Версія від 13:59, 18 березня 2024, створена Торопчинова Катерина (Обговорити цю сторінку | внесок) (Створена сторінка: '''Пропіле́ї Афі́нського Акро́поля''' ({{lang-el|Προπύλαια Ακρόπολη Αθηνών}}) — Архітектурна...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Пропілеї Афінського Акрополя

Пропіле́ї Афі́нського Акро́поля (грец. Προπύλαια Ακρόπολη Αθηνών) — архітектурна пам’ятка, складник пам’ятки всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, Греція. Міститься на схилі із західного боку пагорба Афінського Акрополя і є архітектурно організованим входом на його горішню територію.

Історична довідка

Орієнтовно 13 ст. до н. е.. на цьому місці була брама укріплень Акрополя мікенського (див. Крито-Мікенська культура), яку замінили архаїчними пропілеями 600–527 до н. е., прибудови до яких виконано у 510–480 до н. е. Усе зруйнували перси 480 до н  е. Пропілеї збудував з пентелійського мармуру архітектор Мнесікл 437 432 до н. е. Південна частина споруди залишилася незавершеною, оскільки цьому завадив наявний храм Ніки Аптерос. У 4-10 ст. споруда функціонувала як християнська церква, у 13–14 ст. за урядування хрестоносців була резиденцією місцевого правителя, за наказом якого прибудовано оборонну башту (не збережено). За панування Османської імперії з 1458 тут розмістився турецький гарнізон з пороховим складом, вибух якого 1640 зруйнував споруду. Реставрацію виконано 1909–1917, 1982–2009.

Характеристика

Пропілеї — важливий складник загальної композиції ансамблю Афінського Акрополя, його архітектурний акцент. Головним є звернений до міста західний фасад. Обабіч до споруди прилягають оборонні мури, які з півдня утворюють піргос — своєрідний бастіон, на платформі якого стоїть храм Ніки Аптерос.

Прямокутна у плані споруда стоїть на схилі, тому її шестиколонний портик головного західного фасаду, зверненого до міста, встановлено значно нижче за аналогічний портик протилежного східного фасаду, зверненого до Парфенона. Ззовні до основного об’єму прилягають два бічні рамена — північне й південне. У великому північному містилася пінакотека, значно менше південне було галереєю для проходу до храму Ніки Аптерос. Фасади обидвох рамен та основного об’єму прикрашено колонними портиками доричного ордера (на фасадах кожного рамена — по три колони). Прохід всередині основного приміщення фланковано двома рядами колон іонічного ордера.

Значення

Пропілеї Афінського Акрополя є не тільки важливим і мистецьки довершеним складником визначного архітектурного ансамблю; протягом 19 ст. композиція цієї споруди та її архітектурний ордер були взірцями для аналогічних репрезентативних споруд у стилі класицизму в багатьох містах Європи й Америки (Берлін, Вашингтон, Відень, Мюнхен та інші). У складі ансамблю Афінського Акрополя Пропілеї занесено 1987 до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО під № 404.

Джерело

  1. Acropolis, Athens // UNESCO World Heritage Convention. URL: https://whc.unesco.org/en/list/404

Література

  1. Bundgaard J. A. Mnesikles: a Greek architect at work. Copenaghen : Gyldendal, 1957. 271 p.
  2. De Waele J. The Propylaia of the Akropolis in Athens: The Project of Mnesicles. Amsterdam : J.C. Gieben, Publisher, 1990. 86 p.
  3. Schneider L., Höcker C. Die Akropolis von Athen. Eine Kunst- und Kulturgeschichte. Darmstadt : Primus, 2001. 251 s.
  4. Norwich J. J. Great Architecture of the World. New York : DaCapoPress, 2003. P. 62 63.
  5. Вечерський В. Курс історії архітектури. Київ : Вид-во Інституту проблем сучасного мистецтва, 2006. С. 40 44.
Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶