Церква Святого Феодосія Печерського в Києві

Це́рква Свято́го Феодо́сія Пече́рського в Ки́євіпам’ятка архітектури національного значення, Україна.

Церква Святого Феодосія Печерського в Києві.
Фото початку 20 ст.
Церква Святого Феодосія Печерського в Києві. Руйнування часів Другої світової війни.
Фото 1943
Церква Святого Феодосія Печерського в Києві. Південний фасад
Церква Святого Феодосія Печерського в Києві. План

Історична довідка

Муровану церкву замість дерев'яної, відомої на цьому місці з середини 17 ст., збудовано 1698–1700 коштом київського полковника К. Мокієвського (середина 17 ст. — 1709; тепер Україна). Церква стояла посеред ринкового майдану Печерського містечка. Після спорудження 1706 Старої Києво-Печерської фортеці цивільні будівлі навколо знесли й церковне подвір'я протягом 18–19 ст. оточили військовими та виробничими спорудами. 1836–1842 до західного фасаду церкви прибудовано муровану триярусну дзвіницю в стилі пізнього класицизму. При цьому знищено фасадний декор. 1896 за проєктом архітектора В. Ніколаєва виконано реконструкцію споруди, під час якої прибудовано ризницю і тамбур. 1904 за проєктом архітектора Є. Єрмакова (1868; тепер Україна — 1946; Сербія) перебудовано третій та надбудовано четвертий яруси дзвіниці з улаштуванням шатрового завершення у формах неоросійського стилю.

1860 церковне подвір'я оточено цегляним муром з арковою брамою з північного боку. Двір по периметру забудовано мурованими з цегли двоповерховими корпусами: 1884 зведено будинок настоятеля, 1886 — братський корпус, 1900 — будинок церковно-парафіяльної школи та проскурні. 1909 зроблено прибудову до будинку настоятеля.

У січні 1918 під час обстрілу м. Києва більшовицьким військом під командуванням полковника М. Муравйова артилерійський снаряд влучив у храм і знищив верх над вівтарем.

1935 церкву закрито й перетворено на архівосховище. 1941–1943 церкву з дзвіницею поруйновано унаслідок пожежі. 1958–1960 за проєктом архітектора Є. Лопушинської (1920–1995; Україна) виконано реставрацію церкви з відновленням знищеного декору західного фасаду. Дзвіницю як пізнішу прибудову в аварійному стані, а також ризницю й тамбур розібрано 1959. Упродовж 1983–1984 реставровано інтер'єр. 1992 церкву разом з довколишніми спорудами передано Українській православній церкві Київського патріархату й засновано Свято-Феодосіївський чоловічий монастир (тепер — Православної церкви України). 2017–2018 за проєктом архітектора С. Юрченка (1963; тепер Україна) дзвіницю, прилеглу до західного фасаду церкви, відбудовано в тих архітектурних формах, які вона мала 1904.

Характеристика

Мурована церква розташована в межах Старої Києво-Печерської фортеці на розі вулиць Лаврської та Цитадельної (вулиця Лаврська, 14), навпроти південно-західного кута території Києво-Печерської лаври і Київського Арсеналу. Міститься в центрі невеликого щільно забудованого по периметру дворика з брамою. Завдяки висотній композиції є архітектурною домінантою.

Церква тридільна, триверха, з квадратною в плані навою, прямокутним бабинцем і гранчастим вівтарем. Кожна дільниця завершена восьмигранним світловим підбанником з високою двоярусною банею барокових обрисів. Фасади членовані широкими пілястрами, у простінках між якими — високі аркові вікна, увінчані трикутними сандриками, над якими — плоскі аркові ніші, облямовані наличниками. Ніші призначалися для іконописних зображень. Унікальною архітектурною особливістю храму є наявність на південному та північному фасадах сходових веж у тих місцях, де бабинець прилягає до нави. Вони двоярусні: чотиригранні внизу й циліндричні вгорі. Всередині них влаштовано кручені сходи, що ведуть на хори. В інтер'єрі панує висотний простір нави, увінчаний зімкнутим купольним склепінням на восьмерику. Монументального живопису в інтер'єрі немає, давній іконостас не збережено.

Значення

Церква Святого Феодосія Печерського є визначною пам’яткою стилю українського бароко, представляючи той етап його розвитку, який називають мазепинським бароко. Це важливий складник загального архітектурного ансамблю Києво-Печерської лаври.

Література

  1. Шероцкий К. Киев: Путеводитель. Киев : В. С. Кульженко, 1917. С. 320–321.
  2. Годованюк О. Церква Св. Феодосія Печерського // Вечерський В., Годованюк О., Тиманович Є. та ін. Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 43.
  3. Лопушинська Є., Пономарьова Л. Церква преподобного Феодосія Печерського // Звід пам’яток історії та культури України: Енциклопедичне видання : у 28 т. Київ : Головна редакція Зводу пам’яток історії та культури при видавництві «Українська енциклопедія» ім. М. Бажана, 2011. Кн. 1. Ч. 3. С. 1888–1889.
  4. Київ: Провідник / За ред. Ф. Ернста. Харків : Савчук О. О., 2019. С. 543–544.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Церква Святого Феодосія Печерського в Києві // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Церква Святого Феодосія Печерського в Києві (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
28.01.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶