Шатро (архітектура)

Шатро́ (від тюрк. šаtуr, з перс. čаdar — заслін, палатка), намет — завершення споруди чи частини її у вигляді гранчастої піраміди.

Шатро з маківкою і хрестом як завершення мурованої дзвіниці
Шатровий дах дерев’яної оборонної башти

Шатро або наметовий (стіжковий) дах (верх) зазвичай буває чотиригранним, шестигранним, восьмигранним; кількість граней залежить від геометричної форми основи, якою може бути четверик, восьмерик або призма іншої форми. Шатро використовували як завершення для акцентування функціонально й ідейно значущих частин споруд в мурованій і дерев’яній архітектурі:

Такий дах чи верх простий у виконанні й забезпечує ефективне відведення з нього атмосферних опадів.

Конструкція шатра може бути:

  • монолітною, мурованою з цегли, каменю;
  • дерев’яною зрубною (див. Зруб);
  • каркасною (див. Каркас із дерев’яними чи металевими тримальними елементами.

Покриттям шатра були ґонт, дранка, залізо, черепиця.

Шатра сакральних споруд увінчували глухим ліхтарем із маківкою і хрестом; оборонних і цивільних – флюгером, іноді – мініатюрною вежею.

В Україні наметові (стіжкові) дахи відомі з найдавніших часів і належать до автохтонних архітектурних форм. У європейській частині теперішньої Росії високі стрімкі ребристі шатри як форми завершень мурованих сакральних споруд запозичено з Італії у першій половині 16 ст. (див. Вознесенська церква в Коломенському). Спершу вони набули значної популярності, у середині 17 ст. підпали під часткову заборону, але з середини 19 ст. стали (разом із кокошниками й цибулястими банями) обов’язковим атрибутом православних церков і дзвіниць у російському, неоросійському, російсько-візантійському стилях як архітектурний символ «російськості».

Тому в незалежній Україні ці форми є архітектурним виявом:

  • російської окупації;
  • намагань денаціоналізувати українців шляхом накинення їм ворожої архітектурної стилістики;
  • архітектурного ознакування української території як такої, що історично нібито належить Росії.

Існування на теренах України таких архітектурних форм є культурно-історичним приводом для експансії Росії. Тому шатри в російській архітектурній інтерпретації (ребристі, поєднані з кокошниками в основі й цибулястими баньками в завершенні) не мають права на існування чи відтворення в Україні.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 308-309.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 291.
  3. Тарас Я. Українська сакральна дерев’яна архітектура: словник-довідник. Львів : Інститут народознавства Національної академії наук України, 2006. С. 258–259, 374–375, 449.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Шатро (архітектура) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Шатро (архітектура) (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
28.12.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶