(Перенаправлено з Успенський собор у Володимирі-Волинському)

Успенський собор у Володимирі

Успенський собор у Володимирі. Західний фасад. Фото 1880-х

Успе́нський собо́р у Володи́миріцерква, пам’ятка архітектури національного значення, Волинська область, Україна.

Західний фасад.
Обмірний кресленик А. Прахова 1886
Західний фасад.
Проєкт реставрації А. Прахова 1890
Північний фасад.
Обмірний кресленик А. Прахова 1886
Реконструкція плану первісного собору з позначенням збереженого мозаїчного вимощення підлоги.
Кресленик А. Прахова 1886–1890

Загальні відомості

Мурована споруда міститься на пагорбі над заплавою р. Луги; є архітектурною домінантою в історичному центрі міста. На південний схід від собору стоїть Г-подібного плану мурований одно- і двоповерховий замок єпископа кінця 15–19 ст. з наріжною баштою, переробленою на соборну дзвіницю. Соборну територію від річкової заплави відмежовує крутий схил, а від міста — цегляний мур 17 ст. з головною двоярусною бароковою брамою, розташованою з північного боку. Другий вхід через невелику хвіртку — з північного заходу.

Історична довідка

Мурований собор Успіння Богородиці на місці попереднього дерев’яного збудувала 1156–1160 за межами дитинця в окольному городі артіль київських будівничих на замовлення волинського князя Мстислава ІІ Ізяславича. За іменем фундатора за пам’яткою закріпилося друге найменування — Мстиславів храм. Він був кафедральним для Волинської єпархії. Неодноразово потерпав від пожеж і руйнувань: 1491 — від пожежі під час татарського нападу (відбудовано 1494); 1565 — від гарматного обстрілу під час міжусобиці; 1683 — від пожежі (відбудовано 1693). Після Берестейської церковної унії 1596 собор став кафедральним уніатського митрополита Іпатія Потія. 1753–1756 з ініціативи уніатського єпископа Теодозія (Теофіла Годебського; 1686–1756) собор зазнав найбільшої перебудови: до його західної частини прибудували новий фасад у стилі бароко, фланкований двома вежами й увінчаний фронтоном (це зробило його схожим на римо-католицький костел). Архітектором перебудови був П. Гіжицький. 1782 під час виконання вандальної (див. Вандалізм) реконструкції, вчиненої за наказом останнього уніатського єпископа Симеона Млоцького (дата народження невідома — 1804), склепіння і купол собору обвалилися. Після анексії Волині Російською імперією 1795 в поруйнованому соборі влаштували казенний склад, 1806 передали Православній церкві. Ще одне обвалення конструкцій сталося 1829. Поступова руйнація тривала до 1886, коли під керівництвом мистецтвознавця А. Прахова розпочато архітектурно-археологічні дослідження пам’ятки й опрацювання проєкту її реставраційної реконструкції (відхилено). 1893 до Володимира-Волинського для продовження досліджень і опрацювання нового прєкту відрядили архітекторів-реставраторів Г. І. Котова (1859–1942; Росія) та В. В. Суслова (1857–1921; Росія). Наслідком цього став проєкт реставрації храму, опрацьований Г. Котовим 1896, схвалений відповідними державними органами й реалізований 1896–1900. Згідно з ним збережено первісні частини пам’ятки, видалено всі пізніші нашарування, відновлено склепіння й купол на циліндричному підбаннику.

Від 1963 є пам’яткою архітектури республіканського (тепер національного) значення.

На 2021 — кафедральний собор Володимир-Волинської єпархії Української православної церкви Московського патріархату.

Характеристика

Композиція, конструкції, техніка цегляного мурування, декор Успенського собору близькі до архітектури Кирилівської та Успіння Богородиці Пирогощі церков у Києві та Борисоглібського собору в Чернігові. Храм завдовжки 35 м, завширшки 22,5 м — хрестовокупольний, однобанний, тринавовий і триапсидний. Шість хрещатих у плані стовпів поділяють внутрішній простір на три нави. У західній частині влаштовано шість ніш-аркасоліїв. На хори первісно потрапляли через перехід, який вів з другого поверху палацу, що стояв поряд (не збережено). Циліндричний підбанник, прорізаний 12-ма вікнами, несе сферичний купол, висота якого від підлоги 29 м. Фасади з позакомарним (див. Закомара) завершенням стін розчленовано пілястрами та напівколонами, прикрашено аркатурними (див. Аркатура) фризами.

Значення

Успенський собор у Володимирі — єдина точно датована пам’ятка домонгольської архітектури Волині, що дійшла до наших днів. Її характерні особливості засвідчують як зв’язок з європейською архітектурою романського стилю, так і принципову єдність архітектурної стилістики в межах усіх князівств Русі в 12 ст.

Галерея

Додатково

1890 А. Прахов запропонував зберегти як первісні частини пам’ятки, так і барокові нашарування 18 ст., увінчати храм п’ятьма куполами та декорувати його в неоросійській стилістиці для підкреслення споконвічної «російськості» Волині та її столиці Володимира-Волинського. Цей прєкт зазнав нищівної фахової критики, державні органи його відхилили.

Реставрація собору 1896–1900 з відтворенням утраченого завершення в однокупольному варіанті тепер викликає сумніви, оскільки є підстави вважати, що первісно храм могли вінчати три або п’ять куполів.

Література

  1. Годованюк О. Собор Успіння Богородиці // Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам'ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 89.
  2. Історія української архітектури / За ред В. І. Тимофієнка. Київ : Техніка, 2003. С. 100.
  3. Ричков П., Луц В. Сакральне мистецтво Володимира-Волинського. Київ : Техніка, 2004. С. 52–74.
  4. Міхеєнко К. Успенський собор у Володимирі-Волинському в контексті еволюції закомарного храму // Архітектурна спадщина Волині : в 7 вип. Рівне : Дятлик М. С., 2016. Вип. 5 . С. 67–77.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Успенський собор у Володимирі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Успенський собор у Володимирі (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.10.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶