Церква Іоанна Предтечі в Керчі

Церква Іоанна Предтечі в Керчі
План первісної частини за Ю. Асєєвим
Первісна частина
Прибудови 19 ст.
Інтер’єр
Інтер’єр. Муруванння підпружних арок, пандативів і купола

Це́рква Іоа́нна Предте́чі в Ке́рчі — православний храм, пам’ятка архітектури національного значення, Автономна Республіка Крим, Україна.

Загальні відомості

Мурований храм стоїть в історичному центрі міста на низькій приморський терасі посеред скверу поряд зі старовинним портом. Є архітектурною домінантою низинної припортової частини м. Керчі.

Історична довідка

Мурований християнський храм збудовано на місці базиліки 6–8 ст. з частковим використанням її архітектурних конструкцій. Дата будівництва у джерелах не зазначена, тому за стилістичними ознаками храм датують 13–14 ст. Однак є підстави датувати спорудження храму 9–10 ст., а його реконструкцію — 14 ст. Під владою Османської імперії у 17 ст. стіни споруди потовщено на 1 м і спотворено пропорцї. Питання про те, чи була церква тоді перетворена на мечеть, є дискусійним.

1834 розібрано нартекс і прибудовано великий притвор. 1842 до притвору з заходу пробудовано дзвіницю за проектом архітектора О. Дігбі-молодшого (до 1805 — після 1842; Росія), 1845 до церкви з півночі прибудовано великий бічний вівтар. Ремонти й реконструкції відбулися 1892, 1896. 1937 в церкві влаштовано склад. 1938 виконано ремонт і споруду передано місцевому музею під антирелігійну експозицію. Службу в храмі відновлено під час німецької окупації м. Керчі. З 1960 тут влаштували лапідарій Керченського історико-археологічного музею. 1963 в Українській РСР храм уперше було визнано пам’яткою республіканського (тепер національного) значення. Протягом 1965–1980 виконано реставрацію пам’ятки за проектом архітектора Є. Лопушинської (1920–1995; Україна). При цьому знято пізніші дисгармонійні нашарування, відновлено первісне облицювання стін і покриття купола і дахів червоною черепицею; для розкриття давньої основи знято 2 м землі й зроблено приямок навколо стін.

Храм повернуто православній релігійній громаді й освячено 1990. 1997 на фасаді встановлено меморіальну дошку в пам’ять про Луку (Войно-Ясенецького). Тепер — кафедральний собор Феодосійської єпархії Української православної церкви Московського патріархату. Після тимчасової окупації АР Крим Росією 2014 її уряд незаконно оголосив 2015 церкву Іоанна Предтечі в Керчі об’єктом культурної спадщини народів РФ федерального значення.

Характеристика

Первісне ядро пам'ятки — візантійський хрестовокупольний, тринавовий, чотиристовпний, триапсидний, однокупольний храм, мурований зі світлого каменю з проміжками в кілька рядів червоної плінфи, що створює декоративний ефект на фасадах. Арки, пандативи, склепіння і купол муровано з плінфи. З заходу був нартекс, знищений у першій половині 19 ст. при зведенні притвору. Купол на високому світловому підбаннику спирається через підпружні арки на чотири опори, які стоять на мармурових візантійських колонах повторного використання. На одній з них зберігся напис із датою, яку прочитують як 757 (752, 753) рік. Проте вона не є підставою для датування всієї пам’ятки. На гранях підкупольних опор збереглися дві фрески на найдавнішому шарі тиньку. Фасади мають перспективні арки і уступчасті лопатки. Західний притвор, прибудований 1834 у неовізантійському стилі, прямокутний у плані, тринавовий, перекритий системою циліндричних склепінь, під двосхилим дахом. Двоярусна дзвіниця, що прилягає до нього з заходу (1842) — у стилі класицизму. Її фасади оформлено фронтонами, арковими нішами та арками з сандриками. Північний приділ (1845) прямокутний у плані, з апсидою і контрапсидою (див. Вестверк) та прямокутним тамбуром з північного боку. Перекрито склепіннями на підпружних арках, середню частину увінчано невеликим куполом на циліндричному світловому підбаннику.

Значення

Церква Іоанна Предтечі в Керчі — єдина в Україні добре збережена сакральна пам’ятка візантійської архітектури, близька за своїми формами й декором до Грецької школи пізньовізантійської доби (13–15 ст.).

Додатково

У м. Керчі поширене уявлення про те, що Луку (Войно-Ясенецького) охрестили в цьому храмі. Це не відповідає дійсності, оскільки його охрещено у Троїцькому соборі (не збережено). Але він боровся за збереження храму Іоанна Предтечі й повернення його Церкві.

Галерея

Література

  1. Пономарьова Л. Реставрація церкви Іоанна Предтечі в Керчі // З історії української реставрації. Київ : Українознавство, 1996. С. 62–68.
  2. Пономарьова Л. Перлина візантійського зодчества в Керчі // Пам’ятки України: історія та культура. 1997. № 1. С. 86–90.
  3. Тищенко О. Церква Св. Іоанна Предтечі // Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 62.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Церква Іоанна Предтечі в Керчі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Церква Іоанна Предтечі в Керчі (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.03.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶