(Перенаправлено з Богородиці Пирогощої церква)

Церква Успіння Богородиці Пирогощі в Києві

Церква Успіння Богородиці Пирогощі у Києві. Південний фасад і план за обмірами 1840-х
Церква Успіння Богородиці Пирогощі у Києві в архітектурному середовищі Контрактової площі. Гравюра 2-ї пол. 19 ст.
Церква Успіння Богородиці Пирогощі у Києві. Вигляд з південного сходу. Фото поч. 20 ст.
Церква Успіння Богородиці Пирогощі у Києві. Вигляд з північного сходу. Фото поч. 20 ст.
Церква Успіння Богородиці Пирогощі у Києві. Південний фасад у процесі руйнування. Фото 1935
Церква Успіння Богородиці Пирогощі у Києві

Це́рква Успі́ння Богоро́диці Пирого́щі в Ки́єві — втрачений і згодом відбудований об’єкт архітектурної спадщини, пам’ятка археології, Україна.

Міститься на Контрактовій площі поряд із Гостиним двором і фонтаном «Самсон» і є архітектурною домінантою у забудові однієї з найстародавніших площ м. Києва.

Історична довідка

Мурована церква збудована 1132–1136 на головній торговій площі київського Подолу як фундація князя Мстислава І Володимировича Великого, сина Володимира Мономаха. Названа «Пирогощею» за назвою привезеної з м. Константинополя (тепер м. Стамбул, Туреччина) вiзантiйської iкони Богородицi, яка тут зберiгалася. Церква згадана у «Слові о полку Iгоревiм». 1613–1614 її перебудував iталiйський архітектор С. Браччi (добудував на однобанній церкві 4 бічні бані).

1608–1633 церква була кафедральним собором київських православних митрополитiв.

Київський архітектор I. Григорович-Барський 1772 реконструював церкву в барокових формах і в 5-банному варіанті. Тоді ж спорудив поряд з церквою двоярусну муровану дзвіницю (розібрана після пожежі 1811).

Пiсля пожежi 1811 всі церковні банi розібрали i за проєктом архітектора А. Меленського храм перебудували в однобаневому варіанті в класицистичних формах. До західного фасаду прибудовано нову муровану дзвіницю (завершено 1835).

1934 церква знову стала кафедральним собором, цього разу — Української автокефальної православної церкви. Закрита 1935 i тодi ж знесена. Перед руйнуванням її встиг частково дослідити І. Моргілевський.

Відбудова

1976–1980, 1994–1996 проведено археологiчнi дослiдження залишків (фундаментів) церкви, які були визнані археологічною пам’яткою. Тоді ж уперше порушено питання про доцільність вiдбудови церкви як пам’ятки Княжої доби (рiшення виконкому Київської міської ради від 14.04.1989). За результатами конкурсу вирiшено вiдбудовувати пам'ятку в гіпотетичних первiсних формах.

24.07.1995 виконком Київради визначив цiльове бюджетне фiнансування вiдбудови церкви i термiн проведення робiт 1996–1997. Будiвельнi роботи розпочато у вереснi 1996, а 14.01.1997 зупинено через незадовiльну якiсть проєкту. Нова концепцiя вiдбудови церкви затверджена 07.02.1997. Остаточний варiант проєкту схвалено 09.04.1997, тодi ж вiдновлено будiвельнi роботи, якi виконувала корпорація «Укрреставрація» (завершено 03.1998). Автори реалізованого проєкту: Ю. Асєєв, В. Шевченко (1926–2016; Україна), В. Отченашко (1942 р. н.; тепер Росія). Відтворена церква, освячена на Великдень 1998 Філаретом (Денисенком), передана Українській Православній церкві Київському патріархату (тепер – Православна церква України).

Характеристика

Церква хрестовокупольна, тринавова, триапсидна, з одним сферичним куполом на циліндричному підбаннику, який за допомогою підпружних арок спирається на 4 опори. Має нартекс з хорами над ним. У товщі західної стіни — сходи на хори. Довжина церкви 24,7 м, ширина 16,9 м. Фундаменти глибиною понад 4 м. Тепер під усією церквою є підвал, який можна використовувати для експонування археологічних залишків.

Значення

Це перша споруда Київської архітектурної школи Княжої доби, цілковито збудована з цегли без використання каменю, технікою порядового мурування з певними рисами романського стилю у вирішенні фасадів і їх декорі з застосуванням півколон і аркатурних фризів. Вона започаткувала новий тип мурованого храму, до якого належать Кирилівська церква в Києві, Успенський (Георгіївський) собор у Каневі та Борисоглібський собор у Чернігові.

Додатково

Рішення щодо відбудови пам'ятки в гіпотетичних первiсних формах викликало гостру дискусію, під час якої оприсутнилося 3 принципові позиції серед істориків архітектури й реставраторів:

1) Споруду не відбудовувати, а її археологічні залишки законсервувати як археологічну пам’ятку (історик архітектури Н. Логвин, 1956 р. н.; тепер Україна).

2) Споруду відбудувати в тих архітектурних формах, яких вона набула на момент руйнування 1935 (реставратор В. Отченашко.

3) Споруду відбудувати в гіпотетичних первісних архітектурних формах (Ю. Асєєв, реставратор В. Шевченко. Ця позиція включала 2 варіанти:

  • відбудову на первісному рівні — тоді храм був би заглиблений майже на 2 м у землю з огляду на культурний шар Подолу, який створювався з 12 по 20 ст. (архітектор Р. Кухаренко, 1958 р. н.; тепер Україна);
  • відбудову на сучасній денній поверхні, бо в Україні традиційно храм ніколи не ставили в ямі (В. Вечерський). Цей варіант було схвалено і реалізовано.

Література

  1. Обозрение Киева в отношении к древностям, изданное Иваном Фундуклеем. Киев, 1847.
  2. Лукомский Г. Киев. Мюнхен: Орхис, 1923.
  3. Асеев Ю. Архитектура древнего Киева. Київ : Будівельник, 1982. 156 с.
  4. Геврик Т. Втрачені архітектурні пам`ятки Києва. 2-е вид. Нью-Йорк, 1987. С. 23–25.
  5. Літопис відродження пам'яток // Пам'ятки України. 1997. № 2. С.116–121; № 3. С.74–75; 1998 № 1. С.180–181.
  6. Вечерський В. Втрачені об'єкти архітектурної спадщини України. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури та містобудування, 2002. С. 60–62.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Церква Успіння Богородиці Пирогощі в Києві // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Церква Успіння Богородиці Пирогощі в Києві (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
05.08.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶