Сурб-Хач

Сурб-Хач (вірм. Սուրբ Խաչ — Святий Хрест) — вірменський монастир, пам’ятка архітектури національного значення поблизу м. Старий Крим, АР Крим, Україна.

Сурб-Хач. Загальний вигляд монастиря
План монастиря
Панорама монастиря
Загальний вигляд західної частини монастирських споруд
Церква Благовіщення
Інтер’єр церкви Благовіщення
Макет монастиря в експозиції монастирського музею

Загальні відомості

Монастир розташований в улоговині між пагорбами серед лісу за 3,5 км. на південний захід від м. Старий Крим. Комплекс розміщений приховано на схилі г. Карасан-Оба. У ландшафті монастирські церква і вежа є архітектурними акцентами, які можна бачити тільки у найближчому до них середовищі. Зовні монастир схожий на замок: глухі високі мури по периметру прямокутної в плані території, дзвіниця як замкова башта, вхід приховано в закутку. Комплекс складається з церкви, до якої прибудовано гавіт (притвор) з дзвіницею, трапезної, келій, господарських прибудов. Вони поставлені впритул одна до одної довкола малого і великого внутрішніх двориків. Поза монастирськими мурами на терасах є два фонтани 18–19 ст., сходи й будівля готелю для прочан.

Історична довідка

Монастир засновано не пізніше 1347. Відомий з 1358, коли три брати — вірмени Ованес, Акоб і Хазар із Себастії заклали церкву Сурб Ншан (Благовіщення), освячену 1368. В останній чверті 14 ст. до церкви прибудовано гавіт та зведено кілька споруд (не збережено). У другій половині 17 ст. збудовано трапезну та корпус келій. У 14–18 ст. монастир був духовним, культурним і освітнім центром вірмен Криму з училищем, скрипторієм і бібліотекою. У 17–18 ст. тут містилася резиденція вірменських архієпископів Криму.

1778 під час депортації російською владою вірмен із Криму монастир закрито, 1800 — відновлено. 1906 з південного боку монастиря зведено готель для прочан, зруйнований у 1940-х. 1925 монастир закрили, влаштувавши в будівлях послідовно санаторій для хворих на туберкульоз, піонерський табір, склад. Комплекс споруд зазнав руйнувань під час Другої світової війни.

Реставрацію розпочато 1963 під керівництвом архітектора Є. Лопушинської (1920–1995; Україна). 1976 відбудовано готель для прочан. У 1973–1976, 1980-х виконано археологічні дослідження. Реставрацію з відбудовою зруйнованих споруд завершено 1992–2001 і 2002 комплекс передано релігійній громаді. Тепер це чоловічий монастир Вірменської апостольської церкви. У приміщенні поряд із трапезною влаштовано музейну експозицію, присвячену історії монастиря. У липні 2008 під час урочистого відзначення 650-річчя першої історичної згадки про монастир його відвідали Верховний Патріарх і Католікос усіх вірмен Гарегін ІІ (1951 р. н.; Вірменія) та президент Вірменії С. Саргсян (1954 р. н.; тепер Азербайджан). Після окупації Криму Російською Федерацією 2014 її уряд незаконно оголосив 2015 Сурб-Хач об’єктом культурної спадщини народів РФ федерального значення.

Характеристика

Стіни усіх споруд муровано з ламаного каменю-пісковика, а колони, арки й склепіння — з тесаного вапняка; склепіння трапезної цегляні. Окремі архітектурні деталі декоровано різьбленням по каменю. Дахи укрито черепицею.

Головною спорудою є церква Сурб-Ншан, яка повторює традиційні взірці церковної архітектури Вірменії 12–13 ст. Вона тринавова, середохрестя увінчано куполом на циліндричному зсередини підбаннику. Ззовні підбанник дванадцятигранний, з чотирьох боків прорізаний щілиноподібними вікнами і прикрашений нішами, колонками, різьбленим орнаментом у вигляді плетінки. По периметру підбанника угорі є різьблений напис із датою побудови храму. Нави перекрито стрілчастими склепіннями. Інтер’єр за вірменською традицією прикрашений різьбленим орнаментом. Вхідний портал на західному фасаді прикрашений різьбленням із фрескою. Монументальний живопис в інтер’єрі датовано 18 ст.

Прибудований до церкви із західного боку в останній чверті 14 ст. гавіт усередині розділений арками на три нави й перекритий склепіннями. Над південно-західним кутом височить чотиригранна дзвіниця з односхилим дахом, на яку ведуть кам'яні сходи.

Корпус келій, збудований 1694, Г-подібний у плані, двоповерховий. Вхід у кожну з келій влаштовано з дерев’яної галереї, що йде уздовж двох фасадів, звернених у внутрішній дворик. Приміщення першого поверху перекриті кам’яними склепіннями, другого — дерев’яними стелями. Північно-західна келія першого поверху перекрита хрестовим склепінням на нервюрах з круглим замковим каменем. У кожній келії влаштовано камін з димарем у товщі стіни.

Трапезна другої половини 17 ст. формує північно-західний кут монастирського комплексу й великого монастирського двору навпроти головного фасаду церкви. Це прямокутна в плані видовжена будівля з двома залами та прибудовою з півдня. Первісно одноповерхова на підвалі, другий поверх надбудовано у 1860-х. Обидва зали мають окремі входи: північний є трапезним залом з кухнею, трохи менший південний мав господарське призначення. Обидва зали перекрито системою склепінь, що спираються на арки й стіни. У північній стіні кухні влаштовано камін з топкою, що має форму півциркульної арки. Поряд з каміном — величезна піч з топкою такої ж форми. Другий поверх трапезної використовували як монастирський готель.

Значення

Сурб-Хач є унікальним на території України сакральним комплексом Вірменської апостольської церкви. Він зберіг автентичні середньовічні споруди, що репрезентують як вірменську культуру зокрема, так і поліетнічність і синтетичність архітектурної спадщини Криму в цілому.

Література

  1. Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР (каталог-справочник). Т. 2. Киев : Будівельник, 1985. С. 331-332.
  2. Вечерський В. Українські монастирі. Київ : Наш час, 2008. С. 29-33.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Сурб-Хач // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Сурб-Хач (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.02.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶