Успенський собор у Владимирі

Успенський собор у Владимирі.
Вигляд із заходу

Успе́нський собо́р у Влади́миріархітектурна пам’ятка, православний храм, з 1992 — складник пам’ятки всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, Владимирська область, Росія.

Успенський собор у Владимирі. Вигляд зі сходу
Успенський собор у Владимирі.
Західний фасад: 1 — первісний вигляд; 2 — після перебудови 1189 р.
Успенський собор у Владимирі.
План: 1 — первісний вигляд; 2 — після перебудови 1189 р.

Загальні відомості

Мурований з білого каменю-вапняка п’ятикупольний собор стоїть в історичному центрі міста на відкритій місцевості біля краю високого пагорба над долиною р. Клязьми (притока р. Оки). Із західного боку перед собором — висока дзвіниця. Обидві споруди є архітектурними домінантами м. Владимира.

Історична довідка

Собор у романському стилі 1158–1160 на замовлення князя Андрія Боголюбського збудувала артіль майстрів, яку надіслав союзник князя — імператор Священної Римської імперії германської нації Фрідріх І Барбаросса. Важають, що серед будівничих були й майстри з Давнього Галича та Краківського князівства (тепер Польща). Інтер’єр розмальовано фресками 1161 (збережено частково). Собор був хрестовокупольним, тринавовим, триапсидним, шестистовпним, увінчаним одним або п’ятьма куполами на світлових підбанниках (кількість куполів є предметом наукових дискусій і остаточно не з’ясована). Центральний купол на 4 м вищий, ніж у Софійського собору в Києві, що засвідчує великі політичні амбіції князя-фундатора — мати власну митрополію і перевершити Київ. Перед трьома порталами були вхідні притвори (не збережено). З північно-західного й південно-західного боків були прибудови (не збережено).

1185 собор зруйнувала пожежа. Відбудовано 1186–1189 на замовлення князя Всеволода Юрійовича Велике Гніздо зі значним збільшенням розмірів: розібрано первісні апсиди й зведено нові далі на схід; центральну частину храму, увінчану одним центральним куполом на 12-віконному підбаннику, з 3-х боків, крім східного, оточено широкою двоярусною галереєю, над наріжними частинами якої влаштовано 4 куполи на підбанниках. У стінах первісного об’єму пробито арки для створення цілісного інтер’єру, а у стінах галерей влаштовано ніші-аркасолії, призначені для князівських поховань: у північній галереї поховано фундаторів собору — князів Андрія Боголюбського і Всеволода Юрійовича Велике Гніздо.

Під час штурму м. Владимира 1238 монголо-татарським військом (див. Монголо-татарська навала) під проводом Батия собор підпалено і в ньому загинула родина великого князя разом із єпископом Митрофаном (поховані в соборі) та іншими захисниками міста. 1411 собор пошкоджено і пограбовано під час татарського нападу. 1408 розписи в інтер’єрі (збережено частково) виконали художники Андрій Рубльов і Данило Чорний (до 1360–1428; тепер Росія). Собор зазнав варварської реконструкції після 1767 за розпорядженням імператриці Катерини ІІ. 1774 встановлено новий іконостас у стилі бароко. 1810 на захід від собору збудовано чотириярусну дзвіницю; 1862 їх поєднано спорудою Георгіївського приділу. У 19 ст. інтер’єр собору розмальовано заново. 1882–1884 відкрито фрески А. Рубльова; 1886–1891 під керівництвом І. Забєліна виконано реставраційні роботи.

1926 собор закрито для богослужіння і передано Владимирському історичному музею (тепер Владимиро-Суздальський музей-заповідник). Реставрацію виконано наприкінці 1970-х — на початку 1980-х. Тепер це об’єкт культурної спадщини народів РФ федерального значення, що перебуває у спільній власності Російської православної церкви і Владимиро-Суздальського музею-заповідника як кафедральний собор Владимирської єпархії. За повідомленнями російських пам’яткоохоронців, варварська експлуатація споруди церковниками загрожує знищенням унікальних фресок.

Характеристика

Собор створено за зразком Успенського собору в Галичі. Тепер він хрестовокупольний, тринавовий, оточений галереєю, триапсидний, п’ятикупольний. Фасади розчленовано пучковими пілястрами, на які накладено тонкі напівколонки з капітелями і базами, й завершено закомарами. Закомари й склепіння первісного об’єму дещо вищі, ніж у пізніших галерей, завдяки чому утворено пірамідальну композицію. Над перспективними порталами влаштовано аркатурно-колончастий фриз (див. Аркатура), який є характерним мотивом Владимиро-Суздальської білокам’яної архітектури. Уся пластика фасадів витримана у романській стилістиці, характерній для Центральної Європи 12 ст.

Значення

Найбільший білокам’яний храм у Владимиро-Суздальському зодчестві Давньої Русі. Став зразком для багатьох п’ятикупольних соборних храмів у містах і монастирях Великого князівства Московського. 1992 внесено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у складі номінації «Владимира та Суздаля білокам’яні пам’ятки».

Додатково

Російські дослідники марно намагаються заперечити центральноєвропейське походження будівничих собору. Його неспростовно підверджують як літописні джерела, так і архітектурні форми й декор пам’ятки.

Література

  1. Раппопорт П. Зодчество Древней Руси. Ленинград : Наука, 1986. С. 96–99.
  2. Вагнер Г. Искусство мыслить в камне. Москва : Наука, 1990. С. 87–90.
  3. Історія української архітектури / Ю. Асєєв, В. Вечерський, О. Годованюк та ін.; за ред. В. Тимофієнка. Київ : Техніка, 2003. С. 103–105.
  4. Вечерський В. Курс історії архітектури. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва, 2006. С. 273.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Успенський собор у Владимирі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Успенський собор у Владимирі (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.10.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶