Мегарон

Мегарон. Принципова схема мікенського мегарона з пронаосом 1300 до н. е.
Мегарон. Антична грецька теракотова модель мегарона з Аргоса 8 ст. до н. е.
Мегарон 6 ст. до н. е.

Ме́гарон (від грец. μέγαρον — велике приміщення, будинок) — найдавніший тип одноповерхового прямокутного в плані будинку під двосхилим дахом.

Мегарони в Малій Азії відомі з доби пізнього неоліту 5 тис. до н. е. Їхня прямокутно-прямолінійна симетрична форма плану зумовлена характером перекриття — дерев’яними колодами або балками, з улаштуванням двосхилого даху. Вхідні двері робили посередині причілка, який був головним фасадом. На ньому для захисту від негоди влаштовували лоджію, накриту продовженням даху, яке підпирали два дерев’яні стовпи обабіч входу. Для захисту від вітру лоджію з боків огороджували продовженням поздовжніх стін. Стіни спершу були дерев’яними каркасними (див. Каркас), з глиняним заповненням, згодом — мурованими з каменю. У великих за розмірами мегаронах всередині приміщення перекриття підпирали двома або чотирма дерев’яними стовпами.

Мегарони були окремими житловими будинками, центральними приміщеннями палаців знаті, а також храмами та коморами для зберігання цінностей певної людської спільноти (храмового комплексу, полісу тощо).

У Трої всередині фортеці археологічними дослідженнями виявлено кілька мегаронів, серед яких були й великі двонавові. Мегарон як найпоширеніший тип будівлі характерний для Егейської культури, в якій мав два варіанти: мікенський і критський. Видовжений мікенський мегарон 14–13 ст. до н. е. мав вхідний двоколонний портик в антах, пронаос (передпокій), наос (головне приміщення), адітон (приміщення позаду наоса). По центру наоса було вогнище, над яким — отвір у стелі для виходу назовні диму; стелю підпирали 4 стовпи, пізніше перетворені на колони (Великий мегарон у Тіринфі (див. Мікен і Тіринфа археологічні комплекси). Головним елементом композиції палацу 14 ст. до н. е. у м. Пілосі (периферія Пелопоннес, Греція) є мікенський мегарон. Для всіх цих мегаронів характерна активна поліхромія з переважанням насичених червоних і синіх барв. На о. Крит майже квадратні в плані мегарони, оточені іншими приміщеннями, були головними залами великих палацових комплексів (так звані Тронна зала й Кімната цариці Кносського палацу).

У Давній Греції Гомерівської доби (12–8 ст. до н. е.) найстародавнішими відомими пам’ятками є залишки мегаронів, виявлені археологами у м. Фермосі (периферія Західна Греція, Греція). Про архітектурні вирішення таких споруд свідчать їхні теракотові (див. Теракота) моделі 8 ст. до н. е. із міст Перахори (периферія Пелопоннес, Греція) й Аргоса. В архітектурі Греції доби античності мегарон став початковою, базовою моделлю для багатьох громадських і житлових будівель, бо це:

Література

  1. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 271.
  2. Вечерський В. Курс історії архітектури. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва, 2006. С. 31–34.
  3. Тимофієнко В. Історія архітектури Стародавнього світу. Київ : Наукова думка, 2006. С. 83–108; 286–287.
  4. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 28.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Мегарон // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Мегарон (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.03.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶