіниця увінчана ребристою банею з люкарнами. Під спорудою є нижній поверх — напівпідвал, перекритий хрестовими склепіннями і виділений на фасадах масивним рустованим цоколем. План основного об’єму — квадрат із заокругленими кутами, поділений пілонами на 9 дільниць і 3 нави. Бічні дільниці перекриті хрестовими склепіннями, а центральна увінчана сферичним куполом на світловому циліндричному підбаннику, який спирається на підпружні арки. Зовні домінують параболічні обриси п’яти ребристих бань із люкарнами. Центральна — на циліндричному підбаннику, зі світловим ліхтарем, бічні — на чотиригранних підбанниках. Північний і південний фасади на осях симетрії акцентовано чотириколонними портиками коринфського ордера з трикутними фронтонами. Рустовані стіни розчленовано пілястрами цього ж ордеру. Вікна оздоблено пишними лучковими та трикутними сандрикам й ліпними картушами над ними. Головний вхід з західного фасаду дзвіниці акцентовано двоколонним портиком коринфського ордера. В інтер’єрі частково збереглися розписи 1914.

Значення

Троїцька церква в Сумах є добре збереженим архітектурним витвором неокласицистичного напряму в рамках стилістики історизму.

Додатково

  • Відомо, що меценат будівництва собору П. Харитоненко мріяв відтворити у внутрішньому оформленні храму розписи Володимирського собору в м. Києві, які зробили М. Нестеров та В. Васнецов. Однак Нестеров відмовився від цієї пропозиції й дав згоду лише на створення образів для іконостасу. Він написав 6 ікон — Христа, Богоматері, св. Трійці, св. Миколая, архангелів Гавриїла й Михайла. Ікони для сумського храму — остання робота художника з церковного живопису і, на його думку, — найкраща.
  • Величний мармуровий іконостас для храму виготовив за проєктом О. Щусєва художник-скульптор В. Кузнецов. Окрім проєкту іконостасу, О. Щусєв створив оригінальний малюнок мозаїчної підлоги в огорожі навколо храму.
  • П. Харитоненко забажав увічнити в новій церкві імена всіх членів своєї сім’ї. Один із трьох приділів храму він присвятив пам’яті своїх батьків. На найбільшому дзвоні в 760 пудів значився напис «О здравии и спасении рабов божьих Павла, Веры, Иоанна, Елены и Наталии» (перелічені імена його самого, дружини і дітей), а на меншому, 330-пудовому, «Упокой, Господи, усопших рабов божьих Иоанна и Наталию» (батьків). Через це Сумщиною ходив жарт, що меценат збудував собі «домову церкву».

Література

  1. Скибицька Т. В. Харитоненки // Пам'ятки України. 1992. №2–3. С. 117.
  2. Пам'ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання / В. В. Вечерський, О. М. Годованюк, Є. В. Тиманович та ін.; За ред. А. П. Мардера та В. В. Вечерського. Київ : Техніка, 2000. С. 221.
  3. Вечерський В. В. Пам’ятки архітектури й містобудування Лівобережної України: виявлення, дослідження, фіксація. Київ: Вид. дім А.С.С., 2005. С. 277–279.
  4. Історико-містобудівні дослідження: Суми, Миргород, Корець / За ред. Вечерського В. В. Київ : Фенікс, 2013. С. 69–70.
  5. Павленко І. В. Храми Святої Трійці: від старовини до сучасності. URL: https://essuir.sumdu.edu.ua/bitstream/123456789/20165/1/Pavlenko.pdf

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Троїцька церква в Сумах // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Троїцька церква в Сумах (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.03.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶