Вознесенська церква в Коломенському

Вознесе́нська це́рква в Коло́менському (рос. Церковь Вознесения в Коломенском) — православний храм, архітектурна пам’ятка всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, м. Москва.

Вознесенська церква в Коломенському1.jpg

Вознесенська церква в Коломенському

Країна Росія
Місце розташування Москва
Рік внесення 1994
Критерії (ii)


Вознесенська церква в Коломенському2.jpg

Історична довідка

Муровану церкву засновано 1528 на замовлення Великого князя московського Василя ІІІ Івановича як храм, призначений для моління про дарування спадкоємця. Після народження 1530 довгоочікуваного сина — майбутнього Івана IV Грозного храм сприймали як меморативний (присвячений визначній події). Завершену церкву освячено 03.09.1532; святкування за участю великокняжої родини й митрополита Даниїла (бл. 1492 — 1547; тепер Росія) тривало три дні. Церкву збудував архітектор П. Ф. Анібале (Петрок Малой Фрязін; остання чверть 15 ст. — після 1539; тепер Італія), тому вона має риси, властиві архітектурі Італії доби Відродження. У тогочасному літописі зазначено, що шатрове завершення церкви зроблено за зразком дерев’яної споруди і що таких церков раніше не бувало на Русі. Проте дерев’яних шатрових храмів, давніших, ніж Вознесенська церква в Коломенському, науці не відомо, бо дерев’яні шатрові храми виникли під впливом мурованих. Прототипом мурованого шатра Вознесенського храму стала традиційна дерев’яна сінь (балдахін, увінчаний шатром), яку ставили в церкві над місцем сидіння єпископа, великого князя як унаочнення сакрального захисту їх. Первісно монументального живопису в інтер’єрі не було. Церкву ремонтували 1766–1767, 1866–1867, 1873. Реставрацію виконано 1914–1916, 1972–1990, 2001–2007. Церкву заново освячено 08.12.2000. Вона має статус об’єкта культурної спадщини Росії федерального значення, входить до складу музею-заповідника «Коломенське», з 1994 є об’єктом всесвітньої спадщини ЮНЕСКО № 634. Незважаючи на давність вписання пам’ятки до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, вона не має визначеної території та буферної зони, що з боку Росії є порушенням встановлених міжнародних правил утримання таких пам’яток.

Характеристика

Мурований храм стоїть на високому правому березі р. Москви на південній околиці м. Москви в колишньому підмосковному селі Коломенському на території давньої заміської резиденції великих князів, згодом царів московських. Увінчана шатром споруда завдяки висотній композиції є архітектурною домінантою в довкіллі. Навколо розташовані інші пам’ятки архітектури, зокрема надбрамна вежа та дзвіниця.

Церква двоярусна, на низенькому підкліті, перекритому склепінням. Другий ярус — високий хрещатий у плані храм з товстими стінами, маленьким квадратним у плані (8,5×8,5 м) внутрішнім приміщенням, площею 72 кв. м, без вівтарної апсиди. Цей об’єм переходить угорі в масивний світловий восьмерик, увінчаний восьмигранним шатром з глухим ліхтарем, увінчаним хрестом. Загальна висота споруди 62 м. Навколо неї — гульбище у вигляді двоярусної галереї з нижньою аркадою і трьома ґанками зі сходами. Фасади декоровано (див. Декор) із застосуванням ордера архітектурного: пілястрами, віконними наличниками з архівольтами, а також кокошниками, трикутними стрілоподібними елементами, що нагадують готичні (див. Готика) вімперги. Шатро прикрашено сітчастим орнаментом, характерним для італійської архітектури 15–16 ст. Усе це підтверджує авторство зодчого, запрошеного з Італії. Техніка будівництва — цегляне мурування з архітектурними деталям й елементами, виконаними з білого каменю.

Значення

Вознесенська церква в Коломенському започаткувала в архітектурі московської держави новаторський, ренесансний (див. Ренесанс) тип православного храму — вежеподібного, увінчаного замість традиційного купола високим шатром. Його сприймали як храм-пам’ятник, що осіняв (благословляв і надавав духовний захист) вірян. Шатрові церкви поширилися в московській державі з середини 16 ст. і були заборонені патріархом Никоном 1652 як неправославні. Вознесенська церква в Коломенському є найвизначнішим зразком такого храму.

Додатково

Автор цього архітектурного шедевру П. Ф. Анібале 1539 втік у Лівонію, де розповів, що служив великому князю московському з 1528 одинадцять років і той утримував його силою.

Поет Б. Чичибабін у вірші 1973 «Церква в Коломенському» назвав її, розташовану в «самому охвісті Москви», «найсвітлішою церквою Росії».

Джерело

  1. World Heritage List. Church of the Ascension, Kolomenskoye. https://whc.unesco.org/en/list/634

Література

  1. Ильин М. Русское шатровое зодчество. Москва : Искусство, 1980. С. 29–42.
  2. Вагнер Г. Искусство мыслить в камне. Москва : Наука, 1990. С. 176–179.
  3. История русской архитектуры. Санкт-Петербург : Стройиздат, 1994. С. 194–196.
  4. Вечерський В. Курс історії архітектури країн Східної Європи. Київ : АртЕк, 2007. С. 96.
  5. Баталов А., Беляев Л. Церковь Вознесения в Коломенском. Архитектура, археология, история. Москва : Московский государственный объединённый музей-заповедник, 2013. 204 с.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Вознесенська церква в Коломенському // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вознесенська церква в Коломенському (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.11.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶