(Перенаправлено з Тірідат)

Трдат

Трдат. Головний фасад Кафедрального собору в Ані
Трдат. Руїни Кафедрального собору в Ані
Трдат. Купол Софійського собору в Константинополі, відбудований Трдатом
Трдат. Зображення церкви Гагікашен (Святого Григорія) у м. Ані 1010 р.

Трдат, Тірідат, Тірдат (вірмен. Տրդատ ճարտարապետ; 940-і — після 1020) — архітектор, автор низки споруд у Вірменії та відбудови після руйнівного землетрусу Софійського собору в Константинополі.

Життєпис. Творчість

Трдат як архітектор доби правління династії Багратуні працював на розбудові нової столиці Вірменії, яку 961 перенесено із м. Карса у м. Ані (тепер обидва — на території Туреччини). Трдата вважають керівником спорудження фортеці й палаців: м. Ані має кілька ліній мурованих укріплень, з яких основну збудовано 989 й доповнено протягом 11–13 ст. Вона має напівциліндричні башти та брами, розташовані між парними баштами; в її цитаделі містився двоповерховий царський палац. У м. Ані Трдат збудував палац католікоса. Він же автор Кафедрального собору в м. Ані 989–1001. Це знаковий об'єкт для розуміння розвитку середньовічної сакральної архітектури: Трдат перетворив купольну базиліку на хрестовокупольний храм — тринавовий, триапсидний, чотиристовпний, з вузькими бічними навами. Собор має характерні риси, які вплинули на світову архітектуру: форма пучкових пілонів, яка є прототипом аналогічних пілонів великих ґотичних (див. Готика) соборів Західної Європи 12–14 ст.; застосування на фасадах глухої аркади, що характерно для романського стилю. Стрілчаста форма підпружних арок, нервюрні (див. Нервюра) хрестові склепіння є характерними ознаками ґотичної стилістики. З огляду на це мистецтвознавець Й. Стржиговський (1862; тепер Польща — 1941; Австрія) та вірменські історики архітектури дійшли слушного висновку про вірменське походження основних елементів, які сформували романську й ґотичну архітектуру Західної Європи.

991 Трдата запросили до столиці Візантійської імперії м. Константинополя для реставрації Софійського собору та відбудови його купола, зруйнованого землетрусом 989. Він відпрацював усі інженерні рішення на макеті собору у великому масштабі, після чого звів риштування і спорудив новий, збережений дотепер ребристий купол полегшеної конструкції, на 6 м вищий за попередній. Водночас ліквідував тріщини й руйнування в основних тримальних конструкціях собору, надійно забезпечивши його стійкість на наступне тисячоліття. Роботи завершено 994.

Після повернення із м. Константинополя до Вірменії Трдат збудував у м. Ані 1001–1010 церкву Гагікашен (Святого Григорія), яка була точною копією храму Звартноц (не збережено, проте відоме тогочасне зображення церкви у вигляді триярусної ротонди). За цим зразком у Вірменії протягом 11–16 ст. зводили ротондальні храми (церква Святого Саркіса в Хцконку 1027). Трдата вважають керівником будівництва головних храмів монастирів Ахпат 991, Мармашен 989–994.

Значення

Трдат мав репутацію найвидатнішого архітектора у тодішньому Східному Середземномор'ї. Трдат започаткував міжнародну славу вірменських зодчих, яких вважали найкваліфікованішими у регіоні Середземномор'я і залучали до будівництва у середньовіччі й у ранньомодерну добу, зокрема у Візантійській імперії та у м. Венеції.

Література

  1. Strzygowski J. Die Baukunst der Armenier und Europa : in 2 bd. Wien : Die Baukunst der Armenier und Europa, 1918. P. 119–121; 453–454.
  2. Оганесян K. Зодчий Трдат. Ереван : Издательство Академии наук Армянской ССР, 1951. 108 с.
  3. Оустерхаут Р. Византийские строители / Пер. с англ. Киев; Москва : Корвин пресс, 2005. С. 69; 286.
  4. Вечерський В. Курс історії архітектури країн Східної Європи. Київ : АртЕк, 2007. С. 60–61.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Трдат // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Трдат (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.01.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶